FACELIJA

Rasprave o više ili manje medonosnim biljkama
Pravila foruma
Isključivo teme vezane uz medonosno bilje, medenje i slično!

Re: FACELIJA

PostPostao/la saperica » 06 ožu 2011, 12:43

facelija najbolje medi na ilovastom tlu, najbitnije je da isprovociraš korov na rast te ga potanjuraš te kreneš u sjetvu facelije koja ti za 45 dana od sjetve dospije u cvat.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la pčela-prva » 06 ožu 2011, 23:22

ja sam kalkulirao i samo mi jos fali dio o prinosu' znaci posijao bih sve skupa oko jutra zanima me koji je omjer ulozenog i vracenog? hvala
Everyone has the right to be Stupid
walter
pčela-prva
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la pčela-prva » 08 ožu 2011, 11:51

t0k je napisao/la:Prinos, na internetu se da nac, oko 600 kg po hektaru meda.
Sjemena 200-400 kg po jutru.
Naravno moze se dogoditi da nema ni jednog ni drugog.

znaci neisplativo recimo da za jutro treba 200 kila sjemena to je X 50kn/kg sjemena =10000 kn

a prinos je znaci na hektaru je max.600kg,jutro je cca upola od hektara znači 300kg i to je ono max.

znaci 300 X recimo po 35-40kn/kg meda = 10500 kn -12000....
znači na granici isplativog i to je računica kad bi bilo da bi bilo :lol:
walter
pčela-prva
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Brle » 08 ožu 2011, 11:55

Tu računica ne štima! Valjda 2-4 kg po jutru? Jer na hektar ide 7 kg!
Nikad ne raspravljaj sa glupim ljudima, oni će te odvući na svoj nivo, i tu će te pobijediti sa iskustvom!
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la pčela-prva » 08 ožu 2011, 12:13

to je drugi par cipela,oako je tako....i meni se cinilo puno al reko valjda covjek zna sto pise...
walter
pčela-prva
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ivan007 » 08 ožu 2011, 12:57

To se dobije,ako uspije.
ivan007
Guru
Guru

PostPostao/la saperica » 08 ožu 2011, 15:54

naglasak na ako, u sječnju smo imali razogvora o faceliji u našoj udruzi i mogu reći da je dosta loš feedback, nikome ne medi čak ni ne izraste, e sad treba poći od sebe i pogledati što se uradilo. ako u mariboru raste po vinogradima kao kultura za organsku gnojidbu i kultura za unos dušika u tlo a paša za pčele je tek na kraju. mislim da se štošta radi a pogriješi se s sjetvom i tempiranjem iste. također facelija se preporuča za postrnu sjetvu jer ima dovoljno vlage da potjera a samim tim što je predkultura žitarica tlo je dovoljno čisto od korova i facelija ih može nadvladati u svom startu.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la zvones » 08 ožu 2011, 16:55

saperica je napisao/la:naglasak na ako, u sječnju smo imali razogvora o faceliji u našoj udruzi i mogu reći da je dosta loš feedback, nikome ne medi čak ni ne izraste, e sad treba poći od sebe i pogledati što se uradilo. ako u mariboru raste po vinogradima kao kultura za organsku gnojidbu i kultura za unos dušika u tlo a paša za pčele je tek na kraju. mislim da se štošta radi a pogriješi se s sjetvom i tempiranjem iste. također facelija se preporuča za postrnu sjetvu jer ima dovoljno vlage da potjera a samim tim što je predkultura žitarica tlo je dovoljno čisto od korova i facelija ih može nadvladati u svom startu.

Ovisi o tome šta se očekuje od facelije .Prošle godine je kasno posijana lucerna ujedno sa znatno manje facelije .Kako je poslje padanja kiše počelo
nicanje prvo je nikla lucerna ,a nešto kasnije facelija ,koja je zatim potpuno ugušila lucernu i nastavila se samostalno razvijati .Cvjetala je u 7-om i
8-om mjesecu i pčele su ludile ali valjda zato što nije bilo ništa drugo .Peluda nije bilo nikako , a izgleda i nektara slabo .Kasnije sam pokosio i grabljama
prevukao preko zemljišta.Došlo je do samozasijavanja pa je izvrsno nikla kad je bilo toplo u studenom .Očekujem da će se razviti kad krene toplije.
Obzirom da si spominjao heljdu iako ovdje nije tema, reči ću nešto i o njoj .Heljda medi samo na temperaturi do 23 * C .Ćim temperature skoće pčela
nema na njoj (osobno iskustvo ) tako da se mogu vidjeti samo rano ujutro .Međutim kako su došle nove sorte ,izgleda da i slabo mede .Sjećam se da je
jednom kolega iz Slovenije (mislim Obranovič ) pitao Zečevića (koji je sije u planini ) kakva je njihova heljda , jer kod njih u Sloveniji ne medi .
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la saperica » 08 ožu 2011, 20:09

otvoriti temu heljda i sve u nju neka admin premjesti
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Policeman » 10 tra 2011, 10:07

