Izrada matičnih osnova

Rasprave o matičnoj mliječi

Izrada matičnih osnova

PostPostao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic » 31 srp 2014, 00:08

Obećao sam vam otvoreno i bez uvijanja opisati način proizvodnje matične mliječi. Neka ovaj video posluži kao uvod i potvrda da ću ispuniti dato obećanje.

http://youtu.be/4rGcvo51D-c
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek – treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Poznato lice
Poznato lice

Re: Izrada matičnih osnova

PostPostao/la ekomedo » 31 srp 2014, 11:18

Ajoj, pa zašto skidate svaku matičnu osnovu pojedinačno pa opet lijepite! Sve zajedno ih treba zalijepiti na letvicu pa onda "isčupati" "grablje". Tako rade najveći uzgajivači matica i matične mlijeći na svijetu!
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic » 31 srp 2014, 22:54

ekomedo je napisao/la:Ajoj, pa zašto skidate svaku matičnu osnovu pojedinačno pa opet lijepite! Sve zajedno ih treba zalijepiti na letvicu pa onda "isčupati" "grablje". Tako rade najveći uzgajivači matica i matične mlijeći na svijetu!

Ajoj, ajoj, to bi ti ko otprilike značilo vela havle vela kuvete. Pa nisam ti ja ba bolan najveći uzgajivač matica i matične mliječi na svijetu, već sam mislio iznijeti svoje skromno tridesetpetogodišnje iskustvo. Ovim svojim načinom pojedinačnog lijepljenja matičnih osnova (a kojeg još nisi vidio, a najvjerovatnije nećeš ni vidjeti) postigao sam dvadeset i deset posto veću efikasnost. Oprosti mi, dragi kolega. Ako sam te uvrijedio slobodno ti opiši taj svoj efikasniji postupak, a dotle ću se ja malo držati "plićaka".
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek – treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la lukaletunic » 31 srp 2014, 23:13

Ekreme,nemoj odmah zapeti na prvoj prepreci,kritike su sastavni dio života nego ljepo iznesi svoje dugogodišnje iskustvo kako si i obećao,naravno ako imaš volje.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Buronja » 01 kol 2014, 13:31

Ekreme tema me živo zanima kao i mnoge druge na ovom forumu .
Nastavi dalje ,to je tvoj način rada i iznesi svoje dugogodišnje iskustvo!
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la primorje » 02 kol 2014, 14:17

Samo nastavite ima onih koji bi volili čut i vidit vaš sistem rada - a "PAMETNIJIH" uvijek ima samo mi nekako izgleda da ti nisu spremni pokazat i podijelit to njihovo silno znanje.!
Dal snečim premažete ove "grablje" da se tako lako skidaju voštane osnove?
primorje
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekomedo » 02 kol 2014, 22:50

primorje je napisao/la:Samo nastavite ima onih koji bi volili čut i vidit vaš sistem rada - a "PAMETNIJIH" uvijek ima samo mi nekako izgleda da ti nisu spremni pokazat i podijelit to njihovo silno znanje.!

Pa rekao bih Ti, ali sam PREPAMETAN :roll:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la Brle » 03 kol 2014, 12:15

Postavio sam pitanje Ekremu u drugom njegovom topicu pa nije odgovorio.

Opet mi se čini puno filozofije i dramaturgije oko proizvodnje mliječi.

Još smo na proizvodnji osnova matinjaka a vevć imamo zaplet. I ono jaje iz videa mi je... ono... ko Stevo Galić, mjeri tlak u prostoriji... :shock:
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la primorje » 05 kol 2014, 16:58

ekomedo je napisao/la:
primorje je napisao/la: "PAMETNIJIH" uvijek ima samo mi nekako izgleda da ti nisu spremni pokazat i podijelit to njihovo silno znanje.!

Pa rekao bih Ti, ali sam PREPAMETAN :roll:

Vidš da je moja teza točna :lol:
primorje
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic » 05 kol 2014, 18:47

Nisam vam ja svakodnevno na internetu. Veoma često po pet i više dana družim se sa svojim pčelama u bosanskohercegovačkim šumama gdje ni struje nema. U tišini slušam zujanje pčela – dragu melodiju. A inače, ja i nisam u velikoj potrebi da po svaku cijenu slikom i riječju opišem svoj način pčelarenja (u ovom konkretnom slučaju način izrade matičnih osnova). Ne poklapam sve radi posta više. Oni koji imaju „veliku nuždu“ da omalovaže bilo čiji način rada neka to primijene i krunišu.
Dobro, idemo dalje.

