Silovana ili milovana?

Rasprava o uzgoju matica

Re: Silovana ili milovana?

PostPostao/la mrkva » 16 vel 2016, 09:34

Onda ti sretan put
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 16 vel 2016, 23:01

Je, pak si Ti prvi vagon, vučko lokomotiva, ja zadnji vagon :shock: Ja se samo šlepam... :???:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la lukaletunic » 16 vel 2016, 23:29

Vlak slobode :twisted:
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 17 vel 2016, 09:06

lukaletunic je napisao/la:Vlak slobode :twisted:

Aha, cijelim putem nas prati duga :?: :twisted:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la medun-vučko » 17 vel 2016, 22:16

MOLIM.....Opalim te EKOgolim fudbalerka
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la medun-vučko » 17 vel 2016, 23:06

Postao/la mrkva » 17.02.2016. 18:19

Tocno kolega .....a kaj ja govorim... :-D :-D
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la ekomedo » 17 vel 2016, 23:07

medun-vučko je napisao/la:MOLIM.....Opalim te EKOgolim fudbalerka

Pusti filozofiju, skini gače, klekni i vići ČU Ču, ču ču ...pa da vlakić krene ...ču ču :idea:
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la medun-vučko » 17 vel 2016, 23:08

Postao/la mrkva » 17.02.2016. 18:19

Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Buronja » 20 vel 2016, 00:50

medun-vučko je napisao/la:Postao/la mrkva » 17.02.2016. 18:19

A Boge ti što mi napravište od poštena pitanja dok ja dođo sa otoka!
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Ivan Erdeljac » 20 vel 2016, 22:13

Kolega to ti je zato što postariji adolescenti se ne mogu sjetiti kako izgleda prava ........... :idea: :!:

Povratak na temu !

Na tvoje pitanje ja mogu ponuditi dva odgovora:

A)neuspješni napad ose,stršljena prilikom povratka sa zadatka

B)nedostatak proizvodnje feromona u matice!
Johnny Cash-I walk the line

Ivan Gotovina-Idem pravocrtno!
Ivan Erdeljac
Guru
Guru

PostPostao/la ekomedo » 21 vel 2016, 09:38

Buronja je napisao/la:Već niz godina mi se dešava da pri uzgoju matica bilo iz aparata ili rojevnog matičnjaka poneka mlada matica normalna izgleda ne poleti na oplodnju iz bilo kojega razloga nakon jednog perioda zbog puno posla taj nukleus ili oplodnjak mi dođe pod ruku na prigled.
Najčešće puta abortus ali mi se znalo desiti da nađen maticu neprirodno veliku liči na truta sva raščupana i normalno radilično leglo.
Najčešće puta je ne nađen na okviru nego na stijenci košnice.
Ako ne valja pčele je vijerovatno tiraju sa okvira u pritorak al zašto ne vuku prisilne matičnjake?
Dali je takva matica u zraku milovana ili možda u nukleusu silovana?

Zajednica (superorganizam) funkcionira pod utjecajem feromona i feromoni određuju ponašanje svake pojedine (zdrave) jedinke.
Feromoni u obliku "plinova" "poput maglice" obavijaju zajednicu i njihov sastav se konstantno mijenja - u odnosu na stanje u košnici i u odnosu na to da li se radi o promjeni "brzohlapivih/pokretnih feromona" ili sporohlapljivih/slabopokretnih feromona, (znate koliko brzo/sporo zajednica reagira ako ju obezmatičite pa zajednica reagira tek nakon nekoliko minuta/sati ili ako ju otvorite pa alarmni feromon gotovo momentalno djeluje iz razloga jer ga luči veliki broj pčela istovremeno i zato jer se taj feromon brzo šiti zrakom.
Lako je povući analogiju sa hormonima u ljudskom tijelu i funkcioniranjem pojedinih organa ljudskog tijela u odnosu na djelovanje hormona .... neki hormoni djeluju polako i gotovo neprimjetno a neki hormoni gotovo momentalno...

Ovome hormonskom ili feromonskom utjecaju svakako treba pridodati i "energetski otisak" - "energetsku matricu" ali o tome možda neki drugi put....