Pegas je napisao/la:ja cu ga posijat hektar pa kako bude, sada opet neznam svatko prica svoje, ja cu pokusat sa 6 kg facelije na hektar toliko je preporuceno ako se ne varam, nadam se da ce mi uspijeti, jos samo da nadjem sjeme neko jeftinije i to je to :D

Jučer 09.04.posijao faceliju 4,5 kg na pola rali ili oko 8oo čhv.
Dan prije uzorano,drugi dan frezano,posijano na mašinu za djetelinu (šuber 2),a nakon toga "ovlaš lagano" prošao sa drljačama.Sorta BALO-60 kn 1/2 kg.Kupio u Semenarni ZG.Žitnjak.
Prošle god.sam isto sijao u to vrijeme i došla je taman par dana prije vrcanja bagrema.
(bila je loša godina,a pretprošle je bilo bolje)
Od gnojidbe rasipao par prikolica stajnjaka na grubo i to je to.

Mišljenja sam da si trebao staviti više sjemena na hektar.

Ne zamjeri ali sam još uvijek u količinskim pokusima sijanja sjemena.Ono što piše na pakovanju (1/2 kg za 50 m2) je pregusto.

Pozdrav i MEDNO!
Policeman
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Policeman » 10 tra 2011, 21:16

t0k je napisao/la:ako se sije sa sijacicom za psenicu, sjeme se mijesa sa kukuruznom krupicom 1:1 i onda je dovoljno 6 kg sjemena na hektar
istina jasm sijao 7 kg al to je za svaki slucaj
pokrije se cijela povrsina a facelija bude dovoljno gusta, naravno svaka druga lula na sijacici se zatvori
ne znam kako je sa sijacicom za djetelinu

Imam sijačicu koja ima 4 pomaka unazad (šubera) 1-4 i onda kako hodaš procijeniš rasipnost sjemena širinu sa lijeve i desne strane,a ako je prirodni vjetar malo jači odustajem i normalno broj okretaja rukom je jako bitno.
Zanimljivo,ali kada se uhodaš posiješ taj čas veču površinu.
Eto to je moj sistem sijanja i ne žalim se,ali ću ipak u slijedečoj sezoni ako če dat vremenski uvjeti probati sa kukuruznom krupicom.
Samo da napomenem da sam u ljetnom periodu prošle god. nakon cvatnje prve facelije,zaorao i isti dan posijao na istoj parceli istu količinu sjemena te povaljao zemljište.Međutim "pušiona" košćana je bilo više nego facelije.
Gore što navodiš da svaku drugu lulu zatvoriš na sijačici za pšenicu. Ne znam nisam probao iako mi nije problem do sijačice doći,ima susjed,ali nekako sam "užigan" ovom svojom malom sijačicom,ručnom.
Sada da hoće blaga kišica i +5.
Pozdrav do vrcanja facelije ,ako što bude :-D
Policeman
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ivan007 » 11 tra 2011, 21:04

Čekam sa sjetvom facelije i heljdom do svibnja dok se vrijeme ne ustali.
ivan007
Guru
Guru

PostPostao/la mzdjelar » 09 svi 2011, 14:39

jel se moze sijat facelija recimo u 6mj.pa da dospije u 7-8 u cvjet??
tribute to pčela-prva,dežurna tužibaba,reko sam Vam :d
mzdjelar
Legenda
Legenda

PostPostao/la mzdjelar » 09 svi 2011, 18:01

t0k je napisao/la:
jel se moze sijat facelija recimo u 6mj.pa da dospije u 7-8 u cvjet??

To bi bio poso, a? :)
Nedovoljno vlage moze biti problem, inace moze.

mm vlaga me ne muci previse,kaj se toga tice imam idealno mjesto za nju,sto se tice vlage,bas u letnom periodu..jedna kotlina koja je inace kad je jaca kisa pod vodom...dan,dva..
vise me brine to dali bi se uspjela dignut u tom vremenskom roku??

imam jos jedno pitanje sto se tice sadnje...
zanima me,kakav bi efekt kada bi se recimo sijala facelija rukom u tlo na kojem sada raste divlja livada i momentalno je trava nekih pol metra visine..mislio sam na tu livadu posijati rukom sjeme facelije bez ikakvog tanjuranja...nego samo pobacat sjeme...ta livada ide u kosnju za kojih cca10-15 dana.i trava sa nje se kupi rucno...mene zanima dali bi sjeme koje je baceno proklijalo na taj nacin??
mzdjelar
Legenda
Legenda

PostPostao/la Nenad M » 09 svi 2011, 18:03

Mislim da je to bacanje novca!
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la mzdjelar » 09 svi 2011, 18:11

Nenad M je napisao/la:Mislim da je to bacanje novca!

livada je cirka dimenzija 40x30 m i na njoj raste uglavnom uskoline trave,korov nazovimo ga tako,pa sam mislio pobacat sjeme maka i facelije nebi li se kolko tolko kroz godine ta livada sama osjemenjivala...nije tu cilj vagone dignut...nego je imat tek toliko za bilo kakvu ispašu kad nastupi bezpašni period.... pogotovo sto je sve vise umjetnih bezcvatnih livada....sterilno podrucje...
mzdjelar
Legenda
Legenda

PrethodnaSljedeća

Natrag na MEDONOSNO BILJE

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.