priprema za bagremovu pašu

Razgovori o tehnikama pčelarenja

Re: priprema za bagremovu pašu

PostPostao/la Seded1 » 08 ožu 2009, 22:37

Ništa,pričat ćemo poslije bagrema o rezultatima.Sutra počinjem izradu okvira s mrežom.Inače,radit ću sa superjakim zajednicama (dvije jake zajednice spajam 20dana pred bagrem).
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 08 ožu 2009, 23:35

........a možemo pričati i u Vinkovcima......(Vinkovčani šute :?: pa se sami pozivamo u Vinkovce thirsty )
....inače mislim da kod spajanja dva vrlo jaka pčelca 4 nastavka su malo.....pomnožite leglox3 kod spajanja i vidjeti ćete koliko je to ulica pčele kada sve izađe......već samo pojačanjem okvirom dva legla dobijali smo dobre rezultate na tri nastavka....... ali nije takva shema samo za bagrem,to sve ima primjenu za bilo koju pašu,samo treba "ugoditi" zajednice......ali u većini područja stacionarno se pčelarenje svodi na jedno dobro vrcanje(viškovi za pčelara),a poslije ako bude-samo da bude bar iza pčele(razvoj i dovoljne zalihe),a često se mora i vraćati nazad što smo dobro osjetili zadnje dvije godine.....
.....o rezultatima i iskustvima kasnije,ožujak i travanj mogu nam još sve planove na žalost pokvariti.....nadajmo se najboljem :-D
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la valekvrbo » 09 ožu 2009, 00:34

Seded1 je napisao/la:Postupak mi je skroz jasan,ali mislio sam da je netko isprobao.Čuo sam neke priče da pčele slabo rade kad je matica gore i odvojena žičanom pregradom,uglavnom ove godine radim tako pa ću vidjeti.

Izabrali ste gadnu temu (priprema za bagremovu pašu) za forum!Treba puno pisati ,bilo bi puno lakše ispričati sve usmeno nego pisati!
Ja sam isprobao sve varijante sistema Belčić .I još uvijek koristim neke cake od toga ali ne onako kako je radio gosp. Belčić
.Iz prostog razloga što mi u prvom pokušaju ( prije 15-ak godina ) nije baš ispalo kako je u knjizi pisalo a efekti nakon bagremove paše baš i nisu bili onakvi kakve tražim ( sam tražio).
Prvi gaf sistema je taj ( a to u knjizi nigdje ne piše) kako natjerati pčele da nose med ispod matice ,kad im to nije
u navici.
Problem je riješen vrlo jednostavno : dodavanjem matičnjaka (u nastavak gdje je bilo plodište prije nego je matica preseljena na vrh). Nakon te akcije zajednica je počela funkcionirati daleko bolje nego bez matičnjaka a dobije se do kraja bagrema još jedna matica ( u 80 posto slučajeva).

Danas je ta metoda još dopunjena .Iz prostog razloga što me zajednice sa jednom maticom ne zadovoljavaju na bagremu.
Potrebna mi je veča količina pčela za naše uvjete medenja bagrema.
Sada se zajednica slaže 14-18-20 dana prije bagrema ,sa osnovnim zahtjevom ,da u zajednici bude bar 14 okvira poklopljenog legla.Pošto leglo izađe ti nastavci automatski postaju medišta.
Nepoklopljeno leglo se sa MATICAMA, I SATNOM OSNOVOM formira u 2 plodišta od kojih jedno ide na podnicu ispod matične
a drugo na vrh iznad mreže.Prilikom dodavanja 5. og nastavka plodište sa podnice se uklanja drugi nastavak se spušta na podnicu i u njega se dodaje matičnjak (košnica je opet na 4 nastavka) prilikom dodavanja (opet 5-og nastavka ) uklanja se i gornje plodište , a zajednica ostaje opet sa 4 nastavka ( uz ,po potrebi ,sa mogučnošću dodavanja 5-og i 6-og ili
7-og medišta) sa tek izleženom maticom i sa svim pčelama sabiračicama i KUČNIM PČELAMA zajednica koje smo uklonili.
Ako postoji potreba dodajem i još po jedan matičnjak u najgornji nastavak nakon uklanjanja drugog plodišta . To je već sami kraj bagrema i matica se taman uspije izvesti prije vrcanja. I zajednica nakon njezine oplodnje opetfunkcionira kao dvomatična.
Normalno da se kod ovakvog načina rada umjesto mreže može koristiti i Snerglova daska.

