Prihranjivanje pčela

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

Re: Prihranjivanje pčela

PostPostao/la dragon » 04 ožu 2015, 19:12

Mislim da ne treba nikog podcjenjivati kaj se tiće prihrane pčela, jer prošla godina je bila posebna. S druge strane, nisu ni sve zajednice jednako štedljive sa zalihama, tj neke troše ko da nema sutra. Tak da sam odlučio od ove godine i tu stavku uzeti u obzir kod pripajanja zajednica, jer sam primjetio da takve zajednice imaju slab prinos a čim malo nema paše zalihe im padnu na nulu, moraju se prihranjivati. Nakon nekog vremena provjeravaš tu zajednicu da vidiš kolike su zalihe, kad ono možda na dva tri okvira ima malo tragova hrane, pa provjeravaš hranilicu gdje curi, pa promatraš da nije grabež......... :shock: :shock:
dragon
Legenda
Legenda

PostPostao/la ekomedo » 04 ožu 2015, 21:08

Te koje hraniš a potroše prebrzo i neobjašnjivo najvjerojatnije imaju ceranu pa ih nije pamentno niti spajati jer tako upropastiš dvije.
Varijanta b) je da se radi o tihoj grabeži.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la dragon » 05 ožu 2015, 08:23

Znači ni u jednom slučaju se ne isplati truditi oko nje, utvrditi razlog slabih zaliha (cerana ili tiha grabež) i likvidirati je. Teško mi je vjerovati da netko tko se bavi intenzivnim pčelarenjem uopće primjeti takvu zajednicu.
dragon
Legenda
Legenda

PostPostao/la ekomedo » 05 ožu 2015, 08:41

Prirodna selekcija je jedini ispravan put,najbrži put, jedini koji nije " slijepa ulica"
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la STING » 05 ožu 2015, 13:10

dragon je napisao/la:Znači ni u jednom slučaju se ne isplati truditi oko nje, utvrditi razlog slabih zaliha (cerana ili tiha grabež) i likvidirati je. Teško mi je vjerovati da netko tko se bavi intenzivnim pčelarenjem uopće primjeti takvu zajednicu.

Ako ne primijeti prije onda primijeti u prvom vrcanju, zabilježi i sanira: dezinficirana (plamenom opaljena) košnica, novo saće s barem 5 kg meda, dodani nukleus, odstranjena stara matica i pretresene pčele.
STING
Legenda
Legenda

PostPostao/la dragon » 06 ožu 2015, 21:22

Svakako treba uzeti u obzir nozemozu a i tihu grabež, ali mislim da je ovdje riječ o zajednicama koje su normalno uzimljene (prihrana do 15.09) i da u veljači već polako ostaju na rezervi hrane. To nije ništa novo, događalo se a i događat će se, tak da ne treba previše komplicirati dok ne dođe ljepše i toplije vrijeme, jednostavno ubaciti pogaču ili dvije ako su pčele daleko.
dragon
Legenda
Legenda

PostPostao/la Prigor » 06 ožu 2015, 21:59

dragon je napisao/la:Znači ni u jednom slučaju se ne isplati truditi oko nje, utvrditi razlog slabih zaliha (cerana ili tiha grabež) i likvidirati je. Teško mi je vjerovati da netko tko se bavi intenzivnim pčelarenjem uopće primjeti takvu zajednicu.

Ako sumnjaš na nozemozu i misliš spasiti zajednicu:
1. Higijenska pojilica
2. dezinfekcija staroga sača (višekratno)
3. pojačana izmjena staroga sača

Ovo se odnosi na sva društva jer pčele su druželjubiva (.ebeni pljačkaši) biča i bolest se prenosi na druge zajednice.

Naravno da zajednica/e neče ozdraviti preko noči ali ovo je put prema tome.

Stari pčelari, isplati li se to?
Prigor
Majstor
Majstor

PostPostao/la Zagorec » 06 ožu 2015, 22:04

Moj ti je odgovor definitvno NE... :| :| :|
Nigdar ni tak bile , da ne bi nekak bile ...
Zagorec
Majstor
Majstor

PostPostao/la Prigor » 06 ožu 2015, 22:21

Zagorec je napisao/la:Moj ti je odgovor definitvno NE... :| :| :|

Kratko i jasno
Prigor
Majstor
Majstor

PostPostao/la lukaletunic » 06 ožu 2015, 22:26

Prigor je napisao/la:

1. Higijenska pojilica

Ovo se odnosi na sva društva jer pčele su druželjubiva (.ebeni pljačkaši) biča i bolest se prenosi na druge zajednice.

Ne znam na koju nozemozu misliš jer već odavno nisam imao nozemu apis a cerana nam nije vidljiva oku i svako slabljenje zajednice iz neobjašnjivih razloga može biti povezano sa istom ali teško je to tvrditi.
Te stvari kao pojilica i izmjena saća su stvar dobre pčelarske prakse i trebaju se redovito provoditi a ne samo kada sumnjamo na bolest,međutim što se tiče slabića i kilavih zajednica,njihovo spašavanje nema nikakve ekonomske opravdanosti i puno racionalnije ih je sada pospajat a u svibnju je uvjek lako nešto razrojiti i doći na željeni broj zajednica.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la delamo » 06 ožu 2015, 23:09

lukaletunic je napisao/la:
Prigor je napisao/la:

1. Higijenska pojilica

Ne znam na koju nozemozu misliš jer već odavno nisam imao nozemu apis a cerana nam nije vidljiva oku i svako slabljenje zajednice iz neobjašnjivih razloga može biti povezano sa istom ali teško je to tvrditi.
Te stvari kao pojilica i izmjena saća su stvar dobre pčelarske prakse i trebaju se redovito provoditi a ne samo kada sumnjamo na bolest,međutim što se tiče slabića i kilavih zajednica,njihovo spašavanje nema nikakve ekonomske opravdanosti i puno racionalnije ih je sada pospajat a u svibnju je uvjek lako nešto razrojiti i doći na željeni broj zajednica.

A kolega cerana je i te kako vidljiva......znači imaš jebački jaku zajednicu a kad te ona udari skoro sve ti stanu u plodište.......a riješit je se kako,skoro nikako..... :-x :-x :-x
delamo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la p-a-j-o » 06 ožu 2015, 23:20

ja od ponedjeljka krecem sa sirupom,i to dnevna prihrana,ima da drustva expandiraju na bademu kad ih podlozim
p-a-j-o
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la theZiki » 09 ožu 2015, 22:13

Evo ja planiram za dva tjedna početi s tekućom prihranom. Stavit ću u boce od 2,5L sirupa u omjeru 1:1 i izbušiti dvije rupice odozdo. Tako će one polako uzimati sirup, ne znam koliko ce trebati vremena da popiju ali sam siguran da nece biti brzo. Isto tako pogače su obvezno iznad.

Ove godine moram dobiti što više legla, jer mi je prioritet stvaranje novih zajednica i to što ranije.
theZiki
Legenda
Legenda

PostPostao/la katalenic » 09 ožu 2015, 22:22

p-a-j-o je napisao/la:ja od ponedjeljka krecem sa sirupom,i to dnevna prihrana,ima da drustva expandiraju na bademu kad ih podlozim

Bolje kreni sa grijanjem :lol: :lol: :lol:
katalenic
Guru
Guru

PostPostao/la dragon » 10 ožu 2015, 10:02

Dobro pišeš katalenić, očito je da će nam to biti največi problem ovo proljeće. Još nije kasno za utopljavanje....samo nemojte otvorenim plamenom... :-D
dragon
Legenda
Legenda

Prethodna

Natrag na RADOVI U PČELINJAKU

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.