Uglavnom , da se vratim na temu (pa da Buronja padne na guzicu od čuda):

Član superorganizma koji se ne ponaša u skladu sa feromonskim/energetskim statusom istovjetan je našem ljudskom tjelesnom organu koji ne vrši dobro svoju funkciju. A znamo kako se mi ljudi odnosimo sa našim "pokvarenim"- bolesnim organima! Skalper, transplantacija, operacija, amputacija, .....

To što mi ljudi zovemo "liječenjem" u naravi analogije izgleda baš kao čerupanje onih buronjinih matica.

Pčele naravno nemaju "znanje" iz kirurgije i nemaju gama nož, feromonske pripravke,....ali ako "nešto ne funkcionira u okvirima zadovoljavajučeg" pčele taj "problem - koji se manifestira feromonskim disbalansom i ili neuobičajenim ponašanjem" rješavaju također kao i ljudi - amputacijom, operacijom, karantenom,.....

Tako dragi moj buronja, ta Tvoja očerupana matica ima tragove "medicinskog" tretmana.

Ili nije htjela/mogla poletjeti na oplodnju pa su je "pratilje" ganjale po košnici da postane lakša, da dobije sposobnost letenja,....

Ili njezina oplodnja nije bila potpuna i feromonski otisak te oplodnje nije bio potpun

Ili je matica sama po sebi imala neku " feromonsku invalidnost" pa su ju pčele smatrale nekompletnom i nekompetentnom.

Ili nešto treče za što ja još moram jesti peluda i meda ali znam da je pod utjecajem feromonskog koktela košnice i energetske matrice svemira (Boga).
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Tokito1969 » 21 vel 2016, 09:45

kaj dodati na ekomedu osim "bravo klap-klap bravo" i njegof neizostavni :evil: , ali je ipak u pravu
ma ja ti nemam pojma o pčelama
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la Buronja » 21 vel 2016, 12:46

" Pametan je onaj koji nema previše povjerenja u svoj razum."
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la dinarid » 21 vel 2016, 19:58

Matica iz navodne selekcije fujjj...samo za ljutu potrebu?rojevna je zakon jer samo će se ona opet rojit jer jedino ona može dostići fond pčele da uđe u rojevni nagon.Ni jedna ni druga se ne roje prve godine a selekcionirana ni druge jer nemože doseći fond pčele pa većinom ide u tihu izmjenu.
dinarid
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 21 vel 2016, 20:20

dinarid je napisao/la:Matica iz navodne selekcije fujjj...samo za ljutu potrebu?rojevna je zakon jer samo će se ona opet rojit jer jedino ona može dostići fond pčele da uđe u rojevni nagon.Ni jedna ni druga se ne roje prve godine a selekcionirana ni druge jer nemože doseći fond pčele pa većinom ide u tihu izmjenu.

Prof. Kezić mi je jednom prilikom "otvorio oći" po pitanju selekcije ovom činjenicom:

Moguće je da smo presađivanjem ličinki , uzgojem matičnjaka u starterima, leženjem u inkubatoru, oplodnjom u bebi oplodnjacima,...mi uzgojili stvarno loše matice ali niti jednim tim postupkom nismo im promijenili genetiku.
Ako su one potomci vrhunske matice njezini geni preći će na njezino potomstvo. Ako njezine kčeri ili unuke,... dobiju vrhunske uvijete njihova genetika će se ispoljiti.

Zato ja osobno nisam apriori protivnik presađivanja ličinki najboljih matica između stotina jer pored gubitka biološke/genetske raznolikosti ipak dobivamo veliki skok u profilaciji genetike u skladu sa našim potrebama.
Bilo bi kontraproduktivno i naprosto suicidno uzeti od najbolje matice na svijetu 200 000 jajašaca i zamijeniti sve postojeće matice u Hrvatskoj istim tim kčerima ,ali ako ja od moje najbolje 4 matice napravim stotinjak mladih matica od svake , a oko mene je "divljih" trutova od stotina "nesrodnih" matica, mišljenja sam da neću za mojeg života uspjeti dokazati istinitost proročanstva Rudolfa Steinera ( ako će pčelari uzgajati matice presađivanjem ličinki pčele će izumrijeti za 100 godina).
Tak.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la dinarid » 21 vel 2016, 21:05

ekomedo je napisao/la:
dinarid je napisao/la:Matica iz navodne selekcije fujjj...samo za ljutu potrebu?rojevna je zakon jer samo će se ona opet rojit jer jedino ona može dostići fond pčele da uđe u rojevni nagon.Ni jedna ni druga se ne roje prve godine a selekcionirana ni druge jer nemože doseći fond pčele pa većinom ide u tihu izmjenu.

