Selekcija matica ili zabluda (Prisilna Matica)

Rasprava o uzgoju matica

Re: Selekcija matica ili zabluda (Prisilna Matica)

PostPostao/la Zagorec » 26 vel 2014, 23:40

cirab10 je napisao/la:https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fpixelizam.com%2F15-nevjerovatnih-cinjenica-o-pcelama-kako-pcele-razvijaju-novu-maticu%2F&ei=8BkNU_SaCMiayAOE6YGwBA&usg=AFQjCNEtTEJxt6bxisXayljcod0xutaCig

Ma de vse to najdeš... :?: :?: :?: Daj prevedi na Hrvatski.da buju si razmeli... :roll: :roll: :roll:
Nigdar ni tak bile , da ne bi nekak bile ...
Zagorec
Majstor
Majstor

PostPostao/la cirab10 » 27 vel 2014, 01:02

Zagorec je napisao/la:
cirab10 je napisao/la:https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fpixelizam.com%2F15-nevjerovatnih-cinjenica-o-pcelama-kako-pcele-razvijaju-novu-maticu%2F&ei=8BkNU_SaCMiayAOE6YGwBA&usg=AFQjCNEtTEJxt6bxisXayljcod0xutaCig

Ma de vse to najdeš... :?: :?: :?: Daj prevedi na Hrvatski.da buju si razmeli... :roll: :roll: :roll:

ma vidiš našel to na inernetu pok sam del da se najde...
poz....bog...
ne čini drugima što ne želiš da drugi čine tebi
cirab10
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Tokito1969 » 09 lip 2014, 23:31

E moj cirab 10....
em ti moram reći da si bedak nikaj drugo...
ziher si imal koju trutušu...
ziher si zakasnil sa mjenjanjem maticie...
ziher su pčele izvlekle matičnjake iz trutovskih jajca (neoplođenih - znaći trutovskih da ti prevedem mam)...
ziher si videl da su ti matičnjaki barem duplo dulji neg normalni matičnjak...
ziher se nigdar ni iz toga zlegla matica...
ziher ti moram reći ak to nisi nigdar videl da onda ti i nemaš košnice s čmelama...
a kao pčelar bi moral znati
da matica more znesti i trutovsko jajce v normalnu radiličkiu čeliju a i kontra (a pčele ih onda predelaju već prema potrebi)...
isto tak bi moral znati da pčele komandiraju matici kam i kaj da nosi (kaj ti misliš da bi si gazdarica v hiži sama dopelal konkurenciju pri tom mislim i na matice a i žene v našem životu a to samo zato da malo bolje shvatiš situaciju)...
i na kraju da ti ponovim a to ti bu saki ko ima čmele v košnicama rekel
SAMO IZ OPLOĐENOG JAJAŠCA MORE SE RAZVITI MATICA i točka
tak...
naj se srditi
ali copy-paste i ja znam delati...

LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la saperica » 11 lip 2014, 22:32

http://public.carnet.hr/matica/protokoz ... jacima.pdf

pozdrav Marjane, jedan link koj vrijedi pročitati(2010. g.)
šablonu za pin test imam u pdf-u za isprintati.
a o uzgojnom programu je već rečeno (2005.g.) http://public.carnet.hr/matica/UZGOJNI%20PROGRAM.doc i molim bez uvreda i blaćenja.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la mrkva » 17 lis 2014, 11:14

Nije istina da je dobra matica samo ona iz maticnjaka kad je zajednica u rojevnom stanju a selekci matica moze biti samo djelomicna nikako stopostotna selekcija jel vineznate sa kojim trutovima ce se ona spariti.a selekciju trutova s kojima ce se matica spariti sumnjam da neko od pčelara radi :-D :-D
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la dadaas » 18 lis 2014, 08:58

da matica more znesti i trutovsko jajce v normalnu radiličkiu čeliju a i kontra (a pčele ih onda predelaju već prema potrebi)...

od kud vam ovo? Zadnje sto sam citao su znanstvena istrazivanja gdje ej dokazano da matica oplodjuje jaj pritiskom na organ us vojem tijelu gdje se nalazi sperma. Odnosno da celija odlucuje o tome dali ce jaje biti oplodjeno ili ne, jer izgled celije vrsi pritisak na organ matice koji onda oplodjuje jaje.

