Roj i prazna košnica u drugoj polovici kolovoza

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

Roj i prazna košnica u drugoj polovici kolovoza

PostPostao/la tonci » 23 kol 2012, 07:19

18 kolovoza bio sam svijedok izlaska izuzetno malog roja iz košnice. Roj koji se u posljepodnevnim satima uhvatio na višnji bio je veličine trečine prosječnog roja, odletio je bez velikog zadržavanja na višnji u roku od pola sata - sat. Jedna košnica je ostala prazna, nešto malo pčela, nije bilo ni meda ni legla. Pretpostavljam da se radilo o grabeži jer se radilo o slabijoj zajednici. Pad varoe nakon primjene checkmate-a na toje košnici bio je prosječan kao i na ostalim. Nije mi jasno zašto nije bilo legla, sanirao sam već dvije trutuše na pčelinjaku. Ako neko ima slična iskustva ili objašnjenje, unaprijed hvala.
tonci
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Roj i prazna košnica u drugoj polovici kolovoza

PostPostao/la vusobegood » 23 kol 2012, 10:11

tonci je napisao/la:18 kolovoza bio sam svijedok izlaska izuzetno malog roja iz košnice. Roj koji se u posljepodnevnim satima uhvatio na višnji bio je veličine trečine prosječnog roja, odletio je bez velikog zadržavanja na višnji u roku od pola sata - sat. Jedna košnica je ostala prazna, nešto malo pčela, nije bilo ni meda ni legla. Pretpostavljam da se radilo o grabeži jer se radilo o slabijoj zajednici. Pad varoe nakon primjene checkmate-a na toje košnici bio je prosječan kao i na ostalim. Nije mi jasno zašto nije bilo legla, sanirao sam već dvije trutuše na pčelinjaku. Ako neko ima slična iskustva ili objašnjenje, unaprijed hvala.

Zna se javiti problem kod sanacije trutuše.Da li su ti pčele prihvatile novu maticu?
vusobegood
Guru
Guru

PostPostao/la tonci » 23 kol 2012, 13:43

vusobegood je napisao/la:
tonci je napisao/la:18 kolovoza bio sam svijedok izlaska izuzetno malog roja iz košnice. Roj koji se u posljepodnevnim satima uhvatio na višnji bio je veličine trečine prosječnog roja, odletio je bez velikog zadržavanja na višnji u roku od pola sata - sat. Jedna košnica je ostala prazna, nešto malo pčela, nije bilo ni meda ni legla. Pretpostavljam da se radilo o grabeži jer se radilo o slabijoj zajednici. Pad varoe nakon primjene checkmate-a na toje košnici bio je prosječan kao i na ostalim. Nije mi jasno zašto nije bilo legla, sanirao sam već dvije trutuše na pčelinjaku. Ako neko ima slična iskustva ili objašnjenje, unaprijed hvala.

Zna se javiti problem kod sanacije trutuše.Da li su ti pčele prihvatile novu maticu?

jesu, one dvije trutuše su ok, ali ovo je bila zajednica u kojoj je sve bilo ok, nešto slabija, ali je bilo legla i nešto zaliha kada sam 26. sprnja stavljao checkmate.
tonci
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la vusobegood » 23 kol 2012, 13:55

tonci je napisao/la:
vusobegood je napisao/la:

jesu, one dvije trutuše su ok, ali ovo je bila zajednica u kojoj je sve bilo ok, nešto slabija, ali je bilo legla i nešto zaliha kada sam 26. sprnja stavljao checkmate.

Znam da ljudi imaju često problema sa trutušama. Ja radim na slijedeći način:Istresem sve pčela van iz košnice.Okvire iz košnica sa trutovskom zalegom izbacim iz košnice a dodam druge izgrađene okvire.Dodam dva okvira sa leglom u svim fazama sa nešto više otvorenog legla i to stavim u sredinu košnice a ostali raspopred prema knjizi.Na ta dva okvira stavim sparenu maticu u kavezu koja je pogačom tempirana na izlaz u tri dana.Mirise izjednačim-obavezno.
Na ovaj način prihvat je siguran.Može se dodati više okvira-zavisi od godišnje faze.
Bitno je kako mi je sugerirao kolega da matica ne izađe prije tri dana iz kaveza, tako da imaju dovoljno vremena da se smire i prilagode novo-nastaloj situaciji.Poželjna je naravno prihrana.
Pa ako ima tko što za dodati, molim lijepo neka napiše- buduće da postopje i drugi načini rješavanja problema.
vusobegood
Guru
Guru

