priprema za bagremovu pašu

Razgovori o tehnikama pčelarenja

priprema za bagremovu pašu

PostPostao/la Seded1 » 24 vel 2009, 14:42

Bilo je riječi o ovome ,ali mislim da neće škoditi malo rasprave ponovo.Bagrem je gl. paša većini pčelara i zato takav naslov.Ukratko, ovako ja radim.Pčele imam na dvije lokacije, tako da u jesen uzimljujem zajednice jednu iznad druge,razdvojene punom podnjačom,ali pod jenim krovom.U ovaj poredak idu nakon svih radova vezanih za uzimljenje.Ne radim nikakva podražajna prihranjivanja u proljeće,osim pogača.U proljeće zajednice proširujem po potrebi i 20 dana pred bagrem spajam društva.S jednom maticom i 2 ok, legla formiram nukleus i mičem razdjelnu podnjaču .Za 5 dana otvaram košnicu (bude na 4 nastavka) i potrgam prinudne matičnjake kojih uvjek bude ,nađem okvir s maticom i uredim plodište na 2 nastavka,nato ide rešetka i 2 medišta.Rezultat: Zajednica ne islabi bitno za vrijeme paše,pokupi i amorfu.Ako bagrem medi ,2 nastavka su jamačno puna. Poslije bagrema ima legla napretek i rojevih matičnjaka za formiranje novih društava. Nukleusi formirani kod spajanja su sad pravi pčelci ,upotrebljivi za pojačanja osnovnih zajednica ili spajanje za neku iduću pašu.Ima dosta posla (teglenja) ali se isplati.Od 130 zajednica bude istina 60 - 70 medara,pčelinjak se prepolovi ,ali bude meda,čudo jedno.Samo jaki donesu ,od od slabih i osrednjih ,slabo i osrednje.
Seded1
Stara faca
Stara faca

Re: priprema za bagremovu pašu

PostPostao/la darko&antonija » 27 vel 2009, 23:00

....... strašan lanjski prizor na bagremu koji je režirala katastrofalna suša u godini prije....cvijeta u tragovima.......
bagrem2008.jpg
bagrem2008.jpg (41.24 KiB) Pogledano 7567 put/a.

Pitanje je koliko se bagrem brzo oporavlja,lanjske mladice su prilično bujne i hoće li na njima mediti? Nadajmo se najboljem,za sada bi vrijeme išlo na ruku,zar ne?(recimo- normalna zima,padaline i to...).
Tada bi se i svaka šljaka isplatila.
Seded1, ova šema je ok,to je na tragu dvomatičnog pčelarenja u tvojoj režiji i to vjerujemo daje jače rezultate od bilo kakvog poticanja jednomatične zajednice(po onoj "dvaput je dvaput").Osobno uglavnom pojačavamo zrelim leglom iz pomočnih zajednica i ne spajamo zajednice,ali planiramo uvesti takav sistem uzimljavanja dva društva pod jednim krovom.To će nam biti parametar kod izrade samog objekta pčelinjaka.Ostaje problem rada sa takvim zajednicama da ne dođe do matičnjaka iza bagrema(možda je 4 nastavka malo? ili uvesti potpuno dvomatični sistem i skretanje izletnica?)Pomoćne zajednice lagano izgrade dosta saća,koristimo ih da očiste izvrcane okvire koji su nam zaliha jer ih je takve lakše čuvati.A i uvijek su tu kad opet zatreba matica,leglo...Ali svakako,kada se "uzme" bagrem,to je to.Možda spomenuti i to da se svi radovi "nabrijavanja" trebaju tempirati cvatnji bagrema u regiji jer jake zajednice puno i troše i ako se sa spajanjem(pojačavanjem) zakasni,bagrem prođe,paša oslabi(često početkom lipnja)pitanje je što će tada biti u košnici ako sve izvrcamo.....
Ali što kažu "stari mački" ---čitaju i šute?
Možda i ne planiraju na bagrem ove godine? :wink:
Ali,sada ozbiljno.Nije stvar bagrema,ovako mislimo da se može pristupiti svakoj (glavnoj)paši na koju računamo.I svi to znaju.Možda smo "fulali" temu?Ili je užicavanje i kucanje okvira trenutno no.1? 8)
Samo jaki donesu ,od od slabih i osrednjih ,slabo i osrednje.
thirsty
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Seded1 » 28 vel 2009, 00:33