Vama u cijeloj priči oko Belčića još nedostaju rupe na svakom nastavku koje služe kao pomočna leta!
A gledajuči neke druge tehnologije nešto slično se radi i kod Venerovog dvomatičnog pčelarenje
valekvrbo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Seded1 » 09 ožu 2009, 16:41

Imam na svim nastavcima rupe i čepove.Sad si me zabrinuo,a danas sam napravio okvire s mrežom koji se stavljaju na hanemanku na početku cvatnje uz otvaranje čepa na nastavku.
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 09 ožu 2009, 17:36

.........ali dvomatično pčelarenje je nešto drugo,ima dosta sličnosti pa od tuda i zbrka,ne treba se bojati unaprijed........treba shemu prilagoditi svome okružju,vremenu i sl.
.......pomoćna leta može,ali kada se otvori dolje puno leto nema gužve........može se i poklopna daska(ili nastavak) povući 4-5 mm i eto ventilacije ko u priči.....treba raditi bar na dijelu zajednica,pa usporediti rezultate s vlastitog pčelinjaka...to je najobjektivnije po pitanju uvjeta.......i voditi bilješke....
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Seded1 » 09 ožu 2009, 19:06

darko&antonija je napisao/la:.........ali dvomatično pčelarenje je nešto drugo,ima dosta sličnosti pa od tuda i zbrka,ne treba se bojati unaprijed........treba shemu prilagoditi svome okružju,vremenu i sl.
.......pomoćna leta može,ali kada se otvori dolje puno leto nema gužve........može se i poklopna daska(ili nastavak) povući 4-5 mm i eto ventilacije ko u priči.....treba raditi bar na dijelu zajednica,pa usporediti rezultate s vlastitog pčelinjaka...to je najobjektivnije po pitanju uvjeta.......i voditi bilješke....

Treba to kandžijom tjerat na pašu,nema druge. :lol:
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la josipb » 10 ožu 2009, 10:31

Seded1 je napisao/la:U proljeće zajednice proširujem po potrebi i 20 dana pred bagrem spajam društva.S jednom maticom i 2 ok, legla formiram nukleus i mičem razdjelnu podnjaču.

Stalno se govori o tih dvadesetak dana prije bagrema, valjda da do bagrema sve pčele iz dodanog legla izađu i oslobode saće. Ali one stalno izlaze tijekom tih 20 dana i pune košnicu. Zar nije tako teško održati zajednicu da ne krene u rojevno stanje? Ja ih još nisam tako spajao pred bagrema ali ove godine namjeravam pa zato pitam.
Znam da pčelama treba neko vrijeme da se reorganiziraju, ali zar im nije dovoljno recimo tjedan dana (ili čak manje, možda 2-3 dana).
Da li je netko probao takvo spajanje neposredno pred bagrem?
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la zarkodj » 10 ožu 2009, 17:11

Možda je prekasno spajanje na dva do, tri dana pred bagrem. Tu bi po meni bilo efikasnije spajanje samo izletnicama. Ako bi spajali pred sam bagrem, po meni bi se pojavio višak mladih pčela i otvorenog legla, a u tom slučaju možda to odstraniti i izvršiti razrojavanje. Mlade pčele i otvoreno leglo će umanjiti prinos u paši a to želimo izbeći.
Žarko Đorđević , Bač ,Srbija
zarkodj
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la vglumac » 10 ožu 2009, 19:19

probao sam po belčiću, ali me to nije zadovoljilo. najbolje mi je ograničiti maticu u nastavak na podnici i dati joj dosta prostora ( klasično demariranje), a leglo prebaciti iznad. u dva nastavka.ako nećete trgat matičnjake onda razbiti leglo. satnica, leglo,satnica.... u gornjim nastavcima.ili to ili za 5-6 dana trgat matičnjake ako ih ima u gornjim nastavcima.mogućnosti su zbilja mnogobrojne, ali najvažnije je da bagrem dobro zamedi.
vglumac
Legenda
Legenda

