KAKO ĆE PČELE PODNJETI OVU HLADNOĆU

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

KAKO ĆE PČELE PODNJETI OVU HLADNOĆU

PostPostao/la miloduh » 05 vel 2012, 18:23

Danas sam bio na pčelinjaku i jedva da sam vidio košnice od nanosa snjega. Na nekim mjestima nanosi su viši od dva metra. Košnice nisam dirao osim što sam očistio leta. Nadam se da će snjeg na i oko košnica poslužiti kao dobar izolator.Temperatura danas oko 13 sati je -16, a kako će tek biti noćas i ujutro, a tako kažu meteorolozi i cijeli tjedan. Molim iskusne pčelare za mišljenje i savjete što bi tebalo poduzeti čim zatopli.

Medno
miloduh
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: KAKO ĆE PČELE PODNJETI OVU HLADNOĆU

PostPostao/la Giga » 05 vel 2012, 18:25

A odakle si miloduh? Kad je kod tebe dnevna -16C
Giga
Legenda
Legenda

PostPostao/la miloduh » 05 vel 2012, 18:44

U parku prirode Žumberak
miloduh
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Brle » 05 vel 2012, 19:29

miloduh je napisao/la:U parku prirode Žumberak

Ako imaju hrane (meda!) i mir sve će biti u redu.
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la pcelar 12 » 05 vel 2012, 21:59

miloduh je napisao/la:Danas sam bio na pčelinjaku i jedva da sam vidio košnice od nanosa snjega. Na nekim mjestima nanosi su viši od dva metra. Košnice nisam dirao osim što sam očistio leta. Nadam se da će snjeg na i oko košnica poslužiti kao dobar izolator.Temperatura danas oko 13 sati je -16, a kako će tek biti noćas i ujutro, a tako kažu meteorolozi i cijeli tjedan. Molim iskusne pčelare za mišljenje i savjete što bi tebalo poduzeti čim zatopli.

Medno

Sto se tice hladnoce tu nema problema jer pcela podnosi temperature od -50 do +50 :wink:
pcelar 12
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad M » 08 vel 2012, 09:58

Obzirom na bezpeludnu pašu ili bolje rečeno sa manje peluda i nektara najesen(kako gdje ali kod večine) za očekivati je da če dosta pčela umrjeti.Ovo vrijeme samo pogoršava situaciju za tako "ranjene" pčele.Nadam se da toga neče biti previše iako kako kažem za očekivati je!
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la STING » 09 vel 2012, 00:46

miloduh je napisao/la:Danas sam bio na pčelinjaku i jedva da sam vidio košnice od nanosa snjega. Na nekim mjestima nanosi su viši od dva metra. Košnice nisam dirao osim što sam očistio leta. Nadam se da će snjeg na i oko košnica poslužiti kao dobar izolator.Temperatura danas oko 13 sati je -16, a kako će tek biti noćas i ujutro, a tako kažu meteorolozi i cijeli tjedan. Molim iskusne pčelare za mišljenje i savjete što bi tebalo poduzeti čim zatopli.

Medno

Ne diraj ništa i ostavi ih da miruju, sve ostalo su priče neiskusnih i željnih "pametovanja"! Kada zatopli osluhni gumenim crijevom pa se nakon toga javi :)

PS. komentar se ne odnosi na one koji su se javili po ovoj temi
STING
Legenda
Legenda

PostPostao/la cerim » 09 vel 2012, 09:58

STING je napisao/la:

Medno

Ne diraj ništa i ostavi ih da miruju, sve ostalo su priče neiskusnih i željnih "pametovanja"! Kada zatopli osluhni gumenim crijevom pa se nakon toga javi :)

PS. komentar se ne odnosi na one koji su se javili po ovoj temi

...tak je... :)
cerim
Legenda
Legenda

PostPostao/la darko&antonija » 21 vel 2012, 22:47

.........pogače su zajednicama dodane neposredno pred zahlađenje koncem siječnja.........danas letimična provjera stanja na 7-8 stupnjeva,još uvijek nedostatnih za pročisni izlet.......očekujem za vikend da će pčela napraviti " pravo s_____"..........to im sada treba više od pogače 8).....
slabija zajednica.jpg
slabija zajednica.jpg (49.52 KiB) Pogledano 6557 put/a.
........slabije zajednice imaju itekaku "POTREBU".....prilikom otvaranja uvelike se razlete i "tuku rafalno".........dobro da sam odgodio postavljanje pogača za kraj siječnja........spasilo ju je samo zimovanje na medu........
dobra zajednica.jpg
dobra zajednica.jpg (49.72 KiB) Pogledano 6557 put/a.
............dobrim i jakim zajednicama,čak niti pogača nije problem na debelim minusima i ne osjeti se "potreba" :lol: prilikom otvaranja........malo pčele se u opće diže prilikom podizanja poklopca.........a nukleusi formirani u lipnju su uvijek "zgodni za oko" 8)
dobar nukleus.jpg
dobar nukleus.jpg (49.44 KiB) Pogledano 6557 put/a.
..........naravno da nije trebalo još ništa dirati,ali fale mi ubodi :wink: :wink: :wink:
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la mrkva » 14 stu 2014, 00:00

Netreba utopljavati zajednice pcelama zima ne smeta
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nenad M » 15 stu 2014, 07:06

Od kad to?Onda ih treba rashladiti,šalim se ali malo ih svakako treba utopliti da potroše manje hrane,bit če manje punih crijeva,manje izljetanja na prisilni pročisni izlet i kad nije vrijeme itd.
Utopliti znači staviti neki komad papira ili nečeg ispod poklopca,kod AŽ-a žičani prostor zatvoriti da nepotrebno rashlađuje košnicu kad krene leglo.Neki prepolove košnice napola pa gore utople itd ima toga još puno.
Nenad Martinjak
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la mrkva » 15 stu 2014, 12:32

Nenade slazem se da ima puno nacina ljudi svasta rade svaki na svoj nacin ali kazem da nije potrebno jel pcele nece uginut od hladnoce nego od gladi a da se moze stavit moze zasto ne nisam protiv toga.po meni je bolje utoplit zajednicu kad krene leglo i drzat sve do bagrema bolje se zajednica razvija
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nenad M » 17 stu 2014, 12:52

Slažem se sa uzimljavanjem kad krene leglo samo je onda jako hladno i svako uznemiravanje je nedopustivo zato je bolje kad malo zahladi utopliti pa tako ostaviti.
Nenad Martinjak
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la katalenic » 17 stu 2014, 17:57

Zato su tu i samo za vas LIPOVICA radijatori :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://www.lipovica.hr/
katalenic
Guru
Guru

PostPostao/la mrkva » 17 stu 2014, 20:10