Pa sad ako vi imate druge informacije, molio bih da ih podijelite.

Edit: No, ipak bi bilo točnije da matica sama odlučuje o tome dali će oploditi jaje ili ne, odnosno, ona pogleda čeliju i vidi dali će u tu čeliju staviti oplođeno jaje ili ne. Tak da je moguće da matica iznese trutovsko jaje (na oko radiličku čeliju), ali iz nekog razloga ta joj se čelija nije svidjela za oplođeno jaje. Ali da pčele prerade jaje, neoplođeno u oplođeno, odnosno da one same oplode jaje, to mislim da nije točno. Razlog zašto mislim da matica sama odlučuje o tome dali će oploditi jaje ili ne je, jer njezin rođak mrav ima isto takvu politiku, matica mrava nema čelije no ipak ona polaže oplođena jaj i neoplođena (iz kojih nastaju mravi trutovi koji imaju potpunu istu funkciju kao i trutovi kod pčela). No da stvar bude čudnija, postoji jedna vrsta mrava koja nema maticu, i u njoj radilice nose jaje, kako radilice nemaju spermu logično bi bilo da se izvale samo mravi trutovi, no to nije slučaj, jer se rađaju mravi radilice. No kod naših pčela mislim da to nije slučaj jer svi pčelci imaju maticu, a njezina je uloga nosenje jaja, oplođenih i neoplođenih, osim ako netko ima više informacija?
dadaas
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Tokito1969 » 18 lis 2014, 22:00

Dadaas, krivo si me shvatio (možda ima tu malo krivice moje tipkanje ali nebitno):

Matica može snjeti oplođeno ili neoplođeno jajašce i u radiličku ili u trutovsku čeliju koju onda (čeliju ne jajašce) pčelice preurede prema potrebi isto se događa i kada nema matice a ima jajašaca odnosno mladih ličinki kada pčelice običnu radiličku čeliju pretvore u matičnjak (to sam želio opisati)...

Sam proces oplodnje jajašaca si opisao kako su nas i učili ...

Da sama čelija utječe na oplodnju jajašaca svakom pčelaru bi trebalo biti jasno da je to glupost - pa osnova matičnjaka je najšira i največa čelija u košnici po takvome bi u osnovama matičnjaka bila neoplođena jajašca, a matica bi se mogla izleći iz trutovskog jajašca a to nije točno...

LP
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la cmelec » 18 lis 2014, 23:18

Pozdrav dečki
Mene su učili da prije polaganja jajeta matica "izmjeri" širinu čelije i onda s "guzicom" dotakne dno čelije i polozi jajce.
ALI:jednom sam (da bih dobio maticu "tihe" izmjene),odrezal škaricama prednju lijevu i zadnju desnu nogu staroj matici.Ona je sirota i dalje legla oplođena i neoplođena jajašca (trutovska u tutovske čelije a radilička u radiličke). Pitanje je kak je mjerila širinu čelije kad joj je falila jedna "ruka"? Moj suradnik Japanac Tushiro Mijaja i ja , ustanovili smo da nemamo pojma!bok
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la medun-vučko » 19 lis 2014, 10:16

cmelec je napisao/la:Pozdrav dečki
Mene su učili da prije polaganja jajeta matica "izmjeri" širinu čelije i onda s "guzicom" dotakne dno čelije i polozi jajce.
ALI:jednom sam (da bih dobio maticu "tihe" izmjene),odrezal škaricama prednju lijevu i zadnju desnu nogu staroj matici.Ona je sirota i dalje legla oplođena i neoplođena jajašca (trutovska u tutovske čelije a radilička u radiličke). Pitanje je kak je mjerila širinu čelije kad joj je falila jedna "ruka"? Moj suradnik Japanac Tushiro Mijaja i ja , ustanovili smo da nemamo pojma!bok

trebal si joj jajca podvezat :-D
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la saperica » 19 lis 2014, 10:36