PostPostao/la Seded1 » 10 ožu 2009, 19:53

vglumac je napisao/la:probao sam po belčiću, ali me to nije zadovoljilo. najbolje mi je ograničiti maticu u nastavak na podnici i dati joj dosta prostora ( klasično demariranje), a leglo prebaciti iznad. u dva nastavka.ako nećete trgat matičnjake onda razbiti leglo. satnica, leglo,satnica.... u gornjim nastavcima.ili to ili za 5-6 dana trgat matičnjake ako ih ima u gornjim nastavcima.mogućnosti su zbilja mnogobrojne, ali najvažnije je da bagrem dobro zamedi.

Tako ja radim godinama, matica dole itd.Često se dogodi ,bagrem još ne prođe,a dole se zakuva.Ove sezone ću maticu gore i sve po Belčiću,,moram to isprobat. Dali stvarno slabije rade i kakvi su prinosi?Što je po tebi problem kod te metode?
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 10 ožu 2009, 19:54

.......glede izbjegavanja rojenja,a to je najbitnije- treba pravovremeno trpati da grade......AZ kosnice nam izgrade jako puno okvira i tada se uspije sprijeciti rojenje.........cim ne grade satne,a pase ima,kasnili smo sa prosirivanjem i gradnjom......kod LR nema problema, samo dodaj nastavak.....AZ nam stalno trazi prevjes ili jednostavno za dva dana izvadimo okvir i stavimo novi dok ne unesu nektar.....tako dobijemo visak okvira za vrcanje i izmjenimo dosta saca......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vglumac » 10 ožu 2009, 21:38

na prvi pogled činilo mi se sve pet, jednostavno i efikasno. neznam zašto, nestajale su mi matice. od tada radim s maticom u nastavku na podnici ali uz klasično demariranje. to mi je prilično dobro, rijetko dole blokiraju maticu jer pred bagrem stavim dole samo okvir na kojem je matica i ev. još jedno leglo, a ostalo sve satnice. za belčićevu metodu treba matična sa umetkom od žice ili snelgrova daska, a ovdje je sve jednostavnije, pogotovo kontrola unosa na bagremu. plodište kontroliram ogledalom ispod mreže na podnici.
vglumac
Legenda
Legenda

PostPostao/la valekvrbo » 10 ožu 2009, 23:10

POKUŠAT ČU ono do čega sam ja došao prenijeti Vama odgovarajuči na Vaša pitanja i dodajuči razloga zbog čega sam nekepostupke napustio i dodao nešto svoje ( ili možda tuđe ali uvijek ono što mi se činilo da bi bilo dobro.
U proljeće zajednice proširujem po potrebi i 20 dana pred bagrem spajam društva.
to isto radim i sam na isti način formiram zajednicu sa razlikom što sve otvoreno leglo 8 14 dana prije bagrema) ostavljam sa maticom.Zašto?-Zato što 3-4 dana po početku bagrema to plodište mičem zajedno sa svim leglom i pčelama i stavljam u stranu da bi rasteretio košnicu kojoj do kraja bagrema niti matica niti te pčele neče ništa pomoči u iskorištenju paše več su samo rizik-!

Stalno se govori o tih dvadesetak dana prije bagrema, valjda da do bagrema sve pčele iz dodanog legla izađu i oslobode saće.
-Točno tako ,-oslobađaju saće i istovremeno postaju kučne pčele.NE ZABORAVITI!Idealan odnos pčela u zajednici je DVIJE LETAČICE-JEDNA KUČNA PČELA! tAKAV OMJER IDEALNO ISKORIŠTAVA PAŠU!

Ali one stalno izlaze tijekom tih 20 dana i pune košnicu. Zar nije tako teško održati zajednicu da ne krene u rojevno stanje?

Prilikom formiranja zajednica za bagrem dao si več 4 satne osnove po nastavku u gradnju i zaposlio si pčele-U plodištu isto tako ima dosta posla stavio si 3-4 okvira otklopljenog legla a sve ostalo je satna osnova:
Znam da pčelama treba neko vrijeme da se reorganiziraju, ali zar im nije dovoljno recimo tjedan dana (ili čak manje, možda 2-3 dana).

