Stanje društava u Dalmaciji

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

Stanje društava u Dalmaciji

PostPostao/la franevrs » 23 stu 2011, 20:06

Kolega Vupi je postavio pitanje na jednom mjestu vezano za gore navedenu temu.Pitanje nije bilo direktno
upućeno meni, ali pošto sam prije desetak dana pripremao pčele za zimovanje pokušat ću opisat stanje
zajednica na mom pčelinjaku. Drugi razlog je taj što želim na ovom forumu čitat i napisat pokoji post o
pčelama i isključivo o pčelama, ne zanima me politika, poticaji, HPS, HDZ, TBC itd.
Pošto smo svi skupa prošli ovu lošu sezonu, naročito u Dalmaciji ( suša, 70 dana bure itd ). Pčele su skoro
dva mjeseca bile bez legla, takvu situaciju nisam doživio u 28 godina druženja sa pčelama. Iza prvih kiša
prebacio sam pčele bliže moru na vrijesak koji se doslovno borio za život. Na kraju se to pokazalo kao
dobra odluka jer su pčele bacile na dva do tri okvira legla i donjele po par kila u košnice, mada kod mene
hrana nije bila problem. Najveći problem ja sa ovogodišnjim kasnijim rojevima, jer su i mlade matice
prekinule laglo na duže vrijeme.
Suma sumarum, moram biti zadovoljan kako je bilo i kako je sada, prije deset dana kad sam vidio da
kapa iz okvira malo sam se primirio i mislim da će se sve zazimljene izvući.
pozzz.............
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

Re: Stanje društava u Dalmaciji

PostPostao/la milenkoosa » 23 stu 2011, 20:53

"bliže moru na vrijesak"
može pobliže objašnjenje gdje to?
ako nemožemo nikako drugovačije , onda će mo pošteno!
Milenko Šuša
milenkoosa
Legenda
Legenda

PostPostao/la franevrs » 23 stu 2011, 22:07

milenkoosa je napisao/la:"bliže moru na vrijesak"
može pobliže objašnjenje gdje to?

Živio mileni, može objašnjenje. Naime pčele su mi na Braču na 500 n/m i pošto oko mene ima malo malog
vrijeska Satureja montana a ionako je sasušio ove godine iz već spomenutih razloga, iza prvih kiša početkom
10-og mj. otvorio je veliki vris Erica Arbonea koji je blizu mora, a imamo skroz na moru po puntama jednu
vrstu malog vrijeska iz porodice Satureja i crvenkaste je boje.

pozz........
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

PostPostao/la vupi » 23 stu 2011, 22:23

Frane ,hvala na javljanju i odgovoru jer moje pitanje iako je bilo upučeno za našeg Spliću nikome ne uskračuje
pravo na pisanje ,dapače ,drago mi je da se i šire vidi trenutno stanje u košnicama na sjeveru i na jugu :-D .
Situacija ove godine je kao što si i sam napisao vrlo loša bila skoro cijele godine ( barem je tako bilo na mom terenu )
i zajednice su uz sav moj trud u zimu ušle i do 20% slabije nego zadnjih cca 10 godina ( suša je učinila svoje ) .
Orijentacije radi -trenutno je klupko kod tretmana oxalnom kiselinom 5 ulica ,a vrlo malo (10 % od 80 ) ih je sa 6 ili 7 ,
one sa 4 ulice i manje su spojene u one koje su sada na 7 ulica i sada su OK.
Kolika su kod vas zimska klupka ,ako su pčele uopće u klupku na temperaturi koja je kod vas preko 10 C ?
vupi
Legenda
Legenda