PostPostao/la rebasso » 24 kol 2012, 07:43

tonći

u upustvima za korištenje piše ti da CM djeluje na leglo i mlade matice
iz osobnog iskustva znam da je to istina jer sam ove godine nakon stavljanja CM ostao bez 6 mladih matica
sve matice su bile tek zalegle po jedan okvir legla nakon par dana ni legla ni matice a pčele pobigle od CM u drugi kraj košnice
sanira sam ih tako da sam ih pripojio drugim košnicama pomoću novinskog papira

živili mi
živi, pusti druge da žive i nesmetaj previše željko
rebasso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la tonci » 24 kol 2012, 08:07

da, vjerojatno sam pogriješio jer sam stavio dvije trake u slabije društvo, možda je bilo pametnije staviti jednu traku CM-a u slabije društvo.

rebasso je napisao/la:tonći

iz osobnog iskustva znam da je to istina jer sam ove godine nakon stavljanja CM ostao bez 6 mladih matica
sve matice su bile tek zalegle po jedan okvir legla nakon par dana ni legla ni matice a pčele pobigle od CM u drugi kraj košnice

živili mi
tonci
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ekomedo » 24 kol 2012, 08:24

Prije par godina sto mladih drustava koje sam mu prodao u 8 mjesecu kupac je potrovao sa po dvije trake . Izimio je mozda 10!
Ekomedo je pravi ekološki pčelar, č ak su mu i jajca od inoxa, Mellis picea lupus capillus longus provjerio!
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la rebasso » 24 kol 2012, 08:26

tonci je napisao/la:da, vjerojatno sam pogriješio jer sam stavio dvije trake u slabije društvo, možda je bilo pametnije staviti jednu traku CM-a u slabije društvo.

rebasso je napisao/la:tonći

živili mi

ove godine sam nekoliko društava tretirao sa bevitalom a par sa varolikom da bi vidio neku razliku ali varoa ove godine nije baš opadala neznam zašto a baš nevirujem onim tezama da je nema sigurno je ima
bez obzira na sredstvo nije bilo nego najviše 10-tak otpalih varoa u tjedan dana

složio bih se sa darkom da je i samo proširivanje pčelinjaka sredilo varou jer ja sam se ove godine proširio 100 % :wink:

živili mi
rebasso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la darko&antonija » 24 kol 2012, 22:33

rebasso je napisao/la:složio bih se sa darkom da je i samo proširivanje pčelinjaka sredilo varou jer ja sam se ove godine proširio 100 % :wink:
živili mi
..........samo nastavi praksu uzimanja poklopljenog legla proizvodnim zajednicama i onda kada se ne budeš širio.......tada formiraj jake nukleuse tzv izolatore u kojima udaraš varou izvan" rova " .....očišćene,takve zajednice će pokriti kiksove u sezoni kao što su bezmatci,trutuše i sl..........zajednici u svibnju dva okvira poklopljenog legla koji se dodaju naprave veču štetu od dva okvira poklopljenog legla ukoliko se uzmu......a uzimanje legla uvijek djeluje na varou .........pozz
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la rebasso » 26 kol 2012, 20:32

darko&antonija je napisao/la:
rebasso je napisao/la:složio bih se sa darkom da je i samo proširivanje pčelinjaka sredilo varou jer ja sam se ove godine proširio 100 % :wink:
živili mi
..........samo nastavi praksu uzimanja poklopljenog legla proizvodnim zajednicama i onda kada se ne budeš širio.......tada formiraj jake nukleuse tzv izolatore u kojima udaraš varou izvan" rova " .....očišćene,takve zajednice će pokriti kiksove u sezoni kao što su bezmatci,trutuše i sl..........zajednici u svibnju dva okvira poklopljenog legla koji se dodaju naprave veču štetu od dva okvira poklopljenog legla ukoliko se uzmu......a uzimanje legla uvijek djeluje na varou .........pozz

upravo to je neka vizija mog načina pčelarenje sredit varou sa što manje otrova a koristiti što prirodnja sredstva tako sam ove godine koristio na 6 zajednica beevital hive cleani jako sam zadovoljan varoe nema
sad neznam je li do njega jer većina pčelara ove godine govori da varoe nema i nakon korištenja CM a i dimljenja varolikom tako da pravo stanje
tek će bit vidljivo na proliće

živili mi
rebasso
Poznato lice
Poznato lice

Natrag na RADOVI U PČELINJAKU

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.