Da li je netko probao takvo spajanje neposredno pred bagrem?

Pčelama bez obzira na miješanje mirisa treba 3-4 dana vremena da se prilagode a isto toliko im još treba da počnu funkcionirati kao tim nakon tih rusvaja po košnicama a na spajanje i pripemu jedne zajednice sa pregledom i traženjem matice trebaš 30-40 minuta pomnoži sa 50 -100 košnica i evo razlike od 14-20 dana prije bagrema.
valekvrbo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Seded1 » 11 ožu 2009, 16:55

Ovo je za mene nešto novo.Ukoliko sam dobro skužio,kad bagrem počne ,matica sa svim otvorenim leglom se uklanja iz proizvodne košnice ?Za vrijeme paše ona je bezmatak? To je na tragu Đerzonovog pravila (dijamantnog) : na početku paše likvidiraj matice.
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la valekvrbo » 11 ožu 2009, 17:47

Seded1 je napisao/la:Ovo je za mene nešto novo.Ukoliko sam dobro skužio,kad bagrem počne ,matica sa svim otvorenim leglom se uklanja iz proizvodne košnice ?Za vrijeme paše ona je bezmatak? To je na tragu Đerzonovog pravila (dijamantnog) : na početku paše likvidiraj matice.

Molim pažljivo pročitati oba posta .Nastavljaju se jedan na drugi.Raspravu nastavljamo.Istina u jednom dijelu bagremove paše zaista nema matice u košnici ( ali ima matičnjak)=.Jer je to neophodno iz više razloga:Strašno je teško raditi sa nastavljačom sa 7-8 nastavaka,Rizik od rojenja mora biti sveden na minimum,Treba istovremeno razrojiti i proizvesti nove matice a sve o jednom trošku!!!!!
valekvrbo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la vglumac » 11 ožu 2009, 19:24

tako rade pravi profići.prvi put vidio to u lonjskom polju. maknu plodište, ostave sabiračice i maznu dole jedan okvir s mladim leglom da pčele izvuku prisilne matičnjake. poslije zamijene maticu ili puknu unutra dobar matičnjak. staro plodište sa leglom i maticom iskoriste za razrojavanje itd....eto brojne su mogućnosti. kompa i ja maksimalno pokušavamo radit po veneru, znači polumedište i razrojavanje nakon bagrema.... :-D
vglumac
Legenda
Legenda

PostPostao/la Seded1 » 11 ožu 2009, 20:09

Ti moraš obavezno nosit ljestve ,7 nastavaka + nosači košnica ,visoko je to. :-D Ja sam možda i ugnjavio s ovom temom,ali s obzirom da je to najizdašnija paša kod mene,volim čuti tuđa iskustva,nauči se nešto,ne?
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la valekvrbo » 11 ožu 2009, 22:27

Seded1 je napisao/la:Ti moraš obavezno nosit ljestve ,7 nastavaka + nosači košnica ,visoko je to. :-D Ja sam možda i ugnjavio s ovom temom,ali s obzirom da je to najizdašnija paša kod mene,volim čuti tuđa iskustva,nauči se nešto,ne?

I kod nas je bagrem najjača paša ,mogli bi čak reči i jedina .Ali su mu medenja zato strašna,Zabilježeni su dnevni unosi 12 a čak i 14.70 kg u jednom danu.Unosi od 5-8 kg su u biti normalni.I to je glavni razlog što se titra oko svakog poteza.Malo kiksneš i popušio si a tko zna kad če se opet poklopiti pčela,paša,vrijeme i najvažniji faktor-PČELAR.
Niste ništa zagnjavili sa temom.Možda ću zagnjaviti sada ja, jer pripreme zajednice je samo početak priče.Jer od iskorištenja paše nema ništa ako se medišta ne postave kada,kako i koliko treba.Slobodno mogu tvrditi da naši pčelari gube bar polovicu unosa zbog zakašnjelog proširenja medišta(ajde ako baš i nije pola ali je sigurno više od jedne trečine).A jedan od glavnih faktora u tome je ne imanje izgrađenog saća a drugi neznanje.
Mišljenje da je nastavljači (prosječnoj - 8 okvira legla prije bagrema) dovoljno 2 eventualno 3 medišta nije istinito.Prostor u medištu određuje intenzitet paše i dnevni unosi. Kad se to malo prati kroz godine i stavi na papir vidi se da se na proširenju puši! JER GA RADIMO U PRAVILU PREKASNO! A netar ostaje na grani.
valekvrbo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la darko&antonija » 11 ožu 2009, 22:32

