Uzgoj matica Jenterom

Rasprava o uzgoju matica

Re: Uzgoj matica Jenterom

PostPostao/la mudlin » 31 sij 2013, 14:07

Pirez je napisao/la:Uzmi si ovu odlična knjiga nećeš požalit i cijena je dobra inače ti je 295 kn moja preporuka nema čega nema unutra praktički sve.http://www.njuskalo.hr/strucna-literatura/pcelarstvo-knjiga-oglas-4534315

najbolja pcelarska knjiga koju sam pročital... ima faking sve....
..."Čmrži klečica,
Curi žganica,
I vu zdele krampampula vri:
Primekni čašo za lubav našo,
Nek domovina z nami živi!" ...
mudlin
Legenda
Legenda

PostPostao/la Prim » 31 sij 2013, 15:47

Kupio ju prošle godine direktno od gosp. Umeljića na sajmu u Novom Sadu..... cijena 120kn, odlična knjiga i za svaku preporuku, na ekavici je ali jako kvalitetna, ima 800 stranica i prava je enciklopedija znanja o pčelarstvu.... preporučam
Prim
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mudlin » 01 vel 2013, 08:36

Prim je napisao/la:Kupio ju prošle godine direktno od gosp. Umeljića na sajmu u Novom Sadu..... cijena 120kn, odlična knjiga i za svaku preporuku, na ekavici je ali jako kvalitetna, ima 800 stranica i prava je enciklopedija znanja o pčelarstvu.... preporučam

u bjelovaru je prosle godine bila 170 kn...
..."Čmrži klečica,
Curi žganica,
I vu zdele krampampula vri:
Primekni čašo za lubav našo,
Nek domovina z nami živi!" ...
mudlin
Legenda
Legenda

PostPostao/la primorje » 01 vel 2013, 19:13

Ovi s njuškala kažu da su i ove godine u Gudovcu na sajmu, pa tko želi može u nabavku knjiga.
Kako ste nahvalili knjigu ja jedva čekam sutra da je kupim (a možda ima i kakav popust na sajmu :-D
primorje
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la primorje » 01 vel 2013, 19:28

Pčelić je napisao/la:
Pirez je napisao/la:
Pčelić je napisao/la:Čim riješim problem veličine da se može slat mailom, objavit ću.

možda ovo riješi veličinu mail-ahttps://jumbo.iskon.hr//index

Hvala Pirez, nisam znao za ovo. Poslao sam i može se samo 10 puta skinit u sljedećih 10 dana. Poslana je u stanju u kakvom je imam, za sve sitne (prevoditelj zna brkat slovo t i š) greške ispravit triba bi je i cilu pročitat. To ću kad završim sa čitanjem Belčićeve Zlatne knjige u tiskanom. Naravno i dalje ću je nastojat pribacit u pdf. Link za skidanje je:

https://jumbo.iskon.hr/download/dc7f730 ... 4832968753

U PDF možeš i iz Microsoft Worda - ideš spremit dokument (save as) - odabereš lokaciju spremanja - ime dokumenta - a ispod odabereš format dokumenta u padajućem izborniku pronađi pdf i to je to.
A ako želiš podjelit tu knjigu spremi je na Dropbox - dobiješ 2-5 GB prostora besplatno i nema ograničenja oko broja skidanja - Dropbox ti svakako preporučam i inače kao sigurno mjesto za pohranu podataka.
Tu ti je link http://db.tt/bVTWnKQ
primorje
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Pčelić » 02 vel 2013, 13:14

primorje je napisao/la:
Pčelić je napisao/la:
Pirez je napisao/la:
Pčelić je napisao/la:Čim riješim problem veličine da se može slat mailom, objavit ću.