Postao/la primorje » 02 kol 2014, 13:17
Samo nastavite ima onih koji bi volili čut i vidit vaš sistem rada - a "PAMETNIJIH" uvijek ima samo mi nekako izgleda da ti nisu spremni pokazat i podijelit to njihovo silno znanje.!

Kolega @primorje, ne, ja ne mažem kalup bilo kakvim prirodnim ili kemijskim tvarima (a ima ih), samo voda (H2O), hladna i to je to. Osnovna poenta je u temperaturi voska i manjim dijelom u obradi kalupa. Probajte ovako: rastopite vosak (tačka topljivosti voska je 58 – 64 stepena celzijusa), ne da ključa. Sačekajte da se ohladi toliko da u površinskom sloju pođe stišnjavati. Tada kalup izvadite iz vode, sa njegovih stijenki istresite vodu, kalup porinite u vosak, a potom u hladnu vodu. Prstima blago zarotirajte voštani odlivak s kalupa. Ide, je l' da, prosto? Sada kada ste utvrdili da fercera s kalupom idite u topliji vosak kako biste dobili tanju stijenku matičnih osnova i njihovo ljepše oblikovanje (to nam je cilj). Ukoliko je vosak previše zagrijan neće s kalupa, nema uspjeha i odustajemo. Kada je hladniji ide prosto kao ono Kolumbovo jaje. Nisam ja Boga mi otkrio Ameriku, on je.

Postao/la Brle » 03 kol 2014, 11:15
Postavio sam pitanje Ekremu u drugom njegovom topicu pa nije odgovorio.

Opet mi se čini puno filozofije i dramaturgije oko proizvodnje mliječi.

Još smo na proizvodnji osnova matinjaka a vevć imamo zaplet. I ono jaje iz videa mi je... ono... ko Stevo Galić, mjeri tlak u prostoriji...

Kolega @Brle, jesi, postavio si pitanje, ne jedno već više u tri tačke, a imao si i jednu konstataciju. Nisam ti odgovorio, nisam. Malo radi one konstatacije, a više radi toga što ti nisi ni pitao o tehnologiji, već si se interesirao za ekonomsku dobit. Istina, nije mi ni bilo jasno ono tvoje prvo pitanje u tački I, ono o količini prikupljene matične mliječi po jednom ciklusu.
Tvoja konstatacija da Kolumbovo jaje liči na Stevino mjerenje tlaka u prostoriji „mor bit da bidne, a mor bit i da ne bidne“. Koliko su u svezi ja ti to ne znam. Meni žena i diže i mjeri tlak uglavnom u prostoriji, onaj atmosferski kao i vlažnost zraka ja i ne mjerim prilikom proizvodnje matične mliječi pa ide nekako, a prosto.

Postao/la primorje » Danas, , 15:58

Vidš da je moja teza točna

@primorje, da, kolega, tvoja teza je osnovana.

http://youtu.be/hNun5v_XSeU

Ovaj video je u temi, a i u vezi s Kolumbom. Brusilica, bušilica, pomično mjerilo (sam svoj majstor), a mogu se poručiti i automatizirani strojevi koji koštaju 50 – 60 tisuća eura pa on sam sve odradi. Bitno je da su kalupi fino obrađeni i u mjeri, a što je jedna od odrednica za bolji prijem larvi (manje matične osnove – bolji prijem i obrnuto).
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Brle » 05 kol 2014, 19:43

Pitanje je bilo "Koliko mliječi po ciklusu dobijete iz jedne zajednice, koliko ukupno po sezoni skupite mliječi?"
Postavio samga zbog toga što proizvodnja mliječi više nije bauk. Vidim da vam je cijena 200 kn za 10 g što u Hrvatskoj nije moguće postići. Sada se svodi na pitanje kako proizvesti što više mliječi uz što manji trošak, što, koliko sam vidio, uz vašu tehnologiju nije moguće postići.
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic » 06 kol 2014, 22:06

Brle je napisao/la:Pitanje je bilo "Koliko mliječi po ciklusu dobijete iz jedne zajednice, koliko ukupno po sezoni skupite mliječi?"
Postavio samga zbog toga što proizvodnja mliječi više nije bauk. Vidim da vam je cijena 200 kn za 10 g što u Hrvatskoj nije moguće postići. Sada se svodi na pitanje kako proizvesti što više mliječi uz što manji trošak, što, koliko sam vidio, uz vašu tehnologiju nije moguće postići.

