Koliko dugo pcele ozlobadjaju maticu ( iz kaveza)

Svakodnevne teme vezane uz tehnologiju pčelarenja

Koliko dugo pcele ozlobadjaju maticu ( iz kaveza)

PostPostao/la diso79 » 19 lip 2017, 13:40

Pozdrav kolege pcelari...imao sam jedno drustvo koje je bilo bez matice 15 dana. Pokidao sam prisilne maticnjake i dodao mladu oplodjenu maticu 16.6 i danas 19.6 sam samo malo otvorio poklopac i vidio sam da je matica jos u kavezu. Pcele se bas i nesto ne sakupljaju po kavezu.
diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Koliko dugo pcele ozlobadjaju maticu ( iz kaveza)

PostPostao/la vucko10 » 19 lip 2017, 14:38

Bude, bude kolega, ja sam nedavno imao isti slučaj nakon četiri pet dana bilo je sve u redu
vucko10
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la diso79 » 19 lip 2017, 15:10

I ja se nadam da bude...nego me malo zbunilo to da neki bade kavez odmah sutra dan, pa sam zbog toga pomislio mozda ne zele da prihvate novu maticu.
diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la apisbzzz » 19 lip 2017, 16:32

Kolega...dali ste omogućili pčeli ulaz gdje će prokopati pogaču i osloboditi je...??
U snu nam gravitacija ne smeta....
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Tokito1969 » 19 lip 2017, 17:00

ili niste oslobodili kavez ili je još neki matičnjak ili čak možda izležena matica negdje
ma ja ti nemam pojma o pčelama
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la diso79 » 19 lip 2017, 17:15

[quote="apisbzzz"]Kolega...dali ste omogućili pčeli ulaz gdje će prokopati pogaču i osloboditi je...??[/quote
Kolega jesam pocetnik ali ipak sa nekim radnjama sam upoznat...da omogucen je prolaz
diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la diso79 » 19 lip 2017, 17:19

Tokito1969 je napisao/la:ili niste oslobodili kavez ili je još neki matičnjak ili čak možda izležena matica negdje

Za prolaz sam siguran da je otvoren...maticnjak mi nije promakao jer je bilo maticnjaka samo na jednom ramu tako da sam ih sigurno sve pokidao a i matica nije imala bremena da se izleze. Tako da sam siguran da nema matice kao ni lazne a ni trutuse. A kao sto je kolega napisao u prvom odgovoru eto i on je imao slicno iskustvo pa se nadam da ce sve biti ok..
diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Tokito1969 » 19 lip 2017, 18:04

U nadi je spas...

Prekjučer radio pregled društava...
Društvo ima mladu maticu, nosi već desetak dana, obilježim je, radna atmosfera u društvu odlična, u medištu ima dosta nektara.

Nadam se da ču i izvrcati nešto iz nje...

Oko podne začuje se onaj neželjeni zvuk izljetanja roja, i to iz malo prije opisanog društva...

Roj normalno ulovih, za to vrijeme pregledam ponovno plodište, matica i dalje prisutna nosi...
A toliko sam bio siguran u sebe da mi u medištu nije promakao ni jedan prisilni matičnjak :oops: :oops: :oops:

PS
događa se i najboljima, a ja sigurno nisam najbolji
ma ja ti nemam pojma o pčelama
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la apisbzzz » 19 lip 2017, 22:43

diso79 je napisao/la:
apisbzzz je napisao/la:Kolega...dali ste omogućili pčeli ulaz gdje će prokopati pogaču i osloboditi je...??[/quote
Kolega jesam pocetnik ali ipak sa nekim radnjama sam upoznat...da omogucen je prolaz

Kolega dragi nisam mislio na pomicanje šibera na kavezu i otvorenih vrata zatvorenih pogačom nego na prislanjanje budućeg otvora na okvir, saće, rub hranilice ili sanduka i slično....

Sory ako sam vas uvrijedio, ali neki početnici kojima sam prodao pčele su rekli da sve znaju i bili super ponosni na svoje znanje ali su prilikom naseljavanja pčele podnicu okrenuli naopačke pa im pčela nije 7 dana izlazila dok nisam došao pogledati reklamaciju..... :lol: :-D :P
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la diso79 » 21 lip 2017, 23:05

apisbzzz je napisao/la:
diso79 je napisao/la:
apisbzzz je napisao/la:Kolega...dali ste omogućili pčeli ulaz gdje će prokopati pogaču i osloboditi je...??[/quote

Kolega dragi nisam mislio na pomicanje šibera na kavezu i otvorenih vrata zatvorenih pogačom nego na prislanjanje budućeg otvora na okvir, saće, rub hranilice ili sanduka i slično....

Sory ako sam vas uvrijedio, ali neki početnici kojima sam prodao pčele su rekli da sve znaju i bili super ponosni na svoje znanje ali su prilikom naseljavanja pčele podnicu okrenuli naopačke pa im pčela nije 7 dana izlazila dok nisam došao pogledati reklamaciju..... :lol: :-D :P[/quote

Ma kakva uvreda nisam se uvrijedio zasto bih znam da je pitanje bilo dobronamjerno nego da se vratim na maticu. Mozda je ona vec ranije i izasla samo ja to nisam primjetio. Jucer sam brzinski virnuo i ucinilo mi se da je kavez prazan, jutros ponovo vidim pcele u njemu. Ajde rekoh da vidim sta se dogadja nemogu da vjerujem da prave prolaz 5 dana...povucem kavez kad tamo 3 pcelice u njemu pogaca porucana a matica izasla. Pomislih vjerojatno je ona izasla i ranije. Za koji dan cu provjeriti dali je tu i jeli pronijela pa javim...
diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la apisbzzz » 22 lip 2017, 10:20

Da..vjerojatno ste škicnuli na brzinu i vidjeli pčelice u njemu ali ne i nju... :-D bit će to sve dobro....
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la diso79 » 23 lip 2017, 13:52

Evo danas sam odradio brzinski pregled i odmah sam vidio maticu kao i jednodnevno leglo tako da hvala Bogu sve je proslo ok...
diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

Natrag na TEHNOLOGIJA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.