Nema pčelara koji ne računa na bagrem.Isto tako i rojenje,pa tko je uspio u potpunsti spriječiti rojenje,kad je to nagon za održanjem vrste i još vrlo izražen kod naše kranjske pčele.Vrlo jake zajednice su nužne za dobar prinos meda,a roj se desi, samo slabići se ne roje.Pčelarenje je rizičan posao i zato treba imati u rezervi 500kg šećera,za slučaj da bagrem totalno podbaci. :-D
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la vglumac » 07 ožu 2009, 20:19

mislim da je bezveze držati u bagremu plodište na dva nastavka. ako hoćeš više meda, potpuno makni leglo i formiraj nova društva prije bagrema.ili to ili klasično demariranje s plodištem u jednom nastavku. pčele koje imaju puno legla u bagremu, puno meda potroše na njega. :-D
vglumac
Legenda
Legenda

PostPostao/la darko&antonija » 08 ožu 2009, 00:43

.....pred bagremu matica svakako u jedan nastavak(gornji) i otvaranje leta na hanemanovoj.Ovo otvaranje leta bitno rasterećuje plodište.Novo plodište se složi na način da se napravi prevjes dva -tri okvira legla,doda dva okvira izgrađenog saća i ostalo satne osnove.Ako vrijeme posluži medišta bi trebala biti puna,plodište gotovo izgrađeno i sa dovoljno legla da se iskoristi slijedeća paša.......ograničavanje legla pred bagrem vremenski i prostorno ključno je da se dobro vrca i da se uspije spriječiti rojenje.....pravovremeno vrcanje i dalje se "lakše diše" .......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Seded1 » 08 ožu 2009, 01:41

darko&antonija je napisao/la:.....pred bagremu matica svakako u jedan nastavak(gornji) i otvaranje leta na hanemanovoj.Ovo otvaranje leta bitno rasterećuje plodište.Novo plodište se složi na način da se napravi prevjes dva -tri okvira legla,doda dva okvira izgrađenog saća i ostalo satne osnove.Ako vrijeme posluži medišta bi trebala biti puna,plodište gotovo izgrađeno i sa dovoljno legla da se iskoristi slijedeća paša.......ograničavanje legla pred bagrem vremenski i prostorno ključno je da se dobro vrca i da se uspije spriječiti rojenje.....pravovremeno vrcanje i dalje se "lakše diše" .......

S obzirom da je plodište na vrhu,dali dolazi do blokade medom ?
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Seded1 » 08 ožu 2009, 12:29

Dali je netko u potpunost odradio ograničavanje u najgornjem sanduku(Plodište),po Belčiću,što uključuje na početku cvatnje bagrema umetanje žičane pregrade na hanemanku uz otvaranje leta.Kakva su iskustva? Ja sam maticu ograničavao u donji sanduk.Nelogične su mi neke stvari,jer pčele nagonski med deponiraju prema gore,a plodište je gore. Molim odgovor onih koji su to u praksi proveli.
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 08 ožu 2009, 20:08

Seded1 je napisao/la:Dali je netko u potpunost odradio ograničavanje u najgornjem sanduku(Plodište),po Belčiću,što uključuje na početku cvatnje bagrema umetanje žičane pregrade na hanemanku uz otvaranje leta.Kakva su iskustva?

