Proizvodnja mlijeci

Rasprave o matičnoj mliječi

Re: Proizvodnja mlijeci

PostPostao/la mungos1212 » 12 ožu 2011, 01:11

I ljude poslušaj, i svoje pameti imaj
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la erasmus1 » 12 ožu 2011, 14:06

mungos1212 je napisao/la:Sve dok tako budu razmišljali pčelari o konkurenciji nećemo nigdje stići. Internet je pun načina o prikupljanju MM tako da jedan prosječan poznavalac interneta može naći sve o tome.
Konkurencija donosi i masovnost upotrebe MM. Samim time proširujemo i znanje o MM. Jedan ili dva proizvođača neće nikad dovoljno edukovati potrošača ma koliko se trudili. A svaki taj proizvođač dovoljno je škrt da uloži na reklamnu kampanju o MM.
Koliko ima mojih prijatelja koji proizvode MM i da su normalni ljudi i da pozovu na pčelinjak da vidim uživo kako to rade. Samo takvima sam zauzvrat prodao sve zalihe do nove godine. Ima njih još par kojima nikada neću uputiti mušteriju. Pogotovo oni koji nepravilno rade i miješaju MM sa metalnim mješačem i kažu "nema veze!"
I gospodine Zvonko koga razumjeti? Škrte ljude koji imuju zatvorenu šaku koja niti prima niti daje? Ja to nemogu razumjeti i ko god želi proizvoditi MM može doći na moj pčelinjak. Uostalom dovodio sam 20 ljudi koji su polaznici škole pčelarstva.

Samo me interesuje šta će ti ljudi sa tolikim znanjem u grobu?

Nije znanje znanje znati, neg je znanje znanje dati!!! Narodna poslovica

:-D Sigurno neću nikomu biti konkurencija, jer za neku veću proizvodnju i nemam vremena. A, kao što si rekao, uz malo truda naći će se literatura.
Jednako tako znojenje nije neki uvjet da se postigne cilj. Za to je važnije nešto drugo.... :lol:
erasmus1
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Zvonko Babić » 12 ožu 2011, 22:00

Mungos ne znam kome je upućeno ono o škrtosti, ali nije niti bitno. U mome pisanju je bila lagana doza ironije koja očito nije shvaćena.

Što se tiče proizvodnje matične mliječi i bilo kojeg drugog dijela pčelarske proizvodnje, sve je već napisano u obimnoj pčelarskoj literaturi ili na internetu. Tko god je ozbiljno zainteresiran može steći teoretska znanja, a kod vještina nitko mu ne može pomoći, to mora sam savladati.

Prečesto ljudi pokušavaju naći neke prečace i pri tome imaju nerealna očekivanja. Treba se i sam potruditi a ne tražiti od nekoga ono što se može učiniti bez sudjelovanja drugih. Pomogao sam mnogim pčelarima čak i onima koje nisam niti ću ikad vidjeti, i ubuduće ću to činiti unatoč tome što sam doživio i razočaranja. Ipak od nikoga se ne može očekivati da je uvijek i u svemu spreman pomoći pogotovo potpuno nepoznatim osobama.
www.med-babic.hr
Zvonko Babić
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la mungos1212 » 12 ožu 2011, 23:29

Zvonko, nisam bio siguran jel ono bila ironija ili ne ali sad si potvrdio da ovaj moj post nije upućen tebi nego svim škrtim pčelarima koji kriju svoje znanje kao zmija noge. Očito se nisi prepoznao u škrtosti što mi je izuzetno drago. Mislim da upravo tim škrtacima nije ni mjesto na forumu gdje svi nesebično dijelimo znanje nepoznatim ljudima. Iznenadit će te se koliko i iza avatara i nekih imena ima ljudi koji prepoznaju pisanje. Bio sam u Sloveniji i sjedio sa jednom grupom pčelara koji prate i ovaj i slo forum i po načinu predstavljanja jedan pčelar je prepoznao ono što sam rekao. Pitao me je jesam li na forumu i rekao da jedan sa imenom mungos piše takve stvari. Kada sam potvrdio onda je povezao da sam iz bosne i još neke stvari. Rekli su mi da sam im izuzetno pomogao a mi se tek upoznali. Sada je to prijateljstvo još jače i dopisujemo se preko FB. Svake godine idem tamo i uvjek me dočekaju nevjerovatno dobro. Znam da će mo se; Zvonko i mi jednom lično upoznati i sjesti popiti pivo. To je najljepša stvar pčelarstva NOVA PRIJATELJSTVA
Pozz
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la Zvonko Babić » 12 ožu 2011, 23:55

Biti će mi drago.
www.med-babic.hr
Zvonko Babić
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la drago1 » 20 ožu 2011, 22:27

I ja bih se pridružio uz čašicu razgovora i pivo a može i u Slo. jer sam tamo svaki dan, nova prijateljstva i upoznavanja sa pčelarima iz bliže i daljnje okolice to je zakon evo bio sam u Gudovcu a jučer i u Celju i sreo puno starih poznatih i mladih nepoznatih pčelara i to me veseli a i nešto se uvijek novog čuje ili vidi.
Pozdrav
Drago
drago1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la mungos1212 » 21 ožu 2011, 00:12

Žao mi je jer sam propustio Celje ali sigurno ćemo se sresti a može i piva utaliti žeđ
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la monika1 » 10 svi 2013, 11:06

ciro_dubica je napisao/la:Nije toliko strasno kao sto izgleda, problem je bas kod toga sto covjek sebi stvori predrasude o tome. ja radim sa 30 drustava. dnevni turnus mi je 15 komada. a po drustvu dobijem u turnusu od 12-14 grama mlijeci. a da napomenem da turnus traje 48 sati.
znaci svaki dan vadim mlijec iz 15 drustava i presadjujem 15 ramova sa 60 maticnjaka.
Prosle godine sam za kilogram mlijeci postigao cijenu od 2000 eura za kg.

Dobro si dosao na moj pcelinjak i garantujem ti da dan proveden sa nama u radu ce ti razbiti predrasude o tome i za par dana ces i ti proizvoditi mlijec, proizvod koji pcelarstvo cini rentabilnom djelatnosti.

pozz

poštovani,

možete li mi reći kako to da imate ram sa 60 matičnjaka, naime mi imamo RV košnice i ram sa 40 matičnjaka ( na dvije letvice po 20 kom) mislim da mi treća nebi nikako stala, zar nebi bilo premalo mjesta?

hvala
monika1
Novi korisnik
Novi korisnik

Prethodna

Natrag na MATIČNA MLIJEČ

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.