Pagdenova metoda kontrole rojenja

Razgovori o tehnikama pčelarenja

Pagdenova metoda kontrole rojenja

PostPostao/la gazostari » 29 sij 2018, 18:58

Nisam na forumu pronašao detaljno objašnjenu ovu metodu, a izvrsna je za mlade, manje iskusne pčelare, koji žele udvostručiti broj košnica u jednoj sezoni rojenja, a da pri tom ne moraju juriti za rojevima i penjati se po drveću i dovoditi se u opasnost. Ako je ova tema nepotrebna, molim da mi administratori skrenu pozornost i obrišu post.

Pagdenova metoda kontrole rojenja pogodna je za pčelare početnike, koji imaju manje iskustva, a uz kontrlirano rojenje žele povećati broj košnica na svom pčelinjaku. Kao i sve druge metode i ova ima više varijanti, a ovdje će biti objašnjen osnovni, najčešće korišteni princip.

Metoda predviđa potpuno odvajanje matice i pčela izletnica u jednoj i legla i mladih pčela u drugoj košnici. Na taj način dobijemo u jednoj košnici gotovo prirodni roj, koji odmah nastavlja normalnu aktivnost. Matica nastavlja leženje, a pčele nastavljaju sakupljati nektar i cvijetni prah. U drugoj košnici imamo odabrani rojevi matičnjak iz kojeg ćemo dobiti kvalitetnu maticu i novu zajednicu.

Priprema:
Prije bilo kakvog zahvata ptrebno je pripremiti praznu košnicu koja se sastoji od podnice, plodišnog nastavka popunjenog sa okvirima izgrađenog saća ili okvirima sa satnim osnovama, hranilice, poklopne daske i krova.

Za uspjeh zahvata bitno je osigurati nekoliko preduvjeta:
1. Redovni pregled svakih sedam dana, počevši od travnja mjeseca. Ovo radimo kako bismo utvrdili postojanje matičnjaka i pripremanje pčela na rojenje.
2. Označiti maticu kako bismo ju lakše pronašli na okviru.
3. Utvrditi trenutak kad matičnjaci budu pred zatvaranjem, a prije nego se pčele izroje.

Korak 1
Skinite krov, poklopnu dasku, hranilicu, medište i matičnu rešetku i staru košnicu premjestite za otprilike 1m u jednu stranu.

Korak 2
Na njeno mjesto postavite pripremljenu košnicu sa okvirima izgrađenog saća ili okvirima sa satnim osnovama. Otvorite košnicu i izvadite dva okvira iz sredine kako biste pripremili prostor za umetnuti okvir sa maticom iz stare košnice.

Korak 3
Pronađite maticu u staroj košnici i pritvorite ju u kliješta ili kavez. Izaberite dva okvira mladog, nepoklopljenog legla i premjestite ih u novu košnicu u pripremljeni prostor u sredini. Pazite da na tim okvirima sa leglom nema matičnjaka. Dobro pregledajte i sve ih porušite. Pustite maticu u novu košnicu na upravo umetnuto leglo.
Napomena:
Ovo možete napraviti i tako da jednostavno okvir sa maticom premjestite u novu košnicu, ali pazite da ne poleti jer već je prilično živahna. Spremala se na rojenje zar ne.
Zatvorite novu košnicu ( postavite matičnu rešetku, medište, hranilicu i krov ).
Sve pčele izletnice vratit će se u novu košnicu, gdje se nalazi stara matica, jer su navikle da je tu njhovo leto i normalno nastaviti svoje dnevne aktivnosti.

Korak 4
Sad pažnju poklonite staroj košnici u kojoj je ostalo leglo svih starosti, mlade pčele njegovateljice i nekoliko otvorenih i eventualno zatvorenih matičnjaka. Izaberite dva najbolja i okvire na kojima se nalaze smjestite u sredinu košnice. Prostor u košnici popunite dodavanjem okvira sa izgrađenim saćem ili satnim osnovama tako da ih dodate sa strane, pored okvira s leglom.
Zatvorite košnicu

Ovim ste napravili umjetni roj koji je sličan prirodnom. On će odmah početi svoj normalan život. Ako ste umjesto izgrađenog saća koristili satne osnove, doći će do malog usporavanja u razvoju, jer pčele moraju napraviti novo saće, no to će, ako je dobra paša, ići dosta brzo. Ako paše nema, treba zajednice prihranjivati.