Ma znam ja što si ti to pitanje postavio. Tako da mi svi znamo kako ti sve najbolje znaš, a svi drugi da su neznalice. Je l' da? Ti znaš i vidiš koliko se matične mliječi može proizvesti po nečijoj tehnologiji koju taj neko ni pomenuo nije. Ti vidiš da je cijena moje matične mliječi 200 kn za 10 g i da se ta cijena u Hrvatskoj ne može postići. Ajd da još nešto saznaš, "vidiš": 90% moje proizvodnje MM ide u Split, a kupac ju preuzima na kućnom pragu. I da znaš da je Split lijep grad u Hrvatskoj. Ti znaš i vidiš i ono to drugi ne znaju i ne vide, a ne vidiš ono što svi drugi vide, tako da ti nisi vidio da sam tebi i sličnima tebi u prošlom postu uputio poruku.

... ja i nisam u velikoj potrebi da po svaku cijenu slikom i riječju opišem svoj način pčelarenja (u ovom konkretnom slučaju način izrade matičnih osnova). Ne poklapam sve radi posta više. Oni koji imaju „veliku nuždu“ da omalovaže bilo čiji način rada neka to primijene i krunišu.

Ajde to još jednom da ponovimo i da ta poruka bude i pouka i da tako zaključimo ovu temu.

... ja i nisam u velikoj potrebi da po svaku cijenu slikom i riječju opišem svoj način pčelarenja (u ovom konkretnom slučaju način izrade matičnih osnova). Ne poklapam sve radi posta više. Oni koji imaju „veliku nuždu“ da omalovaže bilo čiji način rada neka to primijene i krunišu.
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la lukaletunic » 06 kol 2014, 23:31

Kažu da svaki veliki pčelar ima još veći ego,nema druge nego uzdaj se use i u svoje kljuse.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Brle » 07 kol 2014, 08:09

Majstore, ovo je forum, a ne blog. Tu se raspravlja. Ne kužim što je tako teško odgovoriti na moje pitanje? A tehnologiju vidim iz postavljenih slika. Ništa ja neznam. No zaboravi. Ja se povlačim iz topica.
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la Buronja » 07 kol 2014, 15:14

Al ste šticljivi ka kozja pišaka!
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 07 kol 2014, 22:56

lukaletunic je napisao/la:Kažu da svaki veliki pčelar ima još veći ego,nema druge nego uzdaj se use i u svoje kljuse.

Slazem se prijatelju a kaze se još i da je količina prepotentnosti obrnuto proporcionalna inteligenciji i znanju ali nazalost malo njih se u tome vidi.bok
cmelec
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic » 10 kol 2014, 23:01

Lik koji se ne može pripravit. 87% njegovih postova ni u kakvoj vezi nisu sa pčelarstvom. Prosto prepucavanje i vrijeđanje. Opominjao, molio, privatnim porukama upozoravao, ali ne ide pa ne ide. Usljed velike inteligencije sa snažnim kućnim odgojem nastupio je izliv pameti u mozak i tu terapije nema.
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cmelec » 11 kol 2014, 23:15

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:Lik koji se ne može pripravit. 87% njegovih postova ni u kakvoj vezi nisu sa pčelarstvom. Prosto prepucavanje i vrijeđanje. Opominjao, molio, privatnim porukama upozoravao, ali ne ide pa ne ide. Usljed velike inteligencije sa snažnim kućnim odgojem nastupio je izliv pameti u mozak i tu terapije nema.

Pozdrav lik
O kome pričaš?bok
cmelec
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Zagorec » 12 kol 2014, 21:04

cmelec je napisao/la:
Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:Lik koji se ne može pripravit. 87% njegovih postova ni u kakvoj vezi nisu sa pčelarstvom. Prosto prepucavanje i vrijeđanje. Opominjao, molio, privatnim porukama upozoravao, ali ne ide pa ne ide. Usljed velike inteligencije sa snažnim kućnim odgojem nastupio je izliv pameti u mozak i tu terapije nema.

Pozdrav lik
O kome pričaš?bok

:lol: :lol: :lol: :lol:
Nigdar ni tak bile , da ne bi nekak bile ...
Zagorec
Majstor
Majstor

PostPostao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic » 13 kol 2014, 15:55

Da ukapira nekome treba više, a nekome manje, a neko nikad i ne ukapira.
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Poznato lice
Poznato lice

Sljedeća

Natrag na MATIČNA MLIJEČ

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.