možda ovo riješi veličinu mail-ahttps://jumbo.iskon.hr//index

Hvala Pirez, nisam znao za ovo. Poslao sam i može se samo 10 puta skinit u sljedećih 10 dana. Poslana je u stanju u kakvom je imam, za sve sitne (prevoditelj zna brkat slovo t i š) greške ispravit triba bi je i cilu pročitat. To ću kad završim sa čitanjem Belčićeve Zlatne knjige u tiskanom. Naravno i dalje ću je nastojat pribacit u pdf. Link za skidanje je:

https://jumbo.iskon.hr/download/dc7f730 ... 4832968753

U PDF možeš i iz Microsoft Worda - ideš spremit dokument (save as) - odabereš lokaciju spremanja - ime dokumenta - a ispod odabereš format dokumenta u padajućem izborniku pronađi pdf i to je to.
A ako želiš podjelit tu knjigu spremi je na Dropbox - dobiješ 2-5 GB prostora besplatno i nema ograničenja oko broja skidanja - Dropbox ti svakako preporučam i inače kao sigurno mjesto za pohranu podataka.
Tu ti je link http://db.tt/bVTWnKQ

Hvala prim na sugestiji. To sa word-om sam proba ali nije išlo jer mi nije davalo mogućnost spremanja u pdf (inače word je 2003). Za sada sam diga neki program na trial 15 dana, pa iz worda idem na print, i kod printa odaberem taj program umisto printera i snimi mi u pdf. Al rješit ću to na poslu jer ću tražit da mi tamo instaliraju neki program za to (tribat će mi to i tamo).
Domagoj Petak
Pčelić
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Brle » 05 vel 2013, 07:51

Ajd nek netko skenira Vućkovu skriptu pa postavi za download...
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la Brle » 05 vel 2013, 07:56

Pirez je napisao/la:Ako bi neko podijelio sa nama kako natjerati maticu da zalegne aparat bilo nikot ili jenter jer nerado zaliježe aparat.da li je rješenje držat ju u 5 ili 7 ramnom nukleusu .Ja sam je stisnuo sa ovirima meda s jedne i druge strane pa je tek onda zalegla.

Prihrana, prihrana, prihrana sirupom društva barem tjedan dana prije zatvaranja matice u kavez.
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la Goc » 05 tra 2016, 12:42

Poštovani znalci uzgoja matica Jenter aparatom,

Molim za pomoć, kupio sam Jentera i namjeravam ove godine krenuti u uzgoj matica za vlastite potrebe i imam za sada jednu dilemu. Naime prema opisu postupka iz Umelićeve knjige mali plastični čepići koji predstavljaju pokretno dno ćelija trebaju se kod prve upotrebe ispuniti voskom jer su šuplji (utiskivanjem u satnu osnovu),moji čepići nisu šuplji već su zatvoreni (nisam siguran da je to vosak) i pitanje je dali ih je isto tako potrebno bez obzira popuniti voskom ili to u ovom slučaju nije potrebno već ih samo takve postaviti u aparat.
Zahvaljujem
Goc
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la sumed » 05 tra 2016, 13:08

Goc je napisao/la:Poštovani znalci uzgoja matica Jenter aparatom,

Molim za pomoć, kupio sam Jentera i namjeravam ove godine krenuti u uzgoj matica za vlastite potrebe i imam za sada jednu dilemu. Naime prema opisu postupka iz Umelićeve knjige mali plastični čepići koji predstavljaju pokretno dno ćelija trebaju se kod prve upotrebe ispuniti voskom jer su šuplji (utiskivanjem u satnu osnovu),moji čepići nisu šuplji već su zatvoreni (nisam siguran da je to vosak) i pitanje je dali ih je isto tako potrebno bez obzira popuniti voskom ili to u ovom slučaju nije potrebno već ih samo takve postaviti u aparat.
Zahvaljujem

Ja sam iz Umeljićeve knjige naučio uzgajati matice Jenterom odmah prve godine kad sam nabavio pčele i veliki postotak prijema matica sam imao.
Umeljić je to vrlo dobro pojasnio i radim sve kako je on napisao osim ovoga što si ti naveo iznad. Probao sam to navoštavati na taj način čepiće, ali mi nije išlo od ruke pa jednostavno aparat ubacio u sredinu društva između legla, premazao ga medom i pustio da pčele očiste i prirede matici za zalijeganje.