PostPostao/la franevrs » 23 stu 2011, 22:39

vupi je napisao/la:Frane ,hvala na javljanju i odgovoru jer moje pitanje iako je bilo upučeno za našeg Spliću nikome ne uskračuje
pravo na pisanje ,dapače ,drago mi je da se i šire vidi trenutno stanje u košnicama na sjeveru i na jugu :-D .
Situacija ove godine je kao što si i sam napisao vrlo loša bila skoro cijele godine ( barem je tako bilo na mom terenu )
i zajednice su uz sav moj trud u zimu ušle i do 20% slabije nego zadnjih cca 10 godina ( suša je učinila svoje ) .
Orijentacije radi -trenutno je klupko kod tretmana oxalnom kiselinom 5 ulica ,a vrlo malo (10 % od 80 ) ih je sa 6 ili 7 ,
one sa 4 ulice i manje su spojene u one koje su sada na 7 ulica i sada su OK.
Kolika su kod vas zimska klupka ,ako su pčele uopće u klupku na temperaturi koja je kod vas preko 10 C ?

Vupi kod nas su do prije desetak dana unosile i izlet je bio barem ona tri-četiri sata u sredini dana vrlo dobar,
zajednice sam tretirao sa Bee Vitalom kad sam ih stavljao u poziciju za zimu (matica gore) tako kad ih budem
u 12-om mj. tretirao sa ok. da su mi gore. Zajednice su otprilike kao kod tebe, na 5-6 ul. ove šta su bile slabije
pojačao sam ih sa nukleusom sa mladom maticom. Nisu još u klupku ove što su na moru, a ove na vrhu gdje
preko noći smrzne a preko dana mali izlet.

pozz..........
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

PostPostao/la milenkoosa » 23 stu 2011, 22:43

poz... francek!
kaš preko krke?
ako nemožemo nikako drugovačije , onda će mo pošteno!
Milenko Šuša
milenkoosa
Legenda
Legenda

PostPostao/la franevrs » 23 stu 2011, 23:05

milenkoosa je napisao/la:poz... francek!
kaš preko krke?

Mislim u 2-3 mj. javiću se.

pozz......
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

PostPostao/la franevrs » 27 stu 2011, 21:16

Za vikend sam obišao pčelinjak pa da izvjestim vezano za naslov.Dan kao ljeto kad sam izašao iz auta na jedno
100 m od pčelinjaka preko mene let pčela kao u proljeće, ovo toplo vrijeme produžilo cvat malog vrijeska pa
ga pčela dobro posjećuje. Kod pregleda nemalo sam se iznenadio sa količinom legla, na 2-3 okvira,unos peluda,
ako potraje desetak dana toplo vrijeme da se izvali ova pčela bez problema onda nema zime i usrid zime.

pozz.........
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

PostPostao/la lukaletunic » 28 stu 2011, 17:37

Evo dase javim na tu temu,kod mene u Konavlima jučer pravo proljetno vrijeme temparatura 19 stupnjeva u 13 sati, izlet pčela doslovno kao u proljeće,vidio sam dosta pčela da unose pelud,produžilo se cvijetanje malog vrijeska a i veliki na nekim lokacijama nije još prošao,ova topla jesen dobro je došla da pčele podebljaju medne vijence.
Sa zimnicom neće biti problem,varou ćemo nastojat držat pod kontrolom i možemose samo nadat dase ovakva pasja godina neće više za dugo ponovit.
Pozdrav i medno dogodine!
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la miho » 11 sij 2012, 15:37

ajmo dalmatinci
miho
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la jegulja » 11 sij 2012, 19:55

Stanje u košnicama za sada dobro,meda ima,ima pčele 6 do 8 ulica,nema na vidiku za sada gubitaka,pčele unose ružmarin ovih dana
jegulja
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la franevrs » 11 sij 2012, 21:18

jegulja je napisao/la:Stanje u košnicama za sada dobro,meda ima,ima pčele 6 do 8 ulica,nema na vidiku za sada gubitaka,pčele unose ružmarin ovih dana

koja ti je lokacija
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

PostPostao/la lukaletunic » 11 sij 2012, 23:23

jegulja je napisao/la:Stanje u košnicama za sada dobro,meda ima,ima pčele 6 do 8 ulica,nema na vidiku za sada gubitaka,pčele unose ružmarin ovih dana

