tretman oksalnom

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

tretman oksalnom

PostPostao/la darko&antonija » 12 stu 2010, 23:18

......jučer i danas odrađen tretman 3,5 % otopinom ok na dijelu zajednica.......evo kako je to izgledalo danas........http://www.youtube.com/watch?v=HCRyIHpOng0&feature=mfu_in_order&list=UL
........a evo i prvih rezultata pada od jučer.......cca 60-80 kom,onako prebrojano na brzinu......http://www.youtube.com/watch?v=XDIQ1jobJ9Y&feature=mfu_in_order&list=UL
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

Re: tretman oksalnom

PostPostao/la Mirza » 18 stu 2010, 09:14

Jutros, pošto su zadovoljeni uvjeti:"nestanak legla, temperature ispod 10*C, vlaga u zraku (od noćašnje kiše), pčele u klupku", tretirao pčele oksalnom kiselinom. 8)
mirza mir i zakon
Mirza
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la darko&antonija » 18 stu 2010, 20:00

padaju pomalo.jpg
padaju pomalo.jpg (46.77 KiB) Pogledano 5239 put/a.
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vupi » 18 stu 2010, 23:48

darko&antonija je napisao/la:
padaju pomalo.jpg

Padaju po-puno a ne pomalo, :-D
Jeli to od oxalne od 12, 11, 2010. ?? nakon 6 dana to je još uvijek puno.
Ja ću obaviti tretiranje u nedjelju (21,11,2919. ) ako bude vrijeme po prognozi ,
pa da vidimo koliko je gamadi ostalo od 01-20.08.2010. (tretirano mravljom i 1x kontrolno sa varolikom.) Za sada prirodni pad varoe jako mali -5-10 kom /tjedno,
a zajednice su jutros oko 10 sati ( temp. 5 oC ) formirale klupko 6-8 ulica .
Za sada sam zadovoljan po pitanu -količine hrane i po pitanju snage pojedinih društava, a kako će biti sa varoom vidjet čemo idući tjedan ?? :?:
vupi
Legenda
Legenda

PostPostao/la zvones » 19 stu 2010, 00:41

Padaće to još i desetak dana ,pa poslje manje .
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la darko&antonija » 19 stu 2010, 01:10

Ovo je ukupan pad peti dan u zajednici na fotki cca 150 kom ......najveći pad zabilježen na kontroli još je ispod brojke 450 kom ........ u zajednicama gdje su višekratno isjecani građevnjaci veličine punog LR okvira su brojke sitne- 20 do 40 kom ........za ne povjerovati ,otvaram te ladice svaki dan i provjeravam ........tretman je izvršen isti dan i sredstvom iz «iste boce» u istim uvjetima ........ tretirao sam izjutra zbog toplog vremena,tretman sam proveo u tri dana na svim zajednicama na pčelinjaku(až zajednice i nukleusi) ......nisam vidio problema zbog toplijeg vremena i činjenice da se pčela pomalo «razvukla»...... zajednice su u prosjeku na 7 ulica što smatram jako dobrim i takvih je više od 75 % na pčelinjaku,što je još bitnije ......tako da je doza bila oko 35 kubika +- 5 kubika ....smatram da toplije vrijeme ne smeta za tretiranje ukoliko legla nema i u stanju ste pravilno procijeniti snagu zajednice ......tko sada «procjeni « da ima dva nastavka pčele ili 12 ulica laže prvo sam sebe ili je totalni početnik ..... svako čekanje kada leglo izađe smatram štetno po zajednicu jer istu varoa bespotrebno iscrpljuje...... sada ipak ne postoji velika bojazan od reinvazije varoe iz susjednih pčelinjaka jer pčela kratko izlijeće i više se sunča na letu,u ostalom najbliži pčelinjak sa tridesetak zajednica istrertirao sam zajednički sa susjedom i tako već radimo dvije tri godine....... uz napomenu da se i ljetni tretman «usklađuje» ....... napominjem da ranije oksalnu kiselinu susjed nije primjenjivao i uglavnom je dimio i radio letvicama .....za oksalnu se odlučio nakon što je izgubio sve zajednice(cca 25 kom) ovo pišem u kontekstu što je nezahvalno nekome tretirati zajednice oksalnom ,ako je varoa već svoje napravila ...... tako možete samo biti «optuženi» da ste istom uzrokovali gubitke ......pomoć oko tretiranja odradio sam tek na njegov zahtjev ...... sada i sam tvrdi da bez oksalne «ne ide i da vrijedi» .......oni koji ne vide svrhu oksalne obično se čude slijedeće jeseni govoreći «sve puno meda,a nema pčela»
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nikola99 » 09 lis 2014, 22:06

Darko, molio bih te za misljenje čitajući ovaj post tvoj zadnji........
U prvom pčelinjaku leglo mi je stalo još prije 2-3 tjedna....počevši sa onim hladnijim jutrima ispod 10....
Drugi pčelinjak, koji ipak ima duže dnevnog sunca (nije u šumi za razliku od prvog) je imao nešto duže iako mislim da jenjava pošto sam škicnuo jučer u jednu košnicu malo (istina nisam sve okvire vadio) i uočio na brzaka samo ostatke zatvorenog legla, ne previše.....
S obzirom da su ipak topliji dani, pčele lete aktivno i mogu još grabati okolo i donest varoe dal je ipak bolje da sačekam da se snizi i ustabili ta temp na oko 5-10 stupnjeva? isto tako, zajednice su full jake još i zaista pčele ima u oba nastavka pa je teško procjeniti snagu dok nisu skroz zbijene, a i ispada da ih ima na više od 10 ulica pošto i one u donjem nastavku gusto naseljuju donje okvire, barem sada dok nisu u klupku tako izgleda pogledom između okvira gornjeg nastavka.......
Dakle iako nema legla više ili ima vrlo malo zatvorenog, zaista malo..... sve ovo kaj sam nabrojal navodi da bi bilo bolje čekati oksalnu da se pčela ipak stisne u klupko......ili ipak s obzirom na rečenicu da je dobro ih čim prije rješiti varoe dok ih ne iscrpi ista misliš da bi bilo dobro možda hvatati hladnije jutro dok su stisnutije kresnuti OK iako su dani topli ?
Nikola99
Poznato lice
Poznato lice

Natrag na RADOVI U PČELINJAKU

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.