......očito samo g.Belčić.Sve ostalo,rotacije,spajanja i sve drugo ne dovodi do potpunog rezultata......i onda mi raspravljamo kako nešto valja i ne valja i opet izmišljamo "toplu vodu".U knjizi "Moj način pčelarenja" sve je rečeno.....I sam je autor navodio kako je mijenjao sisteme košnica za potragom prema boljim prinosima.Ove godine uvodimo punu "shemu Belčić" i očekujem poboljšanje rezultata u smislu smanjena rojenja(izrojenih zajednica),sačuvanje snage društva iza bagrema na 6-7 okvira legla što je također vrlo bitno......
....do sada smo sa LR radili sve osim umetanja žičane pregrade,ali bez toga se pčela gomila k matici i bez obzira koliko proširili košnicu rojenje se teško sprečava.....to nam nije smetalo jer smo razrojavali zajednice(s rojevnim matičnjacima).......ali kada se dođe do brojke kojom želimo(možemo) pčelariti svima bi preporučili da rade i osiguraju za svakog medara ovaj dio opreme LR košnice.....
....inače- plodište gore je lakše pregledati nakon nekoliko dana(da li se gradi.....),a pčele ionako deponiraju nektar čim stignu i naučene su na donje leto sve stare sakuplačice......u biti to je nešto kao i kod snelgrove daske.......da,med pčele dižu gore,ali nektar deponiraju svuda i prenose ga iz ćelija u ćelije i tako ventiliraju....
.....onako složeno plodište u prvi mah izgubi izletnice ,grije se kroz žicu,konsolidira se kroz neko vrijeme na način da neke mlade kučne pčele ranije postaju sakupljačice(dodatna snaga iskorištena za sakupljanje nektara,a ne za "kopanje nosa" i čekanje rojenja,a matica stalno nese bez blokiranja.....
.....možda i netko radi tako,ali ne bi nas začudilo da to "ljubomorno čuva" za sebe ili nije na forumu.Ali za sitnih sedamdesetak "kunića" (što je smiješna cijena spram nekih izdanja gdje za prepisanac traže višestruko veće iznose)kupite si spomenutu knjigu već u Vinkovcima idući vikend....tamo smo ju i mi kupili kao uspomenu na 2.pčelarski sajam....
...pred sam bagrem hanemanova se rešetka zamjenjuje žicom bez obzira na vrijeme...."kako taj posao ne trpi odlaganja,pčelar mora stisnuti zube i ne brojiti ubode"........
......do svibnja se stigne napraviti takve uokvirene hanemanove rešetke s letom pa se okušajte .......želimo da vam svima uspije poboljšati prinose meda...thirsty
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Seded1 » 08 ožu 2009, 20:55

Ja tu Belčićevu knjigu imam(izdanje 1973),ali nikad nisam do kraja proveo naputke.Ove sezone hoću,pa šta bude.Rojenje mi je prošle godine zadalo puno glavobolje i nemam namjeru ove god.uopće širiti pčelinjak,rojevi su posve nepoželjni.Postupak mi je skroz jasan,ali mislio sam da je netko isprobao.Čuo sam neke priče da pčele slabo rade kad je matica gore i odvojena žičanom pregradom,uglavnom ove godine radim tako pa ću vidjeti.
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 08 ožu 2009, 22:09