pozdrav Marjane (cirab10), mene interesira nekoliko stvari. dakle kao čovjeku s puno većim i dužim stažem tek si nakon 4 desetljeća koristio Jenter sustav.
nadalje oplaodnjak za maticu definitivno treba biti zapremine 2 LR ili 3 FA okvira (ovo je subjektivno opažanje a objašnjenje slijedi) jer će se samo tako napraviti mali "performance test" da li je matica uspješno oplođena i da li zalježe, da li je uzgojno valjana i sve ostalo a vidjet će se i kako zajednica funkcionira.
često matice koje se kupuju po pčelarskim dućanima budu u popriličnom stresu a nemali postotak ih i ugine dok ne dođu do zajednice. nadalje sam postupak zamjene stare i mlade matice se često neispoštuje i za rezultat imamo "uklupčavanje" matice pa čak i njezino ubijanje. mi pčelari sami imamo prevelika očekivanja pa me sve to podsjeti na Ezopovu basnu o guski i zlatnim jajima..
sad raspravljati o tome kako, zašto, na koji način i zbog čega matica polaže u trutovsko leglo samo trutove a poslije se tamo mogu zaleći i radilice je nebitno (ako to netko bude istraživao i poluči neke rezultate koje će biti na benefit pčelarima čut će mo).
nama je bitno da imamo 1.) vitalnu, zdravu i plodnu maticu; 2.) genetski čistu i po svim parametrima zadovoljavajuću pasminu; 3.) zdravu zajednicu koja ima odgovarajuće higijenske navike te koja se može othrvati varooi.
sad nebitno iz kojeg sistema se izvlači matica Jente, Nicot, čepovi od akumulatora, Pelletov način ili koji god drugi. osnovno je da dobijemo ova 3 zadana parametra.
sve ostalo su detalji i brušenje u uzgoju. kao auto kad kupite: osnovni model i onda sve ostalo nadokupljujete, ista stvar se može referirati i na pčelu.
hrvatskom pčelaru neće pomoći pčela pa da je i iz Australije, već znanje, prepoznavanje, edukacija i vještine.
sad jurim dalje pa ću biti offline čujemo se i medno svima.
saša
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Tokito1969 » 19 lis 2014, 12:24

saperica je napisao/la:nadalje oplaodnjak za maticu definitivno treba biti zapremine 2 LR ili 3 FA okvira (ovo je subjektivno opažanje a objašnjenje slijedi)

nama je bitno da imamo 1.) vitalnu, zdravu i plodnu maticu; 2.) genetski čistu i po svim parametrima zadovoljavajuću pasminu; 3.) zdravu zajednicu koja ima odgovarajuće higijenske navike te koja se može othrvati varooi.

sad nebitno iz kojeg sistema se izvlači matica Jente, Nicot, čepovi od akumulatora, Pelletov način ili koji god drugi. osnovno je da dobijemo ova 3 zadana parametra.

ovakvo zapažanje je i moje, ja čak koristim 3 okvirne LR oplodnjake

sa točkom 1 se apsolutno slažem

točku 2 možemo samo djelomčno utjecati (jer ne možemo utjecati na trutove)

ja sam usporedio matice iz jentera i rojevne matičnjake (svega 3 godine i na malom broju uzoraka točnije 12 kom po uzgoju 2 uzgoja godišnje)
-iz jentera su krupnje i jače te imaju bolje zalegu, ali i bio je veći postotak trutuša (gotovo 30% na mojem uzorku),
-dok su rojevne uglavnom sitnje, malo lošija zalega, čak je bilo i više tihe izmjena rojevnih matica,vrlo mali broj trutuša,

ovo su moja zapažanja, ne mora biti da sam u pravu

LP
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la saperica » 19 lis 2014, 13:01

zglavnom slike su od prošle sezone, jer ovu nažalos sam mogao promatrati i pomagati kolegama.
kolega imam baby oplodnjake, ali definitivno na 2 nastavka kad se formiraju to je jamac oplodnje i provjere kvalitete.
matična mlječ se skupljala iz FA zajednica, matica ograničena u kavezu na 3 okvira i rotirana svaka 3 dana u nove okvire, uglavnom zajednica mora biti na 3 nastavka ali kad se digne ventilacija trenba da "kipi" pčela van kao mljeko na štednjaku...

