Dodavanje matica

Rasprava o uzgoju matica

Re: Dodavanje matica

PostPostao/la Marjan pcelar » 06 kol 2011, 19:23

saperica je napisao/la:ovdje mi se svidjelo prskanje s mirisom limuna, osobno koristim eterično ulje matičnjaka ili limunske trave.

Limonska trava to je trava koja kod nas se zove MATOCINA, koja mirise na limon ,to je miris koji pcele mnogo vole a mi pcelari MATOCINU (LIMUNSKA TRAVA) koristimo za spajanje drustva da se pcele ne biju. listove matocine se suse i pravi se vrlo ukusan caj koji deluje na smirenje nervnog sistema no ocigled to deluje i na pcele, kad ih poprskate sirupom od matocine , pcele su neverovatno mirne cak mozete i spojiti direkno dve zajednice a da ne koristite novinski papir, nece doci do nikakve borbe.Pozdrav
Marjan pcelar
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Marjan pcelar » 06 kol 2011, 19:34

zvones je napisao/la:Matica je ko i žena , najbolja je vlastita :wink: ! Dobro ti došao na naš forum Marjane :!:

:-D :-D dobro ste to rekli, zahvaljuljem na dobrodoslicu , Pozdrav
Marjan pcelar
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la cerim » 07 kol 2011, 12:21

Marjan pcelar je napisao/la:
saperica je napisao/la:ovdje mi se svidjelo prskanje s mirisom limuna, osobno koristim eterično ulje matičnjaka ili limunske trave.

Limonska trava to je trava koja kod nas se zove MATOCINA, koja mirise na limon ,to je miris koji pcele mnogo vole a mi pcelari MATOCINU (LIMUNSKA TRAVA) koristimo za spajanje drustva da se pcele ne biju. listove matocine se suse i pravi se vrlo ukusan caj koji deluje na smirenje nervnog sistema no ocigled to deluje i na pcele, kad ih poprskate sirupom od matocine , pcele su neverovatno mirne cak mozete i spojiti direkno dve zajednice a da ne koristite novinski papir, nece doci do nikakve borbe.Pozdrav

pozdrav i dobro došao na forum...
kako izgleda ta trava....
možda ovako :?:
Privitak/ci
Fotografija0431 a.jpg
Fotografija0431 a.jpg (40.84 KiB) Pogledano 5327 put/a.
cerim
Legenda
Legenda

PostPostao/la Apis » 07 kol 2011, 12:57

Matočina, pčelinja trava, nana, melisa, limunska trava,... to su sve nazivi za jednu te istu biljku odnosno matičnjak (Melissa Officinalis)
g. Cerim biljka na slici gore nije matičnjak.
Apis
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pčelar141 » 07 kol 2011, 14:55

cerim,to na slici ti je metvica.Matičnjak liči na koprivu,samo što ne žari :wink:
Kada bi neki ljudi skočili sa visine svog ega, na visinu svoje inteligencije, POGINULI BI.
pčelar141
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mmedo » 08 kol 2011, 11:35

Matičnjak
slika
mmedo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la cerim » 08 kol 2011, 17:46

mmedo je napisao/la:Matičnjak
slika

..imam je cijelo čudo...od jednog žbuna raširilo se cijelo čudo...
cerim
Legenda
Legenda

PostPostao/la saperica » 08 kol 2011, 22:21

i što se čeka??? odlična za u vukovarsko pivo staviti, u sladoled ili u kolu, ali najbolje paše u pelinkovcu s malo tonika i par listića iste. još bolje u čaši zdrobi led, listove melise i malo smeđeg šećera, dodaj malo ruma i prelij spriteom ili 7up-om. dobra je i sušena u zimu u čaju.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cerim » 08 kol 2011, 23:01

dobra je i sušena u zimu u čaju.
...to pokupim i osušim ili dam ljudima da si osuše... :)
cerim
Legenda
Legenda

PostPostao/la Marjan pcelar » 11 kol 2011, 01:14

cerim je napisao/la:
mmedo je napisao/la:Matičnjak
slika

Matičnjak-melissa officinalis
Lekoviti deo biljke: za lek se sabiru listovi pre nego što procvetaju, a cela biljka s vršikama i listovirna za vrerne cvatnije. Suši se brzo i oprezno u hladu i sa što manje dodira. Osušeni naticnjak ne sme se cuvati u limenim posudama .Od maticnjaka se najviše ceni list, jer u ostalim organima ima malo lekovitih sastojaka, osim u cvetu, ali je cveta malo tako da nema prakticnu primenu. Najvažniji lekoviti sastojak maticnjaka je vrlo lako isparljivo mirisno etarsko ulje. ! .

