postolje za lr kosnicu

Svakodnevne pčelarske inovacije
Pravila foruma
U rubriku inovacije možete stavljati vlastite inovacije bili završene bilo one koje su zapele pa tražite pomoć, bilo da su samo još idejno u vašoj mašti. Ukoliko inovacije prenosite iz drugih medija trebate navesti izvor. U ovu rubriku ne postavljamo pitanja kako nešto napraviti već samo idejna rješanja bilo završena bilo započeta.

Re: postolje za lr kosnicu

PostPostao/la tatano » 07 tra 2015, 20:52

ekomedo je napisao/la:Nema smisla.
Ovaj način konstrukcije trebao bi osigurati samonivelirajuče nogare - znači da bi teren mogao biti neravan do apsurdnih razmjera a postolje bi moglo biti uvijek iznivelirano i to bez ikakvih podloga ispod nogara.
Sve ostalo je nerazumno.

Točno,ali nogari bi trebali imati vodilice pod kutom samokočnosti-tj.izvlače se i uvlači svaki za sebe prema potrebi----ali zadnji ne ukoso zbog zapinjanja!
Ja imam taj princip za prva dva nogara ,a zadnji su fiksni i okomiti-jedan od njih se podloži na vodoravni položaj ,a prvi se izvlače prema potrebi .
Mogu se i na vodilice staviti vijci za fiksiranje po visimi-OTRAGA NI U KOM SLUČAJU U KOSO!
Sjedni 2 :lol:
tatano
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Pirez » 07 tra 2015, 21:25

Krepat ma ne molat.
Pirez
Guru
Guru

PostPostao/la Žepić » 07 tra 2015, 21:47

Hvala pirez.
Nije da nije tako, a nije ni da nije
Žepić
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 07 tra 2015, 22:14

Žepić je napisao/la:A jel bi se mogao dobiti nacrt medinih (venerovih) paleta, da ne lutam okolo?

Dođi k meni slikaj , crtaj,......
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la ekomedo » 07 tra 2015, 22:19

Pirez je napisao/la:http://www.apijuneda.com/es/AJ-2006R.htm

I na ovom linku se na milijun slika vide kosi samoregulirajući i samokočeći nogari. Samo takvi su funkcionalni i lako upotrebljivi na terenu - mana je što kod rada lupaš cipelama po nogarima, to stoji.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Žepić » 08 tra 2015, 12:33

ekomedo je napisao/la:
Žepić je napisao/la:A jel bi se mogao dobiti nacrt medinih (venerovih) paleta, da ne lutam okolo?

Dođi k meni slikaj , crtaj,......

Poziv prihvaćen. Čujemo se (imam broj).
Nije da nije tako, a nije ni da nije
Žepić
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 08 tra 2015, 13:34

Ok
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la noinaArka » 08 tra 2015, 13:59

Mislim da ovo postolje je ok i uopce mi ne smetaju nogari posto ce to biti na stacionaru gdje necu morati nivelirati noge postolja mislim da je cist ok ,ali daleko od toga da se ne slazem s vama :wink:
Onaj tko radi kao pcela moze postic velika djela
noinaArka
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la zeleni_apis » 03 tra 2018, 09:24

Koliki smije biti minimalni kut da su noge na nivelirajućim postoljima i dalje samokočne. Naime, na stacionaru mi je nagib terena 20 stupnjeva pa prednje noge dolaze dosta duge i udaljene od postolja.
zeleni_apis
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Tokito1969 » 03 tra 2018, 17:17

60-75 stupnjeva, ali nije samo kut igri već i duljina komada u koji ulazi nogica kao i zračnost između nogice i njezinog nosaća.
Moje nogice su 40*30*2 mm a komad za vodilicu 50*40*3 mm zračnost ti je 4 mm, a duljina vodilice 80 mm sve kaj je dulje slablje je samokočenje... ja sam za svaki slučaj zavario maticu M8 i opizdim šraf kad podesim postolje.
Problem ti je kod nakošenog i mekog terena dugačke nogice, jer kad su na najvišem položaju mogu se povinuti ili polomiti način na koji su pričvrščeno za postolje, a tome ti more kumovati i klizanje tla i jak vjetar (kao kod mene)...
Kod mekog terena pod nogicu obavezno staviti neku podlogu bez obzira na papuču na nozi (kod mene su 100*100 mm) ali ove godine mi se osvetilo kaj nisam stavio tvrdu podlogu dolje...

Za tvoj nagib ja bi rađe napravio serpetine (stacionar vjerovatno tvoj isplati se malo više truda uložiti a rad je daleko daleko jednostavniji da ne spominjemo koliko je lakši) koje su donekle u vazi jer je puno lakši rad, na takvom nagibu bi svaka košnica trebala imati svoje postolje, jer ako imaš recimo za 4 košnice jedan kraj če ti biti tako reči na zemlji a drugi 60 cm u zraku ...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la zeleni_apis » 03 tra 2018, 18:13

Hvala Tokito!
Meni je padina okrenuta prema istoku i tako su okrenute košnice. Iza košnica ću malo zasjeći zemlju da izravnam za hodati.
Cijevi imam 35x35 za noge i 40x40x2 za vodilice. Je to premalo za 5 košnica? Zračnost bi onda bila 1mm.
Znači, kraća vodilica je bolje. Mislio sam napraviti obrnuto. Staviti ću i ja nešto da osiguram da padne na zemlju ako popusti.
zeleni_apis
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad » 16 tra 2018, 09:15

Malo u vezi postolja...
Noseće cijevi su 30x40 duljine 3000mm
poprečne noseće cijevi su 30x40 duljine 350mm
klizač u kojeg idu nogice su 35x35 duljine 100mm
noge su 30x30 duljine 500mm (kraj koji ide prema zemlji je odrezan pod kutom od 45 stupnjeva)
nogari se obavezno postavljaju između prve i druge košnice i pete i šeste.(zbog balansiranja mase)
i ono važno je da kut između nogara bude 80 stupnjeva te da postolja budu pocinčana.(zbog kondenzacije unutar cijevi,hrđa...)
cijena takvog postolja je oko 200 kn odnosno 33.3 kn po košnici(6 košnica idu max. gore) a cink drži oko 30 godina.
eto toliko :)
Nisam vjerovao dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao da vjerujem...
Um je poput padobrana- funkcionira jedino ako je otvoren.
Nenad
Poznato lice
Poznato lice

Prethodna

Natrag na INOVACIJE

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.