Neznam koja je tvoja lokacija ali kod mene kao i na cijelom jugu zemlje ovih dana stalno dere bura tako da su pčele jako malo izlazile,košnice nisam otvarao ali zasad iz svake izljeću,gubitke ćemo zbrajat na proljeće.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vupi » 12 sij 2012, 00:01

franevrs je napisao/la:

koja ti je lokacija

lukaletunic je napisao/la:

Neznam koja je tvoja lokacija ali kod mene kao i na cijelom jugu zemlje ovih dana stalno dere bura tako da su pčele jako malo izlazile,košnice nisam otvarao ali zasad iz svake izljeću,gubitke ćemo zbrajat na proljeće.

Re: UPISATI LOKACIJ U PROFILU
Postao/la vupi » Danas, , 21:00
vupi
Legenda
Legenda

PostPostao/la lukaletunic » 12 sij 2012, 09:11

Vupi neznam zašto si mene citirao moja lokacija je upisana ali apsolutno se slažem sa tobom da svi moraju upisat lokaciju radi bolje komunikacije na forumu!
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vupi » 12 sij 2012, 15:16

lukaletunic je napisao/la:Vupi neznam zašto si mene citirao moja lokacija je upisana ali apsolutno se slažem sa tobom da svi moraju upisat lokaciju radi bolje komunikacije na forumu!

Luka:
Nisi shvatio bit ovoga što sam citirao tebe i Franu - OBOJICA ste upitali jegulju koja mu je lokacija -nadam se da ti je jasno ...

Jegulja i puno njih koji ovdje na forumu vode razgovore o trenutnim stanjima na pčelinjaku ne navode svoju lokaciju pčelinjaka pa
tako sve što napišu bude nepotpuno iz jednog jedinog razloga -LOKACIJA ( mikroklima itd )

Opet se svima izvinjavam koji se ovdje nađu citirani ALI kako da drugačije objasnim važnost !?

Re: UPISATI LOKACIJ U PROFILU
Postao/la vupi » Danas, , 21:00

Ima i starih i novih forumaša koji bi trebali ............... :oops: :oops: :oops:
vupi
Legenda
Legenda

PostPostao/la lukaletunic » 12 sij 2012, 18:26

Vupi, sve je OK brzinski sam pročitao tvoj post i nisam odmah shvatio.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la franevrs » 14 sij 2012, 00:12

Danas pregled svih zajednica, kontrola hrane, kontrola limova na av podnicama i čišćenje i tretman BV.
Fotografija0028.jpg
Fotografija0028.jpg (37.5 KiB) Pogledano 12417 put/a.
Fotografija0026.jpg
Fotografija0026.jpg (47.35 KiB) Pogledano 12417 put/a.
Fotografija0025.jpg
solidan kontakt klupka sa rezervom hrane
Fotografija0025.jpg (42.92 KiB) Pogledano 12417 put/a.
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

PostPostao/la lukaletunic » 15 sij 2012, 12:07

Frane,lijepo to izgleda,recimi molimte kakva su tvoja iskustva sa beeVitalom u zimskom periodu.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la franevrs » 15 sij 2012, 19:20

lukaletunic je napisao/la:Frane,lijepo to izgleda,recimi molimte kakva su tvoja iskustva sa beeVitalom u zimskom periodu.

Luka ne mogu ti dati decidirani stav oko BV u zimskom periodu iz razloga što sam ga počeo koristiti
od ovog proljeća. Kako mi je skidao roz prolječe mogu biti zadovoljan. Danas sam pogledao probe
na 4-5 ovogodišnjih rojeva iz razloga što su mi oni bliže, pa iako sam tretirao sa OK prije 2o dana
dva dana iz tretmana sa BV vidio sam od 0 do 3-4 varoe na podnici.

pozz........
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

Sljedeća

Natrag na RADOVI U PČELINJAKU

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.