Horizontalna rotacija nastavka?

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

Horizontalna rotacija nastavka?

PostPostao/la leonardo » 25 sij 2016, 18:07

Primijetio sam da neka drustva su pozicionirana uz samo leto.Hrane imaju dovoljno otraga ali neznam da li ce se oni pomicat natrag prema medu ili ce biti jaca toplina juzne strane i blizina zraka od leta.Da li bi bilo dobro da horizontalno zarotiran nastavak nakon čega bi klupko došlo na sjevernu stranu koja je hladnija?
Pozdrav
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

Re: Horizontalna rotacija nastavka?

PostPostao/la Goldi » 25 sij 2016, 19:03

leonardo je napisao/la:Primijetio sam da neka drustva su pozicionirana uz samo leto.Hrane imaju dovoljno otraga ali neznam da li ce se oni pomicat natrag prema medu ili ce biti jaca toplina juzne strane i blizina zraka od leta.Da li bi bilo dobro da horizontalno zarotiran nastavak nakon čega bi klupko došlo na sjevernu stranu koja je hladnija?
Pozdrav

Najbolje bi bilo da ih pustiš na miru ako imaju hrane, ako ne stavi im pogaču na satonoše, normalno otvorenu s donje strane.
Sada je već matica zalegla malo legla i to na strani blizu leta, leglu treba kisika.
Zarotirat nastavak ? -Kako bi tebi bilo da ti se sunce ugrije kuću a onda ti ju neko zarotira na hladniju stranu. Uvjek se gleda da je špajza na sjevernoj strani kuće, ili dalje od ulaznih vrata, a ti bi špajzu okrenuo na toplije da se hrana pokvari, da bude pristupačnija "nezvanom gostu".
Pozdrav!
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la cmelec » 25 sij 2016, 22:56

leonardo je napisao/la:Primijetio sam da neka drustva su pozicionirana uz samo leto.Hrane imaju dovoljno otraga ali neznam da li ce se oni pomicat natrag prema medu ili ce biti jaca toplina juzne strane i blizina zraka od leta.Da li bi bilo dobro da horizontalno zarotiran nastavak nakon čega bi klupko došlo na sjevernu stranu koja je hladnija?
Pozdrav

Pozdrav prijatelj
Pčele se zimi mogu pomicati SAMO VERIKALNO ili unazad za medom, NIKAKO HORIZONTALNO preko ili ispod okvira. Obično je početkom zime pčelinje klupko smješteno DO LETA a zalihe meda IZNAD I IZA leta, odnosno klupka.AKO SU TI U OVO VRIJEME pčele smještene blize letu, ZNAČI DA IMAJU DOVOLJNO HRANE IZA SEBE.Frka nastaje kad dođu do kraja nastavka.bokić
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la leonardo » 29 sij 2016, 12:21

Hvala Goldi i hvala Cmelec.Pomogli ste mi da razriješim svoje dileme.Sada je i zatoplilo pa će pčele lakše do hrane.U svakom slučaju držat ću ih na "sunčanoj strani ulice" i ako bude potrebno stavit ću iznad klupka ležeći okvir meda.
pozdrav
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

Natrag na RADOVI U PČELINJAKU

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.