Označavanje matica pločicama u boji

Rasprava o uzgoju matica

Označavanje matica pločicama u boji

PostPostao/la House_Lunatic » 01 srp 2005, 16:26

Kako se izvodi tj pomocu cega se ljepe plocice na maticu i koji je pribor sve potreban?
House_Lunatic
Stara faca
Stara faca

p

PostPostao/la The Beeman » 01 srp 2005, 22:30

Možeš lijepiti pločice sa bojom ili brojevima. Treba ti mali kavez sa kojim zarobiš maticu i lagano je stisneš da se ne miče ili ju uhvatiš i taviš u jednu tubu koja ima mali otvor (itd...) onda se stavi na nali štapić broj sa ljepilom i naljepi matici između krila, ima puno tehnika. Mogu se označavati bojom.
Nisam stručnjak ovo je samo okvirno da dobiješ osječaj kak to ide.
The Beeman

Oznake

PostPostao/la ambrozius » 01 srp 2005, 23:23

Možeš kupiti taj pribor u našim pčelarskim trgovinama, čak sam vidio neki marker u KTC-u (PIP-ov), a meni je izgledao kao sasvim običan iz knjižare. Ima toga za kupiti, no stvar je u tome jel' to baš dobro raditi, bez obzira na praktičnost, sjećam se da sam čitao negdje da "smeta" matici...što će vam to, trošak i posao!
ambrozius
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la BORIS-SISAK » 21 srp 2005, 08:38

Ja sam pokušao sa markerom koji sam kupio u PIP-u ali mogu reči da se je sve izbrisalo sa matice nakon 14 dana.Uostalom neznam kakav je to marker ,za matice šta piše na naljepnici koja je naknadno zaljepljena na foliju markera, ali orginal natpis na markeru je da je za pisanje na staklu, plastici ,papiru,itd. ali se nigdje ne spominje matica.Na kraju sam kupio naljepnice sa brojevima i ljepilo U Medinom-sanu u Zagrebu.
Boris-Sisak
BORIS-SISAK
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la akarlovic » 24 srp 2005, 23:05

Ja matice nikad ni ne tražim po košnici, ako ima legla pa i matica je tu negdje valjda? Kod trutova isto - sve prepuštam pčelama, selekcija je njihova specijalnost, što treba ostave čuvaju i njeguju, ono što ne treba izbace i ne puštaju natrag.
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la House_Lunatic » 24 srp 2005, 23:57

A kako kada trebas prevjesavati zatvoreno leglo iz plodista u mediste? ni onda... :? ne koristis maticne resetke ili? mislim onda lako dignes maticu u mediste i eto ti posla nepotrebnog.
House_Lunatic
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la akarlovic » 25 srp 2005, 00:09

Rekoh ne tražim ih po košnici, ako ima legla ima i matice.
Kad prebacuješ okvir samo pometeš dio pčela da ostanu u plodištu, a kad ih je malo na okviru vidiš i maticu ako je tu naravno. Dio sam ove godine radio bez matične (LR) matica je zalijegala na prva dva nastavka, ne znam možda zbog toga jer sam te košnice koristio za punjenje novih pa sam vadio i lagla. Jednostavno je bila zauzeta dolje u prva dva nastavka.
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la The Beeman » 25 srp 2005, 16:00

kod mene isto rijetko ode u treći kada nema rešetke. Dva nastavka Lr od 10 okvira su njoj sasvim dosta, akt to sve zaleže onda je prava.
The Beeman

PostPostao/la House_Lunatic » 29 srp 2005, 09:49

BORIS-SISAK je napisao/la:Na kraju sam kupio naljepnice sa brojevima i ljepilo U Medinom-sanu u Zagrebu.

I koliko kosta to ljepilo ili ide u kompletu sa plocicama? i jel salju robu pouzecem?
House_Lunatic
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Mir@ge » 30 srp 2005, 01:39

ovako mi od pocetka pcelarimo s LR-kama i bilo je ono jedan ili dva nastavka da bi jednostavna računica rekla da matica ima sasvim dovoljno ćelija u jednom nastavku plodišta te da nema potrebe koristiti dva nastavka za plodiste prava matica teško održava i svi 10 okvira jednog nastavka ali pod 10 okvira mislim da je zaleženo od letvice do letvice bez okrzžaja ili mednih vjenaca u sezoni a ne neko kaže imam 16 okvira legla a ono na svakom dlan isto kao i 10 punih a meni medište treba s toga se necu razbacivati prostorom primjera radi ove godine prosjek bagrema smo imali ok 45kg s time da je u nekim košnicama bilo i po 70-ak kila...
Mir@ge
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la The Beeman » 31 srp 2005, 14:00

Mirage kako onda omogućiti totalno prazne okvire bez mednih vjenaca?
The Beeman

PostPostao/la akarlovic » 31 srp 2005, 14:27

Mir@ge: a meni medište treba s toga se necu razbacivati prostorom primjera radi ove godine prosjek bagrema smo imali ok 45kg s time da je u nekim košnicama bilo i po 70-ak kila...

