Matičnjaci

Radovi u pčelinjacima tijekom godine

Matičnjaci

PostPostao/la NikolaBee » 30 tra 2015, 20:50

Danas sam prilikom stavljanja matičnih rešetaka našao po jedan matičnjak u dvije košnice, Što je najbolje učiniti a da zajednica ipak odradi bagremovu pašu?
NikolaBee
Poznato lice
Poznato lice

Re: Matičnjaci

PostPostao/la dadaas » 30 tra 2015, 21:01

znaci ako sis ad stavljao maticnu onda su to rojevni amticnjaci, to niej dobro mi se cini. Ja sam isto imao maticnjake ali iznad maticne, one navucene, lijepo sam ih rassturio is ad cekam jos par dana da se svo leglo gore poklopi da mogu bit na miru da se nece razrojit, ako je takva situacija onda samo porusi. Ako je ova prva, e onda neznam i mene zanima sto ce ti reci.

Po meni niej dobro nikako, jer su one u rojevnom nagonu i nece raditi kak treba i sta sad napraviti nemam pojma, ovi iskusniji znaju. Ali mislim da je odgovor ljestve.
dadaas
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la cercis2 » 30 tra 2015, 21:16

Ako su na pola okvira ( matićnjaci tihe izmjene) , ne radi ništa
( bitno je znat razlikovat - rojevi od prisilnog - do matićnjaka tihe izmjene -)
Matićnjak tihe izmjene ima kao da si lulu naopacke utaknuo u okvir ( kao zvoncic) i max ih je 3 u zajednici ja vidio max 2
Neki pćelari potiću tihu izmjenu pred glavnu pašu ( osakate maticu - odrežu 1 nogu matici da ju onesposobe za normalno nesenje u toku paše) ona nese jaja i dalje ali manje i sporije
Nakon paše imaš punu košnicu meda i mladu maticu koja nese normalno ( prirodno je da pćele zaštite novu a uklupćaju staru maticu- koja je ionako onesposobljena).
P.s. nisam nikad to radio ali sam citao o tome i cuo mnoge da su to znali napraviti ako nisu zadovoljni sa društvom( maticom)
Pčela koja ima meda u ustima, ima žalac u svom repu
cercis2
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la NikolaBee » 30 tra 2015, 21:23

Mislim da je rojevni jer je na dnu ali ja samo jedan. tj u svakoj košnici ima samo po jedan matičnjak.
NikolaBee
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cercis2 » 30 tra 2015, 21:26

Jel je zatvoren ili ga još filaju sa matićnom mljeći
cercis2
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la NikolaBee » 30 tra 2015, 21:31

Zatvore je potpuno.
NikolaBee
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cercis2 » 30 tra 2015, 21:39

Ne znam - nisam se susreo sa takvom situacijom , da je samo 1
cercis2
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la NikolaBee » 30 tra 2015, 22:11

Da čudno je da je samo jedan, baš zato sam htio čuti više mišljenja ali izgleda da su kolege umorne. Inače ja pčelarim po Belčiću i u ovom slučaju nakon što pronađem maticu stavljam je u treći nastavak a matičnjak kroz par dan porušim ili ga ostavim ako želim dobiti novu maticu. Ne bi imalo smisla da rušim matičnjak odmah jer ima mladog legal i pčele bi izvlačile nove matičnjake koji su onda lošije kvalitete nego ovaj matičnjak.
NikolaBee
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la dadaas » 01 svi 2015, 09:24

prerano ti je sad po belcicu da vec imas maticnjak, jer taj ce amticnjak se izrojiti u tik pred samu pasu, onda umjesto da beres med ti ganjas pcele. E sad, zasto je doslo do toga neznam, valjda je prebogata pasa kod tebe i matica nije mogla nositi kako treba jer su punili s medom i peludi sve okvire, bila situacija takva i kod mene, ali ja sam ih odmah dignuo na 2, i odmah nakon tjedan dana na 3. Mislim da sam 1 ili 2 drustva zeznuo jer sam prebrzo digo na 3. No, evo vidis kako se desavaju razno razni scenariji i tu ti samo pomaze iskustvo i nikakva knjiga.

Tak da sto god se dogodi, zapamti i drugi put napravi kak treba. E sad sta tocno, tu ti nemogu pomoci jer meni fali iskustva. A i cudno je i meni da su maticnjaci samo po jedan.
dadaas
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la STING » 01 svi 2015, 13:30

NikolaBee je napisao/la:Da čudno je da je samo jedan, baš zato sam htio čuti više mišljenja ali izgleda da su kolege umorne. Inače ja pčelarim po Belčiću i u ovom slučaju nakon što pronađem maticu stavljam je u treći nastavak a matičnjak kroz par dan porušim ili ga ostavim ako želim dobiti novu maticu. Ne bi imalo smisla da rušim matičnjak odmah jer ima mladog legal i pčele bi izvlačile nove matičnjake koji su onda lošije kvalitete nego ovaj matičnjak.

Dešava se da pčele počnu s pripremama za rojenje, ali radi vremenskih prilika, zahvata pčelara, i njima znanih razloga- odustanu. U takvim situacijama najčešće započeti matičnjak(e) pregrizu te ga unište i odgode rojenje za bolje dane.
STING
Legenda
Legenda

Natrag na RADOVI U PČELINJAKU

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.