Isto tako, napravili ste novu zajednicu u kojoj će se uskoro izleći nova matica. Pazite da se ne dogodi grabež, suzite leto i pažljivo prihranjujte ako nema dnevnog unosa. Pratite situaciju, nakon svadbenog leta i sparivanja, matica će pronijeti. Po ponašanju pčela na letu i eventualnim pregledom ustanovite ima li novog legla i je li sve u redu.
To bi bilo otprilike sve.
Zadnja izmjena: gazostari; 17 ruj 2018, 14:30; ukupno mijenjano 4 put/a.
Kad je puno zujanja, malo je unosa.
gazostari
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Pagdenova metoda kontrole rojenja

PostPostao/la mrkva » 29 sij 2018, 21:03

Nije bas tak.ako objasnjavate mladim pcelarima pocetnicima treba objasnit do kraja ili nikako.ovo vase objasnjenje njima ne daje ocekivane rezultate
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la gazostari » 29 sij 2018, 21:30

mrkva je napisao/la:Nije bas tak.ako objasnjavate mladim pcelarima pocetnicima treba objasnit do kraja ili nikako.ovo vase objasnjenje njima ne daje ocekivane rezultate

Zamolio sam za malo strpljenja, sve ću do kraja objasniti, samo treba malo vremena da pripremim ilustracije. Ovaj dio sam stavio da vidim hoće li biti kakvih primjedbi od strane administratora. Ako je sve u redu, uslijedit će nastavak teksta.
gazostari
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mrkva » 29 sij 2018, 21:33

Ma zasto bi bilo primjedbi od administratora pa niste niko g vrijeđali ni psovali samo pisete o pcelarenju.
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la borna1 » 29 sij 2018, 22:47

Da li je proizvodno društvo jako oslabljeno jer je ostalo i bez dijela pčela koje su ostale u staroj košnici a trebaju biti do paše sabiračice i bez legla. Možebit bi bilo bolje poslije bagrema.
borna1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la mrkva » 29 sij 2018, 22:53

Vidjet cemo sto bude kolega napisao no vec je krenuo u krivom smjeru.cekamo obrazlozenje pa onda mozemo komentirat
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la gazostari » 29 sij 2018, 23:01

Ako se čini da je sa starom maticom ostalo premalo pčela, može se nakon 5 do 10 dana, kad dio pčela sa mladom maticom postanu izletnice, tu košnicu ponovo premjestiti na suprotnu stranu, pored zajednice sa starom maticom i tako će izletnice pri povratku u košnicu pronaći leto košnice sa starom maticom i povećeti broj pčela. To se može napraviti i nekoliko puta, po potrebi.
Pripremio sam i slike za ilustraciju i lakše razumijevanje cijelog postupka, ali ih ne mogu postaviti jer su prevelike. Dopušteno je samo do 50 Kb. Ako uspijem to smanjiti a da se ne izgubi kvaliteta, postavit ću kasnije.

Vidim sad i mrkvicin komentar, pa samo da napomenem. Ovo nije sprečavanje rojevog nagona. Ovo je kontrola rojenja kad je zajednica već spremna na rojenje, da se društvo razroji (dobijemo novu zajednicu) i maksimalno iskoristi eventualna paša. I opet, za početnike, koji nisu vični kompliciranim postupcima.
gazostari
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la makomi » 29 sij 2018, 23:17

Ispričavam se ako brljam temu, odnosno ako moj post spada pod neki drugi naslov.

Nošto slično prije opisanom sam napravio prošle godine, u mojoj prvoj godini pčelarenja, a planiram i ove godine na većem broju košnica. Samo što nisam leglo i matičnjake prebacivao u novu košnicu, nego sam na staru stavio Snelgrovu dasku i na nju leglo i po dva matičnjaka. Kada je gornja matica izašla, sparila se i pronijela, imao sam zapravo dvomatično društvo.

Kasnije, kada se gornje društvo napunilo pčelama i leglom, preselio sam ga na drugo mjesto, na novu podnicu i pod vlastiti krov.

Slab sam sa iskustvom, pa me zanima da li je taj postupak bitno drugačiji od ovog koji ste opisali ili su to varijacije?
makomi
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la mrkva » 29 sij 2018, 23:32

:!: :!: :?: :?: :?:
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la crnii » 30 sij 2018, 00:49

gazostari je napisao/la:

Gazo nisam znao da se ovo zove Pagdenova metoda, tnx za napisano.
Isto je i kod sneglerove daske što Makomi spomenu.
Kod zarojene košnice, da se ne bi verali po drveću, mi odvajamo dio pčela i legla i razrojavamo.
Skoro isto rade Hunjadi i Sević, ima na net-u.

Ja bih spomenuo 2 stvari i dodao na ovu metodu.

Jedno je da se uvijek treba paziti na vrijeme kada se vadi to leglo i stavlja sa strane. Ako zahladi, a 5 mj zna biti hirovit, leglo se vrlo lako prehladi. Kod snelgerove daske ne bi trebalo biti prehlade, ako se stavlja u novu košnicu na drugo mjesto, mora biti stabilno i toplo vrijeme.
Ako najave zahlađenje, onda se ne smije sa strane stavljati. Ili snelg. daska ili neka mreža preko donje stare zajednice, a izvađeno leglo gore. I gore neki izlaz, otvor na nastavku..ja imam zamrežene sve zbjegove fi 25 mm i tu mrežicu lako skinem ako treba.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la crnii » 30 sij 2018, 01:01

Druga stvar je,
ja svaku zarojenu razbucam na 4-5-6 djelova, i više, koliko god imam okvira sa leglom.
U 5-okvirne nukleuse, okvir s leglom, okvir s medom, SO ljevo i desno.
Na okviru sa leglom matičnjak, ili ga ucjepim.
Nekada dodam i drugi okvir legla iz neke druge košnice, ako ima previše legla negdje dalje.
Što se spari spari, što ostane bez matice i legla, to spojim s prvim susjednim tim nukleusom-oplodnjakom.
I dobijem puno novih malih društava sa novom maticom.

