Hrpa matica

Rasprava o uzgoju matica

Hrpa matica

PostPostao/la Gregor97 » 31 svi 2015, 14:01

Pozdrav svima, imam pitanje vezano za matice, nabavio sam pčele napokon, prva godina, 6 kosnica i lijepa drustva, no u nekim kosnicama sam nabrojao 2-5 matica, u jednoj 3, u jednoj cak 4 ili 5, i trebam savjet sto uciniti s toliko matica? Jel ih mogu prodati?(kolike su cijene matica?) i dali ih trebam dirati ili da jednu premjestim u drugu praznu kosnicu pa razdvojim roj ako je to moguce? Hitan savjet strucnjaka, hvala unaprijed
Gregor97
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Hrpa matica

PostPostao/la ekomedo » 31 svi 2015, 14:09

Pa možda nisam dovoljno stručan za ovakvu problematiku ali prvo mi je palo na pamet da bi trebalo naučiti razliku između truta i matice.

Jedne godine mi je moja supruga pomagala tražiti matice ali sam brzo udustao od njezine pomoći jer se svako malo derala - matica! , zapravo svaki put se zaderala "matica" - kad bi ugledala truta! :wink:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la Mirza » 31 svi 2015, 16:27

Gregor97 je napisao/la:Pozdrav svima, imam pitanje vezano za matice, nabavio sam pčele napokon, prva godina, 6 kosnica i lijepa drustva, no u nekim kosnicama sam nabrojao 2-5 matica, u jednoj 3, u jednoj cak 4 ili 5, i trebam savjet sto uciniti s toliko matica? Jel ih mogu prodati?(kolike su cijene matica?) i dali ih trebam dirati ili da jednu premjestim u drugu praznu kosnicu pa razdvojim roj ako je to moguce? Hitan savjet strucnjaka, hvala unaprijed

Gregor97, pod hitno zovi Ekomedu, i zamoli ga da stažiraš na jednom od njegovih pčelinjaka. Šanse su minimalne, zato naglasi da ćeš raditi kao volonter, i da najbitnije, reci da bi u početku želio raditi utovar, istovar i slične lakše poslove!
Ps S vremenom, bi moguće i matice prodavati počeo (ili trutove) :wink:
mirza mir i zakon
Mirza
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Gregor97 » 31 svi 2015, 17:13

Hvala dečki, moguće da sam se zeznuo, i krivo brojao, hvala puno haha, svaki početak je težak, naucit cu, imam 17 godina, imam i vremena, zar ne?
Gregor97
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mrkva » 31 svi 2015, 17:47

Nesto je sumljivo nisu trutovi.nasao bi po dvadeset trutova samo na jednom okviru a kamoli u cjeloj kosnici.vjerojatno je roj izletio pa je nasao mlade matice par komada
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Gregor97 » 31 svi 2015, 19:35

mrkva je napisao/la:Nesto je sumljivo nisu trutovi.nasao bi po dvadeset trutova samo na jednom okviru a kamoli u cjeloj kosnici.vjerojatno je roj izletio pa je nasao mlade matice par komada

To mi je vec logicnije jer ovo su stvarno velike zujalice i ne vjerujem da sam ih zamjenio za trutove al pitat cu nekog od strucnjaka u zivo
Gregor97
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Mirza » 31 svi 2015, 22:51

Gregor97 je napisao/la:Hvala dečki, moguće da sam se zeznuo, i krivo brojao, hvala puno haha, svaki početak je težak, naucit cu, imam 17 godina, imam i vremena, zar ne?

Gregor, drago mi je da si Ekomedin i moj post primio kao šalu 8) . Sarkazam u postu imao je cilj lekcije, raspituješ se za cijene matica s ciljem da ih utržiš, a ne razlikuješ truta od matice :P .Mrkva, koren ili šargarepa veli da su mlade matice, nije točno, treba puno više prakse, da bi početnik uopće vidio maticu(bilo mladu ili prošlogodišnju).Hitno ti treba tona prakse a teorije gram, nema beda, život je pred tobom!
Lp i svako dobro!
mirza mir i zakon
Mirza
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Gregor97 » 01 lip 2015, 18:51

Bez brige, nisam primio kao šalu, sve prihvacam ozbiljno..moram priznat da teorije imam punu glavu ali naravno praksu tek pocinjem savladavati, raspitujem se o cijeni matica jer bi mozda dobro dosle nekom drugom, bolje nego da ih ja micem, u svakom slucaju tek pocinjem i bit ce bolje s vremenom, ne zuri mi se, budem sve pohvatao, nitko se nije rodio u košnici od nas :) haha
Gregor97
Novi korisnik
Novi korisnik

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.