Jedan ili dva nastavka?

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

Jedan ili dva nastavka?

PostPostao/la Neiskusan » 18 kol 2016, 08:48

Imam jedno društvo koje je trenutno na dva nastavka. Donji je pun, a na gornjem ima 2-3 okvira (nešto malo legla i meda), ostalo su neizgrađene ili jako malo izgrađene satne osnove.
Pretpostavljam da se društvo neće do zime narasti da napuni oba nastavka, a mislim da mi nije pametno da ostavim ovakvo društvo preko zime.
Što da napravim? Da maknem gornji nastavak i onih par okvira stavim u drugu košnicu, a da društvo pripremim za zimu samo na jednom nastavku?
Trenutno imam samo 2 LR i 1 warre košnicu pa ne mogu baš puno kombinirati...
Neiskusan
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Jedan ili dva nastavka?

PostPostao/la Pirez » 18 kol 2016, 10:24

Gornji nastavak podbaci ispod digni plodište gore možeš ih stavit na 9 okvira leglo iz gornjeg nastavka nakon rotacije stavi u sredinu dole bočno popuni čime imaš do 9 okvira
Krepat ma ne molat.
Pirez
Guru
Guru

PostPostao/la stipo2 » 20 kol 2016, 00:36

Pirez je napisao/la:Gornji nastavak podbaci ispod digni plodište gore možeš ih stavit na 9 okvira leglo iz gornjeg nastavka nakon rotacije stavi u sredinu dole bočno popuni čime imaš do 9 okvira

Mislio si leglo staviti u sredinu gornjeg nastavka. Pored legla pelud i med. Višak mednih okvira malo nagrebi i stavi u dojnji nastavak.
Kako leglo izlazi pčele će iz donjeg nastavka popunjavati mednu kapu. Pčele će brzo podići nagrebani otvoreni med i većinu meda iz sredine dok u krajnjim okvirima može ostati meda za rezervu u proljeće kojeg opet treba pomalo otvoriti za bolju proljetnu mednu stimulaciju.
Gdje je zadnje leglo tu će se uzimiti pčele pa malo obratiti pažnju. Bijele okvire ukloniti iz plodišta i staviti ih ispod jer pčela radije zimuje na čokoladnom saću ili ako svijetlog saća ima previše ostavit ga na poziciju 1 i 10, a nikako u sredinu plodišta jer će pčele otići u jednu stranu. Ako pčele odu u stranu zimi mogu umrijeti od gladi mada je druga strana iza svijetlog okvira puna meda.
Medno
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
www.limed.ba
stipo2
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Tokito1969 » 20 kol 2016, 07:07

Stipo ti je dao posve točan i precizan odgovor samo tako napravi i bit će sve u redu...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Pirez » 20 kol 2016, 08:19

stipo2 je napisao/la:
Pirez je napisao/la:Gornji nastavak podbaci ispod digni plodište gore možeš ih stavit na 9 okvira leglo iz gornjeg nastavka nakon rotacije stavi u sredinu dole bočno popuni čime imaš do 9 okvira

Mislio si leglo staviti u sredinu gornjeg nastavka. Pored legla pelud i med. Višak mednih okvira malo nagrebi i stavi u dojnji nastavak.
Kako leglo izlazi pčele će iz donjeg nastavka popunjavati mednu kapu. Pčele će brzo podići nagrebani otvoreni med i većinu meda iz sredine dok u krajnjim okvirima može ostati meda za rezervu u proljeće kojeg opet treba pomalo otvoriti za bolju proljetnu mednu stimulaciju.
Gdje je zadnje leglo tu će se uzimiti pčele pa malo obratiti pažnju. Bijele okvire ukloniti iz plodišta i staviti ih ispod jer pčela radije zimuje na čokoladnom saću ili ako svijetlog saća ima previše ostavit ga na poziciju 1 i 10, a nikako u sredinu plodišta jer će pčele otići u jednu stranu. Ako pčele odu u stranu zimi mogu umrijeti od gladi mada je druga strana iza svijetlog okvira puna meda.
Medno

Pa napisao sam da digne plodište gore vjerovatno je sad većina legla i tamno saće dole jer je u gornji prevješeno leglo i dodana satna ,a matica se šeće po sredini gore i dole .Rotacijom će bijelo saće doć ispod ,a u sredini će ostat tamno i leglo,sad da li će zazimljavat na 9 okvira ili ne to je njemu na odluci.
Krepat ma ne molat.
Pirez
Guru
Guru

PostPostao/la Neiskusan » 24 kol 2016, 10:25

Hvala na odgovorima... tako sam i napravio.
Neiskusan
Novi korisnik
Novi korisnik

Natrag na RADOVI U PČELINJAKU

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.