Upotreba bilja u preventivi i liječenju!

Priprema sirupa i pogača za pčele

Re: Upotreba bilja u preventivi i liječenju!

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 16 vel 2009, 03:22

Proučila sam Tajni život tla, sutra opširnije...
A sad samo poklončić meni za rađkas....
Bršljan.jpg
Srdačno vas sve pozdravljam. Ljekovita BEEljčica, NEKA RASTE...
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la darko&antonija » 17 vel 2009, 00:33

ljekovitabeeljčica je napisao/la:hoče li koja pčelica doći do mene i pokupiti malo nektara sa mojih boba?

.....mogu doći sa bar dva pčelinjaka,nemoraju ni letiti,jedino bi cijena plina mogla biti problem pa ništa od one "ne lomite mi bagrenje".....

P.S.......koja je ovo biljčica?...zgodno izgleda i rado ju pčela posjećuje....evo sličice:
pcele i cvijece.jpg
pcele i cvijece.jpg (48.63 KiB) Pogledano 6145 put/a.
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 17 vel 2009, 00:58

hvala na pitanju;
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 02:34; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 17 vel 2009, 02:53

Kaj Velite?
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la erasmus1 » 17 ožu 2011, 17:18

sarajlija je napisao/la:u zadnjem broju BH pcelara ima jedan savjet za sve pcelare (izvrsiti eksperiment) za eliksir za jaku pcelinju zajednicu i zalijeganje matice.
Savjet je dao general Rasid Zorlak inace dipl. ing. hemije.
U određeni broj pcelinjih zajednica preporucujem da tjedno (tri tjedna) dodajete ekstrakt koji ja pripremam po slijedecoj recepturi i to za sto kosnica. U rano proljece sakupite mladih vrhova cetinara (najbolje bor) kada izraste 3-5 cm velicine. Iste rasporediti u 10 tegli od po 1 kg.U svaku dodati po 500 gr meda.Tegle hermeticki zatvoriti i cuvati do rujna mjeseca.Med ce potpuno rastvoriti iglice i dobit ce se gusta masa.Dobro je ovaj ekstrakt uzimati ujutro po jednu kasiku (oliti zlicu) za ciscenje krvi i sirenje krvnih sudova.
U periodu cvatnje pelina, melise, bosioka, koprive i majcine dusice sakupiti po 5 kg istih (list, cvat a kod koprive i korjen).Trave osusiti u hladu.Prije na 15 dana od pravljenja eliksira, u 10 plasticnih boca od po 1 l. istucati po 100 gr. bijelog luka,dodati vodu,boce zatvoriti i drzati u mracnoj prostoriji. U toku pripreme pcela za zimovanje i prehranu pcelinjih zajednica, istima treba dodati eliksir i to po 100 ml, a to znaci za 100 pcelinjih zajednica treba promijeniti 30 litara eliksira. U lonac dodati 1,5 kg pelina, 1,5 kg koprive, 1,5 kg melise, 1,5 kg bosijoka, 1,5 kg majcine dusice, dodati 15 l vode, dobro potopiti trave i lonac staviti na tihu vatru i kuhati oko 2 sata. Pred samo kljucanje lonac skinuti sa vatre, dobro poklopiti, i ostaviti da se hladi 24 h. Sadrzaj procijediti, dodati 3 kg sadrzaja meda i borovih vrsica, dodati 3 ekstrakta bijelog luka uz prethodno cijedjenje. Time smo dobili eliksir koji dodajemo u sirup, promjesamo i dodajemo na 100 kosnica u razmaku po 7 dana. Ovaj postupak obavezno ponoviti u rano proljece, prilikom brzog proljetnog razvoja pcelinje zajednice. Iz mog iskustva, dodavanjem ovog eliksira pojacava se zalijeganje matice za 30 % i to u mjesecu kolovozu i rujnu. Pcelinja zajednica dobija snagu, postaje vitalna i radno raspolozena, sto je potrebno pcelinjoj zajednici koja i ujedno postaje imuna na nozemozu i krecno leglo. Prilikom pripreme pogace u istu treba dodati ovaj eliksir. Probajte i javite mi vase iskustvo na tel: +38761101878