Prof. Kezić mi je jednom prilikom "otvorio oći" po pitanju selekcije ovom činjenicom:

Moguće je da smo presađivanjem ličinki , uzgojem matičnjaka u starterima, leženjem u inkubatoru, oplodnjom u bebi oplodnjacima,...mi uzgojili stvarno loše matice ali niti jednim tim postupkom nismo im promijenili genetiku.
Ako su one potomci vrhunske matice njezini geni preći će na njezino potomstvo. Ako njezine kčeri ili unuke,... dobiju vrhunske uvijete njihova genetika će se ispoljiti.

Zato ja osobno nisam apriori protivnik presađivanja ličinki najboljih matica između stotina jer pored gubitka biološke/genetske raznolikosti ipak dobivamo veliki skok u profilaciji genetike u skladu sa našim potrebama.
Bilo bi kontraproduktivno i naprosto suicidno uzeti od najbolje matice na svijetu 200 000 jajašaca i zamijeniti sve postojeće matice u Hrvatskoj istim tim kčerima ,ali ako ja od moje najbolje 4 matice napravim stotinjak mladih matica od svake , a oko mene je "divljih" trutova od stotina "nesrodnih" matica, mišljenja sam da neću za mojeg života uspjeti dokazati istinitost proročanstva Rudolfa Steinera ( ako će pčelari uzgajati matice presađivanjem ličinki pčele će izumrijeti za 100 godina).
Tak.

tako je kolega podržavam tvoj stav ali samo u oplemenjivanju krvi i možda težnji za šta čišćom sivkom jer je previše talijanki u điru ,najbolja stavka kod uzgojni matica iz selekcije je da uđu u tihu izmjenu prije nego postanu trutuše kad se to dogodi obavezno ih (TJ SEBE)zalijem medicom ili gemištekom.
dinarid
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Ivan Erdeljac » 22 vel 2016, 14:09

Ivan Erdeljac je napisao/la:Kolega to ti je zato što postariji adolescenti se ne mogu sjetiti kako izgleda prava ........... :idea: :!:

Povratak na temu !

Na tvoje pitanje ja mogu ponuditi dva odgovora:

A)neuspješni napad ose,stršljena prilikom povratka sa zadatka

B)nedostatak proizvodnje feromona u matice!

Feromoni rectuma matice koji odbijaju radilice

Prirodna proizvodnja matica u pčelinjoj zajednici rezultira
razvojem neoplođenih matica,od kojih će samo
jedna ostati matica u matičnoj zajednici.Kao posljedica toga
što se matica pari s više trutova,u pčelinjoj zajednici
uobičajeno ima nekoliko subfamilija od kojih sve imaju istu
majku a svaka potfamilija ima svoga oca.Smatra se da pčele
mogu prepoznari i među radilicima i među neoplođenim
maticama prave sestre,odnosno polusestre,pa često dolazi
do sukoba između potporodica.Poznat je sukob između
matice i matice,ali je utvrđeno da se u zajednici mogu
sukobiti matice i radilice,što je jače izraženo ako potiču od
različitih potporodica(5,19).

prenijeto iz:Journal of Central Euopean Agriculture,Volume 1(2000)No.1(CROATIAN)
autori:Maja Dražić,Nikola Kezić

O tome mislim kada pišem.

Ivan Erdeljac
Guru
Guru

PostPostao/la Ivan Erdeljac » 23 vel 2016, 05:52

Ima još!
A jeste znali?

Isti autori u istom članku navode:

"Neoplođene matice su često izložene agresivnosti radilica koje ih napadaju bez vidljivog povoda(2,3,19)

Neoplođene matice su razvile specifičan način obrane.
Prilikom sukoba s radilicama,ove matice izlučuju veliku
količinu vrlo mirisnog analnog sekreta(fecesa ili exudata)
koji vrlo očito smanjuje i smiruje agresivnost radilica te
istovremeno uzrokuje čišćenje vlastitog tijela(2,3,5,19,20)."

Ivan Erdeljac
Guru
Guru

Prethodna

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.