Lekovito delovanje: maticnjak je izvanredno sredstvo za sva srcana oboljenja. Oživljava i jaca srce, a uz to cisti i krv. Maticnjak se preporucuje u lecenju histerije, hipohondrije, smetnji u menstruaciji, grceva, koji su povezani s menstruacijom, zatim, kod nadutosti, grceva u crevima, proliva želucanih tegoba, povracanja na nervnoj osnovi, kronicnog bronhalnog katara, nekih oblika astme i svih depresivnih stanja. Maticnjak je blag, dobar i veoma prijatan lek protiv nadimanja u organima za varenje, protiv neuralgije, histerije, neurastenije, gadenja, povracanja i proliva, za jacanje organizma. Sam list maticnjaka, a još cešce pomešan s gorkim travama (kicicom, lincurom, gorkom detelinom, hajducicom, podubicom i dr.), uspešno se daje slabunjavim za pojacavanje apetita, dodatak kupkama protiv neuralgije i reumatizma. Etarsko ulje od maticnjaka (dobija se destilacijom s vodenom parom maticnjaka pokošenog u fazi cvetanja), je izvanredno prijatnog mirisa, koristi se ne samo u farmaciji vec, još više, i u industriji parfema, i kozmetike.Osobito se preporucuje trudnim ženama koje pate od povracanja. Caj od maticnjaka zasladjen neobicno povoljno deluje kod nesanice izazvane premorenošcu ili živcanom bolešcu. Od maticnjaka priprema se melisa-špirit koji služi za masažu ili se pije razredjen s vodom, pri cemu osvežava i otklanja telesni i duševni umor.
Marjan pcelar
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Pirez » 11 kol 2011, 18:26

Najbolje da zasadim plantazu i podjelim po cjeloj Hrvatskoj jer 90 % gradana ima te simtome koje lijeci
Krepat ma ne molat.
Pirez
Guru
Guru

PostPostao/la Pirez » 11 kol 2011, 18:36

Najbolje je od toga sto lijeci povracanje na nervnoj bazi nakon medija sto nas svakodnevno zasiplju sa sranjima u lijepoj nasoj ,ustvari 1plantaza je malo mozda da slavonci zasade svoja polja umjesto zita pa zarade nesto
Krepat ma ne molat.
Pirez
Guru
Guru

PostPostao/la Marjan pcelar » 18 lip 2012, 01:58

viewtopic.php?f=8&t=5970
Ovde ima dva naslova dodavanje matice ,trebalo bi to prebaciti u jedan naslov. POZDRAV
Marjan pcelar
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la axl » 30 svi 2013, 11:27

pozdrav!

mijenjao bih staru za novu selekcioniranu maticu.koliko bih vremena prije dodavanja trebao ukloniti staru maticu i dali su dobre matice iz medin sana?
ako bi netko imao odgovor?
axl
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Tonćip » 30 svi 2013, 23:56

Vrijeme između oduzimanja i dodavanja ovisi o snazi zajednice.
5okvirni nukleus 2 sata a kod 2o ili više okvira najmanje 6 sati.
Najbolje je ako prenoće bez matice.
U medinom snu imaju Pavlovićeve matice i prije 2god sam uzeo 5.
Meni su se pokazale mirne i 10 min nakon otvaranja, bez agresivnosti dobar razvoj i prinos.
No sve je to vrlo slično kao i kod drugih uzgajivača..
Najviše ovisi kako su sparene, a bilo je lijepih dana plošli tjedan..
Tonćip
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la axl » 31 svi 2013, 08:33

Tonćip je napisao/la:Vrijeme između oduzimanja i dodavanja ovisi o snazi zajednice.
5okvirni nukleus 2 sata a kod 2o ili više okvira najmanje 6 sati.
Najbolje je ako prenoće bez matice.
U medinom snu imaju Pavlovićeve matice i prije 2god sam uzeo 5.
Meni su se pokazale mirne i 10 min nakon otvaranja, bez agresivnosti dobar razvoj i prinos.
No sve je to vrlo slično kao i kod drugih uzgajivača..
Najviše ovisi kako su sparene, a bilo je lijepih dana plošli tjedan..

hvala na informaciji.
axl
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la borna1 » 24 vel 2014, 22:43

Jedno društvo postalo mi je bezmatak. Negdje sam u brzini vjerojatno prignječio maticu. Što je pametnije u društvo dati mladu maticu ili društvo spojiti sa drugim. Radi se o društvu u 5 ulica.
borna1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la katalenic » 24 vel 2014, 22:46

borna1 je napisao/la:Jedno društvo postalo mi je bezmatak. Negdje sam u brzini vjerojatno prignječio maticu. Što je pametnije u društvo dati mladu maticu ili društvo spojiti sa drugim. Radi se o društvu u 5 ulica.

A odakle ti sada mlada matica :?: :?: Spajaj druškane uz oprez : trutuše u akciji :lol:
katalenic
Guru
Guru

PostPostao/la cmelec » 24 vel 2014, 23:04

Pirez je napisao/la:Najbolje je od toga sto lijeci povracanje na nervnoj bazi nakon medija sto nas svakodnevno zasiplju sa sranjima u lijepoj nasoj ,ustvari 1plantaza je malo mozda da slavonci zasade svoja polja umjesto zita pa zarade nesto

Moraš to gledati s vedrije ,zapravo naučne strane tj. gledati dokle doseze ljudska glupost, imaš i film "glup i gluplji".bok
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cirab10 » 25 vel 2014, 22:43

katalenic je napisao/la:
borna1 je napisao/la:Jedno društvo postalo mi je bezmatak. Negdje sam u brzini vjerojatno prignječio maticu. Što je pametnije u društvo dati mladu maticu ili društvo spojiti sa drugim. Radi se o društvu u 5 ulica.

A odakle ti sada mlada matica :?: :?: Spajaj druškane uz oprez : trutuše u akciji :lol:

imaš ove električne matice kineske....rade ko kinezi....
a moreš i počekati ti izvuku matičnjake...
ako zatopli i mortik ko u blizini ima trutošu pa ti se i spari za mjesec dana...
po...
ne čini drugima što ne želiš da drugi čine tebi
cirab10
Guru matica
Guru matica

PrethodnaSljedeća

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.