:-D Vidi, vidi, kako je to davno bilo... Sjećam se da sam bio nekada tu, ali to je bilo kao u prošlom životu. Kako su vjerojatno neki diskutanti umrli (pokoj im vječni), a neki smekšali srčeko pa me više ne žele proganjati, a i zašto bi?
To bih sada ''popravio'' gornja dva recepta, premda ih nisam iskušao, ali da bi pripravci bili zdraviji i učinkovitiji, a i da se skrati posao; to bi se po bilinarski uspješnije učinilo na sljedeći način:
Vrhove bora, koje beremo početkom svibnja, onako niježne i meke, stavljamo u velike staklenke i to jedan red vršika, jedan red šečera (debljine jednog prsta). Posljednji red je obavezno šećer. To stoji na suncu (negdije na prozoru), dok iglice ne puste sav sok. One se nikada neće potpuno rastopiti! To traje nekih sadam do devet dana. Onda se taj gusti sirup pasterizira i može se trošiti protiv kašlja, za jačanje pluća, a ako netko misli da je to dobro za pčele ( a vjerojatno i je) onda neka stavi u pogaču ili sirup za prihranjivanje proporcionalno čovjekovoj upotrebi, a to je oko tri žlice na dan, prema potrebi. Tako dobiveni sirup obavezno treba u staklenkama pasterizirati i dobro zatvoren čuvati u mračnom prostoru.
Jednako tako i za onaj drugi recept, nije uputno bilje kuhati i oda ga držati u vodi 24h, jer to je katastrofa za takav macerat, budući da već nakon nekoliko sati nastaju kemijske reakcije i na kraju, Bog zna što imamo. Alkohol bi, istina, takve reakcije mogao zaustaviti, ali čemu opijati pčele? (Kad dođemo u Uniju to će biti zabranjeno :lol: ). Nego svaku biljku posebno ubrati i narezati (usitniti) i opet, jedan red billjke, jedan red šećera. Sve kao i kod borovih grančica, samo, recimo timijan se bere u početnoj cvatnji, a melisa ili matičnjak prije same cvatnje. Od svake biljke bi se trebao posebo napraviti sirup pa kad se ide hraniti onda se sve izmiješa.
Sve nabrojeno bilje je jako aromatično i gorko, pa bi prejaki koncentrat mogle pčele odbiti kao hranu.
Češnjak ili bijeli luk ne bih stavio u ovo društvo, jer se iz njega kod duljeg čuvanja oslobađa amonijak i postaje štetan za ljude i pčele. Ako mislite da bi ga svakako trebalo dati, onda ga onaj dan kada se priprema sirup za pčele ili pogača zdrobiti u nekom mužaru ili kakvom mikseru i umiješati u med. Smjesu procijediti najkasnije za tri sata i staviti u ostalu smjesu.
erasmus1
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la erasmus1 » 17 ožu 2011, 17:26

darko&antonija je napisao/la:
ljekovitabeeljčica je napisao/la:hoče li koja pčelica doći do mene i pokupiti malo nektara sa mojih boba?

.....mogu doći sa bar dva pčelinjaka,nemoraju ni letiti,jedino bi cijena plina mogla biti problem pa ništa od one "ne lomite mi bagrenje".....

P.S.......koja je ovo biljčica?...zgodno izgleda i rado ju pčela posjećuje....evo sličice:
pcele i cvijece.jpg

Ovo je plučnjak i koristi se za.... pa naravno, za plućne bolesti. Ima puno slatkog nektara i u proljeće je izvrsna paša za pčele, dakako, kao dodatak ostaloj proljetnoj paši. Nektar je posebno ljekovit, pa naše pčelice neće kašljati. :-D
erasmus1
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la akarlovic » 18 ožu 2011, 22:47

može biti je .....
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Darko111 » 01 vel 2016, 14:00

rakija, šljivovica, medica, kruškovac, orahovica... ja tu ne vidim nista loseg kod upotrebe ljekovitog bilja.. hehe. da, al sigurno sam za i preferiram ljekovito bilje ispred ostalog ;)
Darko111
Novi korisnik
Novi korisnik

Prethodna

Natrag na RECEPTURE ZA PČELE

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.