Dodavanje matica

Rasprava o uzgoju matica

Re: Dodavanje matica

PostPostao/la Nenad M » 26 stu 2014, 21:34

Imam i ja takvih kolko hočeš no nije to to.Razumijem vas i sve je jednostavno i priče o prijemu ovako onako a na kraju upropaste trud jedne dobre matice.
Nije kavez puno puta kriv već uvijek pčelar a dobar kavez je samo djelić ka uspjehu.
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la katalenic » 26 stu 2014, 21:37

Bravo dečko , bravo :lol: A uvijek je za sve u pčelarstvu kriv neko drugi :roll:
lako je napadat kaveze kad se neznaju i nemogu očitovat :lol: :lol: :lol:
katalenic
Guru
Guru

PostPostao/la darko&antonija » 26 stu 2014, 22:39

...kavez je nebitna stavka,bitno je šta i kako se radi s kavezom.....malo tijesta pa se brzo oslobodi :idea: .....moš mislit koja revolucija..danas je cijena kaveza takva da ih se ne isplati praviti "na malo" i u kućnoj radinosti.....u klasični plastični kavez,kada prosudim da su uvjeti za prijem matice idealni,stavljam sasvim malo pogače i efekat je isti.......a kada ustanovite koji je kavez najbolji,dajte bacite se i na vrcaljke,da vidimo kojima se najviše izvrca :-D :wink: .......da nije zajeb u izboru vrcaljke što se zadnjih godina slabo vrca.... :idea:
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Agricola » 27 stu 2014, 22:01

Ja sam ovog ljeta imao u jednom trenutku viška matica, i malo sam se poigrao. Znači nakon mislim da je bilo nekih 5 sati nakon oduzimanja stare matice, odimio sam žestoko i dodao solo maticu na okvir. I primile je. Povučen tekstom, mislim jednog engleskog pčelara - ovo je skraćena verzija.
Ali neću se ponovo igrati kad budem imao vrhunski materijal. :)
Agricola
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la tina30 » 11 lip 2015, 18:22

Pozdrav! Imam jedno društvo koje je jako agresivno pa ču nabavit oplođenu maticu da zamjeni ovu staru. Dal če staro društvo prihvatit novu nakon što izbacim ovu staru? Kolko da čekam sa stavljanjem nove matice nakon što obezmatičim zajednicu?
tina30
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mrkva » 11 lip 2015, 20:00

Napravi ovako...u kavez stavi staru maticu drzi je u kosnici dva dana nakon toga izvadi staru i unisti i odma stavi novu u isti kavez i opet u kosnicu bolje je jer stara pusta poznati feromon kojeg ce poprimit i nova matica pa je prihvat sigurniji mada ni to nije sto posto sigurno al je bolja opcija
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 12 lip 2015, 10:18

mrkva je napisao/la:Napravi ovako...u kavez stavi staru maticu drzi je u kosnici dva dana nakon toga izvadi staru i unisti i odma stavi novu u isti kavez i opet u kosnicu bolje je jer stara pusta poznati feromon kojeg ce poprimit i nova matica pa je prihvat sigurniji mada ni to nije sto posto sigurno al je bolja opcija

:shock:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la Agricola » 12 lip 2015, 23:49

ekomedo je napisao/la:
mrkva je napisao/la:Napravi ovako...u kavez stavi staru maticu drzi je u kosnici dva dana nakon toga izvadi staru i unisti i odma stavi novu u isti kavez i opet u kosnicu bolje je jer stara pusta poznati feromon kojeg ce poprimit i nova matica pa je prihvat sigurniji mada ni to nije sto posto sigurno al je bolja opcija

Agricola
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la wastedmedicus » 13 lip 2015, 21:21

Niste mu napomenili da ce povuci i prisilne u ta 2 dana ;)?! Pa je morate dobro pretresti i uznemiriti kod dodavanja...

Tina, uhvatite samo staru maticu i s njom izribajte kavez s novom maticom. Tako da se sto vise osjeti na staru... I stavite taj kavez izmedju sredisnjih okvira. Nadam se vam zajednica nije u nagonu?!
Jako vam je vazno da to napravite u nekoj dobroj pasi, a ako je nemate onda malo raspete meda po satonosama i oko kaveza. Pazite samo da ne pretjerate s medom :-D !

Ovako je uglavnom dobro prihvate, ALI NE I 100% SLUCAJEVA!

Lijep pozdrav.
wastedmedicus
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la tina30 » 13 lip 2015, 23:04

Napravit ču tako. Hvala
tina30
Novi korisnik
Novi korisnik

Prethodna

Natrag na UZGOJ MATICA