....knjiga je dovoljna za potpuni ulazak u pčelarstvo....treba ju nekoliko puta pročitati....to mi je rekao i prijatelj koji počinje sa dva nukleusa od lane......novi je i ima sto pitanja na sat....izdanje drugo 2006(povodom 100 god.rođenja g.Belčića)također je crno-bijelo kao i prvi "orginal" tako da početnicima malo fale slike u boji ......sve je rečeno o tehnologiju rada LR košnicon i sličnim nastavljačama.......tada su imali i bolje paše,a varoa je tek stizala .......danas moramo na žalost čitati i neke nove "knjige" o liječenju i suzbijanju bolesti i to stalno pratiti,ali tehnologija pčelarenja ne treba bitne preinake(svi smo skloni nekom izmišljanu,a u biti nismo ni radili potpuno).....spajanjem i pojačavanjem dobije se više meda,ali i više nagona za rojenjem pa bude "na mostu dobio,na ćupriji izgubio"....naša iskustva potvrdila su napisano u dijelu kada je nastajala tehnologija do ubacivanja žice umjesto hanemanove....ali jaka društva su uvijek išla u rojenje i rasformiravali smo ih,nešto slabija koja nismo toliko "nabrijali" nisu se rojila i donosila su još jedno dobro vrcanje.......još jedna zima i čitanje zabilješki razvoja ,stanja,vrcanja i sl. kao i čitanje "belčića" definitivno je prevagnulo u odluci da ove godine radimo spomenuti način na LR zajednicama.......inače u razgovoru sa jednim kolegom LR-ašem iznio sam mu činjenicu da ne radimo "full" tehnologiju,a njegov odgovor je bio-- i sam tako smatra pa je izveo eksperiment sa tri zajednice koji je njemu donio 180 kg meda i tvrdi da je "prezadovoljan"........
.....glede rada pčele kada je matica gore nismo imali razlike u zajednicama koje smo ostavljali s maticom u doljnjem nastavku(po Majsecu),ista stvar,neki se rojili neki ne....ali je teže pregledati plodište(micanje nastavaka -umjesto poklopca)......a za vrcanje (bagrema )planiramo slijedeće.....plodište dolje-dodati nastavak sa izgrađenim saćem i 1-2 satne iz zaliha (pustiti maticu na 2 nastavka odmah po bagremu)/hanemanova/medište s izgr.saćem iz zaliha........kada potrošimo nastavke saća iz zaliha imamo izvrcane za drugi krug(dan).....to je šema koju prilagođavamo našim trenutnim uvjetima (raspoloživo vrijeme i to..)
.....tako radimo i sa AŽ .....puni okviri van ,prazni unutra i koja satna da se gradi višak okvira.....u startu rada sa pčelama izgrađeno saće smatrali smo pravim "kapitalom",a tako je i danas........pustite priče da gradnja troši med i smanjuje prinos.....rojenje smanjuje prinos(bilo da je prirodno ili umjetno razrojavanje)......
svibanj vrcanje.jpg
svibanj vrcanje.jpg (42.59 KiB) Pogledano 7035 put/a.

........jedna "tura" na putu prema vrcaljki.......i odgovor zašto pčelaru treba "karavan"........
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Seded1 » 08 ožu 2009, 22:37

Ništa,pričat ćemo poslije bagrema o rezultatima.Sutra počinjem izradu okvira s mrežom.Inače,radit ću sa superjakim zajednicama (dvije jake zajednice spajam 20dana pred bagrem).
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 08 ožu 2009, 23:35

........a možemo pričati i u Vinkovcima......(Vinkovčani šute :?: pa se sami pozivamo u Vinkovce thirsty )
....inače mislim da kod spajanja dva vrlo jaka pčelca 4 nastavka su malo.....pomnožite leglox3 kod spajanja i vidjeti ćete koliko je to ulica pčele kada sve izađe......već samo pojačanjem okvirom dva legla dobijali smo dobre rezultate na tri nastavka....... ali nije takva shema samo za bagrem,to sve ima primjenu za bilo koju pašu,samo treba "ugoditi" zajednice......ali u većini područja stacionarno se pčelarenje svodi na jedno dobro vrcanje(viškovi za pčelara),a poslije ako bude-samo da bude bar iza pčele(razvoj i dovoljne zalihe),a često se mora i vraćati nazad što smo dobro osjetili zadnje dvije godine.....
.....o rezultatima i iskustvima kasnije,ožujak i travanj mogu nam još sve planove na žalost pokvariti.....nadajmo se najboljem :-D
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la valekvrbo » 09 ožu 2009, 00:34

Seded1 je napisao/la:Postupak mi je skroz jasan,ali mislio sam da je netko isprobao.Čuo sam neke priče da pčele slabo rade kad je matica gore i odvojena žičanom pregradom,uglavnom ove godine radim tako pa ću vidjeti.