Slažem se ali ako odredim da te i te košnice služe samo za punjenje novih - stvaranje novih društava na tim košnicama ne računam na med (one su napravile svoje - ako računam da je nukleus 5 okvirni 500,00kn - jedno punjenje - koliko je to meda? po 10kn 50? ), čak mi je bolje da imam vše okvira (sa manje legla) možeš formirati u startu više košnica koje kasnije formiraju svoja vlastita legla na 1 ili 2 nastavka po želji ili procjeni.

Zaključak: Bolje mi je za formiranje novog društva odrediti jaku košnicu koja mi može donijeti 3 nove i uštedjeti 1500kn nego tražiti i kupiti 1/2 kg pčela upitne kvalitete na par okvira legla.
Naravno to je moje mišljenje, sto ljudi 500 čudi.
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Mir@ge » 01 kol 2005, 13:54

Pcele ne kupujem niti planiram a sto se tice pravljenja novih nukleusa ja poslije bagrema svakom društvu uzimam 2 okvira legla koja su najjace zaćežena i da su pred izlaz te tako stvaram nukleuse od 4 okvira legla znaci da napravim upola nukleusa od ukupnog broja proizvodnih košnica a vec godinama nedam pcelama da se roje s toga poslije bagrema htjeli vi to ili ne morate uzeti dva okvira legla a ona to koda i da neosjeti tako imate meda a i imate nova društva...
:lol:
Mir@ge
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la akarlovic » 01 kol 2005, 14:20

Slažem se potpuno sa Vama, ista stvar samo na drugačiji način.
Radi se samo o tome da vi pričate o punjenju jednom - nakon bagrema , a ja kroz cijelu sezonu. Znači: Prije i poslije bagrema . Mislim da kad netko počne puniti (početak pčelarstva) košnice nije mu cilj da prve godine dobije med već da proširi (još kad može) društva na največi moguči broj. Lako je širiti kad čovjek ima 100 ili više košnica. Kada imaš 1 ili 5 možda onda ti je valjda cilj - ako ga imaš doči do 2 ili 3 puta večeg broja ili ne?
Što se rojenja tiče u kad im date posla sa novim satnim osnovama rojenje im nije ni na kraj pameti. Nema potrebe zbog rojenja raditi nukleuse. Ni u AŽ a ni u LR. S time da je kod LR lakše, možete dodavati i nastavke pa ih još više zaposliti.
Kod AŽ samo dodavanje / mijenjanje okvira i oslobađanje prostora (u nuždi) i nema roja.
slika
:idea: Ali kao i obično skrenusmo sa teme, ovo bi spadalo u tehnologiju pčelarenja a ne uzgoj matica.
No vjerojatno pošto u savezu nitko ne radi nećemo biti kažnjeni zbog toga :roll:
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Mir@ge » 01 kol 2005, 19:45

a ko zna u hrvatskoj je svast moguce... 8)
Mir@ge
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la The Beeman » 21 svi 2006, 14:35

Možeš kupiti taj pribor u našim pčelarskim trgovinama, čak sam vidio neki marker u KTC-u (PIP-ov), a meni je izgledao kao sasvim običan iz knjižare. Ima toga za kupiti, no stvar je u tome jel' to baš dobro raditi, bez obzira na praktičnost, sjećam se da sam čitao negdje da "smeta" matici...što će vam to, trošak i posao!

kupio sam marker i matice će mi bit gotove za koji dan pa vam javim kak je prošlo,dal se skida marker. probao sam ga stavit na nokat i nosit sijeli dan i nije se baš puno skinuo, s tim da se moje ruke najvjerojatnije više tare nego matica.
The Beeman

PostPostao/la mkobra » 21 svi 2006, 22:29

Marker - flomaster mora biti vodootporan da bi se boja mogla dugže održati na matici. Neke boje se duže održe a neke kraće. Iz mog iskustva dugo ostaju crvena, plava i zelena.
Za trajno obilježavanje koriste se opalitne pločice sa brojevima, koje se nalijepe na leđni dio matice.Upravo ove pločice uzgajivači matica moraju koristiti za matice koje šalju na testiranje u Hrvatski stočarski centar svake godine ( obvezno 12 komada poćetkom lipnja).
Označavanje matica je važno kako bi znali iz koje godine maticu imamo u košnici, te da li je trebamo mijenjati ili ne.
mkobra
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la The Beeman » 21 svi 2006, 22:43

meni nisu važni toliko brojevi kolko, da je matica označena bojom godine u kojoj se izlegla! Bio sam u pipu i oni prodaju samo komplet od 4 boje onih malih pločica s kojim se označava. dal netko zna gdje se mogu kupiti pojedinačne pločice ili možda pločice sa brojevima?
The Beeman

PostPostao/la BORIS-SISAK » 22 svi 2006, 19:23

Ja sam kupio u Medinom-Sanu u Zagrebu tel. 01-6110565, pločice i ljepilo nekih 40 kuna sve dođe.
Pozdrav.
Boris-Sisak
BORIS-SISAK
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la The Beeman » 22 svi 2006, 22:09

kolko pločica dobiješ?!
The Beeman

Sljedeća

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 2 gostiju.