Plastične početke matičnjaka navoštavam uranjanjem u rastopljeni vosak, zatim vađenje i otresanje tako da ne ostane deblji sloj voska.
sumed
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Goc » 05 tra 2016, 13:22

Zahvaljujem Sumed,
dali su i tvoji čepići originalno bili zatvoreni, možda Umelić pojašnjava zatvaranje čepića sa voskom za neke prijašnje starije varijante čepića odnosno aparata jer su svi ostali dijelovi aparata upravo prema njegovom opisu iz knjige osim tog detalja, u svakom slučaju probati ću za prvi put bez stavljanja voska na čepiće a sve ostalo prema uputama
Goc
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la TOMA 009 » 05 tra 2016, 16:35

najbolje ih prihvaćaju prvi put bez uranjanja u vosak,netreba ih ni poslije uranjat samo dobro očistit što jednoličnije.
TOMA 009
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Tokito1969 » 05 tra 2016, 20:41

Goc je napisao/la:Zahvaljujem Sumed,
dali su i tvoji čepići originalno bili zatvoreni, možda Umelić pojašnjava zatvaranje čepića sa voskom za neke prijašnje starije varijante čepića odnosno aparata jer su svi ostali dijelovi aparata upravo prema njegovom opisu iz knjige osim tog detalja, u svakom slučaju probati ću za prvi put bez stavljanja voska na čepiće a sve ostalo prema uputama

Točno to, Umeljić je koriti prvi tip aparata koić nijeimao dno čelije......
ma ja ti nemam pojma o pčelama
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la Tokito1969 » 05 tra 2016, 20:50

Osobno jenter prije upotrebe zalijem medom em deezinficira em ga pčele fajn spoliraju, također ga imam montiranog na jednom starijem okviru kojem sam izrezao sače tek toliko da ubacim jenter unutra. Okvir sa "medeni" jenterom obavezno stavi između okvira sa mladim leglom, možda ga matica i zanese kada ga očiste od meda, tek drugi dan zatvaraj maticu unutra,.
Kada zatvoriš maticu unutra, nakon 24 sata samo provijeri da li je zanesla, ako je drži je zatvorenom još 12 sati, jer pčele hoče očistite jenter pogotovo prvi puta.
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la Goc » 06 tra 2016, 08:15

Ok, thanks,
sve jasno, aparat sam već ugradio na novi okvir a preostali prazan prostor popunit ću sa SO pa neka grade saće.
Kad bi bilo optimalno postaviti aparat (započeti sa uzgojem), dali s početkom bagrema ili kasnije ?
Goc
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Tokito1969 » 06 tra 2016, 16:51

Ovisi o jačini društva i kada želiš matice, također obrati pažnju na količinu trutova tek poneki trut u košnici nije dovoljan...
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la TOMA 009 » 06 tra 2016, 23:34

Bez problema se može početi več sutra,krenuo i lagano rojevni nagon,ko ne širi bit če rojenja,a trutova za 20 dana bit če na pretek
TOMA 009
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Goc » 14 svi 2016, 17:34

Pitanje za znalce:
U Jenter aparat jučer stavljena matica (prethodno 24 sata prije postavljen aparat na poliranje), danas pregled zaleženih čelija pokazao da su većinom zaležene nepokretne čelije u aparatu a tu i tamo samo koja pokretna čelija ( ne više od pet, šest ukupno).
O čemu se ovdje radi i dali je pametno ponoviti postupak u ovoj zajednici(dali jednostavno okvir sa aparatom samo nanovo postaviti ili je potrebno nešto odraditi s obzirom na zaležena jajašca na nepokretnim čelijama) ili odabrati drugu zajednicu kao rodonačelničku
Zahvaljujem
Goc
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la medun-vučko » 14 svi 2016, 20:02

U frizer pa onda pošpricaj emulzijom meda pa na poliranje i ondah tutni maticu.....
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Goc » 14 svi 2016, 20:20

Ok, zahvaljujem, probat ću ponovo nakon laganog hlađenja.
Koji bi bio razlog ovakvog polaganja jajašca(nepokretno i pokretno sače) a osim toga u aparatu nisu niti sve čelije bile popunjene
Goc
Novi korisnik
Novi korisnik

PrethodnaSljedeća

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: Yahoo [Bot] i 1 gost.