.......ukoliko se u bagremu ide sa uklanjanjem matice to je sve na tragu dzerzonovog dijamantnog pravila,uvjetno receno.Matica u kosnici mora stalno nesti zbog iskoristenja slijedecih pasa........postupak je opravdan ako toga nema pa se ide na sistem jami dok ima.........kod nas iza bagrema bude ponekad dobrih unosa na amorfi,potom dodje malo lipe i kupine,ciganskog perja,pa zlatosipke.......nista osobito ali stalni unos......tada zajednice koje prodju bagrem bez rojenja donesu jos jedno vrlo dobro vrcanje a bilo je i godina sa jos dva vrcanja sto je vrlo bitno i nije za zanemariti........u slucaju da im se leglo ogranici ili potpuno prekine u duzem periodu tijekom bagrema tada one nisu u stanju ni u najboljem slucaju donositi viskove,tek mozda nesto sitno.......cilj mora biti uzeti bagrem,izaci jak u smislu da ima 6 do7 okvira legla u tom trenutku u zajednici..........tada one mogu prije svega osigurati sebi zalihe i uci jake u zimu.........cesti je slucaj da pcelari uzmu sve,pa ako tada jos naprave takav potez u smanjenju legla zajednica dodje u srpanj slaba i tko ce nam tada gladan odgajati prve zimske pcele slijedeci mjesec.......izreka da je pcelarenje stalna borba za sto vise legla u kosnici to potvrduje......neko ce raci a sto sa ogranicavanjem pred bagrem.....pa to i je nacin da iza bagrema bude vise legla,jer ako se pred ili u bagremu izroji zajedenica slijedi nam sparivanje nove matice i ostalo a tada zajednica slabi.........tko je vrcao zajednicu koja se izroji ,mislimo jos jedno vrcanje u sezoni ,a da nije radio intervenciju pojacavanja pcelom ili leglom..........rasprava se oduljila,mozda je i u krivom smjeru za nekoga i nije interesantna kolegama koji nemaju bagrem ali nekome mozda sine i neka nova ideja.... :?:....iz svega toga.......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la darko&antonija » 11 ožu 2009, 22:48

......
glede izbjegavanja rojenja,a to je najbitnije- treba pravovremeno trpati da grade......AZ kosnice nam izgrade jako puno okvira i tada se uspije sprijeciti rojenje.........cim ne grade satne,a pase ima,kasnili smo sa prosirivanjem i gradnjom......kod LR nema problema, samo dodaj nastavak.....AZ nam stalno trazi prevjes ili jednostavno za dva dana izvadimo okvir i stavimo novi dok ne unesu nektar.....tako dobijemo visak okvira za vrcanje i izmjenimo dosta saca......
.......

.......samo da dodamo da pcelama treba puno saca da pohrane nektar u prvi tren,dok medi.Slazemo se da se vecinom kasni sa prosirivanjem,osobito ako se zajednica nabrije leglom te ima pred bagrem 10 do 14 okvira legla i to sve izadje.......dobije se vise meda, svakako,ali i rojevi ......ako se u AZ kosnici sprijeci rojenje,ne vidimo problema sa LR ali se ne smije kasniti.....kao u nogometu,predriblas sve i onda ne zabijes gol,slaba utjeha je i da pogodis stativu ili precku.......to bitno odreduje broj kosnica sa kojima raditi..........s obzirom da sa s temom idemo na vrijeme,neka tako bude i travnju,tj. svibnju........
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

Sljedeća

Natrag na TEHNOLOGIJA PČELARENJA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.