Izabrali ste gadnu temu (priprema za bagremovu pašu) za forum!Treba puno pisati ,bilo bi puno lakše ispričati sve usmeno nego pisati!
Ja sam isprobao sve varijante sistema Belčić .I još uvijek koristim neke cake od toga ali ne onako kako je radio gosp. Belčić
.Iz prostog razloga što mi u prvom pokušaju ( prije 15-ak godina ) nije baš ispalo kako je u knjizi pisalo a efekti nakon bagremove paše baš i nisu bili onakvi kakve tražim ( sam tražio).
Prvi gaf sistema je taj ( a to u knjizi nigdje ne piše) kako natjerati pčele da nose med ispod matice ,kad im to nije
u navici.
Problem je riješen vrlo jednostavno : dodavanjem matičnjaka (u nastavak gdje je bilo plodište prije nego je matica preseljena na vrh). Nakon te akcije zajednica je počela funkcionirati daleko bolje nego bez matičnjaka a dobije se do kraja bagrema još jedna matica ( u 80 posto slučajeva).

Danas je ta metoda još dopunjena .Iz prostog razloga što me zajednice sa jednom maticom ne zadovoljavaju na bagremu.
Potrebna mi je veča količina pčela za naše uvjete medenja bagrema.
Sada se zajednica slaže 14-18-20 dana prije bagrema ,sa osnovnim zahtjevom ,da u zajednici bude bar 14 okvira poklopljenog legla.Pošto leglo izađe ti nastavci automatski postaju medišta.
Nepoklopljeno leglo se sa MATICAMA, I SATNOM OSNOVOM formira u 2 plodišta od kojih jedno ide na podnicu ispod matične
a drugo na vrh iznad mreže.Prilikom dodavanja 5. og nastavka plodište sa podnice se uklanja drugi nastavak se spušta na podnicu i u njega se dodaje matičnjak (košnica je opet na 4 nastavka) prilikom dodavanja (opet 5-og nastavka ) uklanja se i gornje plodište , a zajednica ostaje opet sa 4 nastavka ( uz ,po potrebi ,sa mogučnošću dodavanja 5-og i 6-og ili
7-og medišta) sa tek izleženom maticom i sa svim pčelama sabiračicama i KUČNIM PČELAMA zajednica koje smo uklonili.
Ako postoji potreba dodajem i još po jedan matičnjak u najgornji nastavak nakon uklanjanja drugog plodišta . To je već sami kraj bagrema i matica se taman uspije izvesti prije vrcanja. I zajednica nakon njezine oplodnje opetfunkcionira kao dvomatična.
Normalno da se kod ovakvog načina rada umjesto mreže može koristiti i Snerglova daska.

Vama u cijeloj priči oko Belčića još nedostaju rupe na svakom nastavku koje služe kao pomočna leta!
A gledajuči neke druge tehnologije nešto slično se radi i kod Venerovog dvomatičnog pčelarenje
valekvrbo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Seded1 » 09 ožu 2009, 16:41

Imam na svim nastavcima rupe i čepove.Sad si me zabrinuo,a danas sam napravio okvire s mrežom koji se stavljaju na hanemanku na početku cvatnje uz otvaranje čepa na nastavku.
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 09 ožu 2009, 17:36