Stara društva, gdje god nisam zadovoljan, iz bilo kojeg razloga, maticu eliminiram, gore mreža-zbjeg i na to ono novo malo društvo sa novom maticom. Ostavim da prenoći, sutradan samo izvučem zbjeg-mrežu između.
Ali ovo sve radim tek nakon 15.5. zbog spomenute mogučnosti zahlađenja.
Mislim da je sve to vrlo slično i skoro isto.
45% je paša
45% skinuti varou
10% je u Božijim rukama.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la makomi » 30 sij 2018, 10:12

crnii je napisao/la:45% je paša
45% skinuti varou
10% je u Božijim rukama.

Kod mene je
55% je paša
55% skinuti varou
20% je u Božijim rukama.

Preostalih -30% je pčelarevo "pomaganje" pčelama. Prošla godina mi je bila prva. Koliko sam petljavio i preslagivao okvire, mislim da je to ta matematika. :-D
makomi
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la gazostari » 30 sij 2018, 10:24

Napomenuo sam da se ovom metodom uglavnom služe pčelari pčetnici, s malo iskustva i malo opreme. Za nju nije potrebno ništa osim volje i standardnih dijelova košnice.
Primjenjuje se u vrijeme kad se pčele spreme na prirodno rojenje, nije stoga potrebno voditi računa je li hladno ili nije i hoće li biti zahlađenja ili neće. Ako se ništa ne poduzme, one će se same izrojiti. Kad se stekne malo više znanja i iskustva, pčelar će odabrati neku bolju, ali pritom i kompliciraniju metodu, koja će mu najviše odgovarati. Pritom će moći odabrati vrijeme kad će to odraditi, prije, u tijeku ili poslije glavne paše.
gazostari
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la crnii » 30 sij 2018, 10:58

Lega Gazo sve ok oko ovoga.
Samo raspravljamo, ja sam isto tek nedavno počeo sa pčelama.
Vrijeme izletanja rojeva najčešće se podudara sa dolaskom stabilnijeg i toplijeg vremena.

Meni su prvi rojevi letili van iz dašćara prije 1.5., iz lr košnica na 2 nastavka sredinom svibnja obično.

Ovdje bih jednu računicu;
ako roj izleti 15.5.
matičnjaci su krenuli 5.5.
radno raspoloženje se počelo smanjivati već krajem 4. mj.

To je onda čisti gubitak za pčelara, sezona medenja je vrlo kratka i skoro mjesec dana nerada košnice se ne smije dopustiti.
Htjedoh reći, zarojavanje pč. zajednica se mora otklanjati na sve moguće načine.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la makomi » 30 sij 2018, 11:08

gazostari je napisao/la:Napomenuo sam da se ovom metodom uglavnom služe pčelari pčetnici, s malo iskustva i malo opreme. Za nju nije potrebno ništa osim volje i standardnih dijelova košnice.
Primjenjuje se u vrijeme kad se pčele spreme na prirodno rojenje, nije stoga potrebno voditi računa je li hladno ili nije i hoće li biti zahlađenja ili neće. Ako se ništa ne poduzme, one će se same izrojiti. Kad se stekne malo više znanja i iskustva, pčelar će odabrati neku bolju, ali pritom i kompliciraniju metodu, koja će mu najviše odgovarati. Pritom će moći odabrati vrijeme kad će to odraditi, prije, u tijeku ili poslije glavne paše.

Ovakva objašnjenja metoda i tehnologija su glavni razlog za moje posjete forumu. Tu sam naviše naučio. Istina, svega toga ima po knjigama, ali u forumu je sve malo više začinjeno sa iskustvom. Pogotovo ako se poslije razvije kakva rasprava sa dodatnim pojašnjenjima, upozorenjima i sl.

Dakle, :wink:
makomi
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la gazostari » 30 sij 2018, 11:36

crnii je napisao/la:To je onda čisti gubitak za pčelara, sezona medenja je vrlo kratka i skoro mjesec dana nerada košnice se ne smije dopustiti.
Htjedoh reći, zarojavanje pč. zajednica se mora otklanjati na sve moguće načine.

Sve istina, palac u zraku!
Privitak/ci
A_Jebiga.jpg
A_Jebiga.jpg (24.41 KiB) Pogledano 3004 put/a.
gazostari
Novi korisnik
Novi korisnik

Natrag na TEHNOLOGIJA PČELARENJA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.