Ova metoda ima puno varijanti, ali ovdje će biti opisan postupak uzgoja prikladan za pčelinjake sa svega nekoliko košnica i pčelare koji su bez velikog iskustva u uzgoju matica. Metoda je relativno jednostavna, sve se radi u samo jednom pčelinjem društvu i ne treba presađivati ličinke, što bitno pojednostavljuje rad.
Ova je metoda zasnovana na posebno napravljenoj pregradnoj dasci, koju je osmislio Harry Cloake, pčelar sa Novog Zelanda, pa je po njemu i dobila ime. Pregrada se sastoji od okvira dimenzije košnice s kojom se pčelari, u čijem donjem dijelu je ugrađena matična rešetka, a iznad nje je načinjen žlijeb u koji se stavlja izvlačiva podnica sa letom, načinjena od lima ili lesonita, koja se može po potrebi umetnuti ili izvaditi s prednje strane. Kad podnica nije umetnuta, pregrada funkcionira kao normalna matična rešetka sa letom, a kad se podnica umetne, gornji nastavak postaje potpuno odvojen od donjeg, a gornji nastavak dobiva i leto za izlaz pčela, koje je otvoreno na umetnutoj pregradi. Leto na matičnoj rešetki sad mora biti zatvoreno.
Postupak je jednostavan, ali treba se strogo držati zadanih termina po danima, jer to je presudno za uspješan rezultat.
Za uzgoj matica izaberite dobro razvijenu pčelinju zajednicu, koja zaposjeda dva plodišna nastavka i koja ima osobine koje želite prenijeti na novouzgojene matice. Pripremite Cloake pregradu i možete započeti postupak.
Dan 1.
1. Rastavite plodište tako da donji nastavak ostane na podnici.
2. Pronađite maticu i ukoliko je u gornjem nastavku, prenesite je u donji.
3. Okrenite podnicu s donjim nastavkom za 180 stupnjeva, da leto dođe pozadi i zatvorite leto da pčele ne mogu ni izlaziti niti ulaziti u košnicu.
4. Od dva do četiri okvira s nepoklopljenim leglom premjestite u nastavak koji će biti gornji. Obavezno označite te okvire na pogodan način, da ih kasnije lako prepoznate.
5. Postavite Cloake pregradu bez podnice, ali osigurajte da leto bude okrenuto u normalnom smjeru, prema naprijed, i postavite gornji plodišni nastavak.
6. Zatvorite košnicu. Pričekajte 12-24 sata.
Što smo dobili ovim postupkom?
Pčele izletnice vratit će se i pronaći će gornje, novo leto (možemo im u tome pomoći postavljanjem kose daske oslonjene na tlo ispred košnice i nešto ispod toga, novog leta) i normalno nastaviti svoje aktivnosti, a dio mladih pčela iz donjeg nastavka premjestit će se gore na okvire s nepoklopljenim leglom, što nam je jako važno jer to su pčele koje će matičnom mliječju hraniti buduće matice.
Dan 2.
1. Umetnite podnicu u Cloake pregradu.
2. Otvorite leto na podnici donjeg nastavka
3. Pričekajte 24 sata
Ovaj korak je suština upotrebe Cloake pregrade. Pčele izletnice iz donjeg plodišnog nastavka napuštaju košnicu na stražnje leto, a pri povratku ulaze na gornje leto. Kako je gornji plodišni nastavak sada fizički odvojen umetnutom pregradnom podnicom, ostaju u gornjem nastavku koji se tako puni pčelama. Dobivamo obezmatičenu superzajednicu, što je bitno za uspješan uzgoj kvalitetnih matičnjaka.
Dan 3.
1. Sa okvira koje ste dodali i označili prvi dan, stresite pčele i bez pčela ih vratite iz gornjeg u donje plodište. Ako ima započetih matičnjaka sve ih uništite. Ako pritom imate višak okvira u donjem nastavku, dodajte prazan nastavak iznad, ali da ostane ispod Cloake pregrade i u njega stavite okvire koji su višak. Ostatak popunite satnim osnovama. Detaljno sređivanje košnice uradit ćete kasnije.
2. Iz donjeg plodišnog nastavka jedan okvir sa mladim nepoklopljenim leglom premjestite u sredinu gornjeg plodišnog nastavka.
3. Na gornji plodišni nastavak stavite hranilicu i prihranite pčele dodajući okvir sa medom i pergom. Ako nemate onda sirupom 1:1. Poželjno je da postoji barem unos peludi. Ovaj korak je opcionalan u slučaju da nema dovoljnog unosa iz prirode.
Sad će pčele kojih ima u izobilju, na okviru koji ste im upravo dodali iz donjeg plodišnog nastavka, ubrzano izgraditi matičnjake na mladim larvicama.
Dan 4.
1. Provjerite stanje u gornjem plodišnom nastavku. Na dodanom okviru sa mladim larvama, pčele će započeti graditi priličan broj matičnjaka. Ako to nije slučaj, pričekajte još 24 sata.
2. Kad su matičnjaci započeti, uklonite uvlačivu podnicu iz Cloake pregrade i zapišite koliko matičnjaka su pčele započele.
Iako je sada stara matica opet dostupna u čitavoj košnici, pčele će sasvim pouzdano završiti i odnjegovati započete matičnjake, a društvo će uspostaviti normalno stanje u košnici.
Dan 5. do 10.
1. Ne otvarajte i ne uznemiravajte zajednicu. Jedino jako pažljivo prihranjujte ako je potrebno. Pčele će odraditi sve što treba.
Dan 11.
1. Pripremite nukleuse za prihvat matičnjaka i oplodnju budućih matica. Pribilježili ste koliko matičnjaka je započeto, pa na svaka dva trebate jedan nukleus oplodnjak.
Detalje oko daljnjih postupaka radite kao i kod bilo koje druge metode uzgoja matica, o čemu ima jako puno toga već napisano.
Dan 12.
1. Izvadite okvir sa zatvorenim matičnjacima i pažljivo ih premjestite u nukleuse oplodnjake.
2. Sklonite Cloake pregradnu dasku, okrenite podnicu u pziciju prije okretanja i sredite stanje u košnici premještanjem okvira ako ima potrebe.
Čekajte da se matice izlegu i oplode i iskoristite ih kako najbolje znate i trebate. Nadam se da je i ova metoda nešto, što će pomoći pčelarima sa manjim brojem košnica i manje iskustva u uzgoju matica.
Medno!