.........ali dvomatično pčelarenje je nešto drugo,ima dosta sličnosti pa od tuda i zbrka,ne treba se bojati unaprijed........treba shemu prilagoditi svome okružju,vremenu i sl.
.......pomoćna leta može,ali kada se otvori dolje puno leto nema gužve........može se i poklopna daska(ili nastavak) povući 4-5 mm i eto ventilacije ko u priči.....treba raditi bar na dijelu zajednica,pa usporediti rezultate s vlastitog pčelinjaka...to je najobjektivnije po pitanju uvjeta.......i voditi bilješke....
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Seded1 » 09 ožu 2009, 19:06

darko&antonija je napisao/la:.........ali dvomatično pčelarenje je nešto drugo,ima dosta sličnosti pa od tuda i zbrka,ne treba se bojati unaprijed........treba shemu prilagoditi svome okružju,vremenu i sl.
.......pomoćna leta može,ali kada se otvori dolje puno leto nema gužve........može se i poklopna daska(ili nastavak) povući 4-5 mm i eto ventilacije ko u priči.....treba raditi bar na dijelu zajednica,pa usporediti rezultate s vlastitog pčelinjaka...to je najobjektivnije po pitanju uvjeta.......i voditi bilješke....

Treba to kandžijom tjerat na pašu,nema druge. :lol:
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la josipb » 10 ožu 2009, 10:31

Seded1 je napisao/la:U proljeće zajednice proširujem po potrebi i 20 dana pred bagrem spajam društva.S jednom maticom i 2 ok, legla formiram nukleus i mičem razdjelnu podnjaču.

Stalno se govori o tih dvadesetak dana prije bagrema, valjda da do bagrema sve pčele iz dodanog legla izađu i oslobode saće. Ali one stalno izlaze tijekom tih 20 dana i pune košnicu. Zar nije tako teško održati zajednicu da ne krene u rojevno stanje? Ja ih još nisam tako spajao pred bagrema ali ove godine namjeravam pa zato pitam.
Znam da pčelama treba neko vrijeme da se reorganiziraju, ali zar im nije dovoljno recimo tjedan dana (ili čak manje, možda 2-3 dana).
Da li je netko probao takvo spajanje neposredno pred bagrem?
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la zarkodj » 10 ožu 2009, 17:11

Možda je prekasno spajanje na dva do, tri dana pred bagrem. Tu bi po meni bilo efikasnije spajanje samo izletnicama. Ako bi spajali pred sam bagrem, po meni bi se pojavio višak mladih pčela i otvorenog legla, a u tom slučaju možda to odstraniti i izvršiti razrojavanje. Mlade pčele i otvoreno leglo će umanjiti prinos u paši a to želimo izbeći.
Žarko Đorđević , Bač ,Srbija
zarkodj
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la vglumac » 10 ožu 2009, 19:19

probao sam po belčiću, ali me to nije zadovoljilo. najbolje mi je ograničiti maticu u nastavak na podnici i dati joj dosta prostora ( klasično demariranje), a leglo prebaciti iznad. u dva nastavka.ako nećete trgat matičnjake onda razbiti leglo. satnica, leglo,satnica.... u gornjim nastavcima.ili to ili za 5-6 dana trgat matičnjake ako ih ima u gornjim nastavcima.mogućnosti su zbilja mnogobrojne, ali najvažnije je da bagrem dobro zamedi.
vglumac
Legenda
Legenda

PostPostao/la Seded1 » 10 ožu 2009, 19:53

vglumac je napisao/la:probao sam po belčiću, ali me to nije zadovoljilo. najbolje mi je ograničiti maticu u nastavak na podnici i dati joj dosta prostora ( klasično demariranje), a leglo prebaciti iznad. u dva nastavka.ako nećete trgat matičnjake onda razbiti leglo. satnica, leglo,satnica.... u gornjim nastavcima.ili to ili za 5-6 dana trgat matičnjake ako ih ima u gornjim nastavcima.mogućnosti su zbilja mnogobrojne, ali najvažnije je da bagrem dobro zamedi.

Tako ja radim godinama, matica dole itd.Često se dogodi ,bagrem još ne prođe,a dole se zakuva.Ove sezone ću maticu gore i sve po Belčiću,,moram to isprobat. Dali stvarno slabije rade i kakvi su prinosi?Što je po tebi problem kod te metode?
Seded1
Stara faca
Stara faca

Sljedeća

Natrag na TEHNOLOGIJA PČELARENJA

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 2 gostiju.