jake zajednice u rano proljeće

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

jake zajednice u rano proljeće

PostPostao/la Papcina » 03 tra 2018, 05:59

Bok!

Evo jos jedno pitanje od mene :)
uzimio sam 3 društva koja su bila jaka, i očito su naknadno donijeli još hrane i sad su doslovno bombe... kako sam početnik, s ovako jakim zajednicama se još nisam susreo (obično su na 2 LR nastavka uzimljene), a uzimljena su na 3 nastavka (LR) i ta jačina se održala i sada pa su sva tri nastavka trenutno popunjena pčelama i medom.

Da li je sada moguće napraviti novu zajednicu od npr te jake ili još nije pametno (na način da formiram nukleus od mladog legla, meda i peludi), ili da samo poskidam okvire s medom i ubacujem prazne s vremenom?
Hvala

LP
apnea for life!
Papcina
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: jake zajednice u rano proljeće

PostPostao/la Mirza » 03 tra 2018, 14:49

Papcina je napisao/la:Evo jos jedno pitanje od mene :)
uzimio sam 3 društva koja su bila jaka, i očito su naknadno donijeli još hrane i sad su doslovno bombe... kako sam početnik, s ovako jakim zajednicama se još nisam susreo (obično su na 2 LR nastavka uzimljene), a uzimljena su na 3 nastavka (LR) i ta jačina se održala i sada pa su sva tri nastavka trenutno popunjena pčelama i medom.

Najbitniju stavku ne spominješ a to je leglo. Koliko poklopljenog, koliko otvorenog? Poznato je pravilo kada količina poklopljenog legla premaši količinu otvorenog , a istovremeno počinje izgradnja matičnjaka zajednica, se sprema za rojenje, tada i počni sa razrojavanjem !
mirza mir i zakon
Mirza
Guru radilica
Guru radilica

Natrag na RADOVI U PČELINJAKU

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.