http://www.imagebam.com/image/5154c3358751206
http://www.imagebam.com/image/cb3e1c358751307
http://www.imagebam.com/image/68d589358751403
http://www.imagebam.com/image/d15073358751487
http://www.imagebam.com/image/07e9df358751574
http://www.imagebam.com/image/93ada7358751676

eto, nažalost nemam se čim pohvaliti ove godine, osim druženju s forumašima i upoznavanju istih, djeleći s njima i lijepo i ružno.
medno Vam svima.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la delamo » 20 stu 2014, 16:52

Na tragu ovih rasprava,prošle godine napravio sam jedan nukleus sa matičnjakom.....kada sam išao provjeravati izleženost matice pronašao sam matičnjak neotvoren sa jednom nogom vani,shvatio sam da nešto nije u redu i otvorio matičnjak.....unutra sam pronašao dvije(ili tri )radilice koje čak nisu bile više niti žive....kako sad protumačiti teoriju da se iz matičnjaka legu samo matice,gdje je priroda zakazala.........
delamo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Tokito1969 » 30 stu 2014, 09:35

delamo je napisao/la:Na tragu ovih rasprava,prošle godine napravio sam jedan nukleus sa matičnjakom.....kada sam išao provjeravati izleženost matice pronašao sam matičnjak neotvoren sa jednom nogom vani,shvatio sam da nešto nije u redu i otvorio matičnjak.....unutra sam pronašao dvije(ili tri )radilice koje čak nisu bile više niti žive....kako sad protumačiti teoriju da se iz matičnjaka legu samo matice,gdje je priroda zakazala.........

Dvije solucije zašto si tako našao

1: najvjerovatnja: pčelice su željele uništiti izležen -uništen ili nespravan matičnak te su se zavukle unutra a van nisu mogle, naime poznato da mnogi kukci a atu spadaju i naše pčelice imaju jako loš "rikverc" kaj hoču reći one su se zavukle unutra i nisu imale mjesta da se okrenu i jednostavno su zaglavile unutra

2: vrlo malo vjerovatno: nadrimatice su zalegle matičnjak sa dva (tri) jajašca i odgojile su dvije (tri) larve.
Zašto je ovo malo vjerovatno: zato kaj pčelice očiste čeliju od suvišnih jajašaca pa ostave samo jedno, a i ovo tvoje objašnjenje je jako šturo dvije (tri) pčelice u kojem položaju su unutra bile mlade ili stare pčelice a i ti sam nisi siguran koliko ih je bilo pa vjerovatno nije priroda zakazala nego Ti (nemoj se ljutiti ali ne mislim te vrijeđati samo mislim da ti je zapažanje blo površno...

LP
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la košnica22 » 22 sij 2015, 14:03

medun-vučko je napisao/la:Nu ga jopet............ :lol:

MAJKA GA POLJUBILA NJEGOVA, JOPET VRHUNSKI
Riječi su kao pčele, one su istovremeno i med i žaoka
košnica22
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la delamo » 22 sij 2015, 16:49

Tokito1969 je napisao/la:
delamo je napisao/la:Na tragu ovih rasprava,prošle godine napravio sam jedan nukleus sa matičnjakom.....kada sam išao provjeravati izleženost matice pronašao sam matičnjak neotvoren sa jednom nogom vani,shvatio sam da nešto nije u redu i otvorio matičnjak.....unutra sam pronašao dvije(ili tri )radilice koje čak nisu bile više niti žive....kako sad protumačiti teoriju da se iz matičnjaka legu samo matice,gdje je priroda zakazala.........

Dvije solucije zašto si tako našao

1: najvjerovatnja: pčelice su željele uništiti izležen -uništen ili nespravan matičnak te su se zavukle unutra a van nisu mogle, naime poznato da mnogi kukci a atu spadaju i naše pčelice imaju jako loš "rikverc" kaj hoču reći one su se zavukle unutra i nisu imale mjesta da se okrenu i jednostavno su zaglavile unutra
Da kolega zaglavile su unutra jer je taj isti matičnjak bio zatviren,pa nije ni čudo da nisu mogle van :-D :-D :-D
2: vrlo malo vjerovatno: nadrimatice su zalegle matičnjak sa dva (tri) jajašca i odgojile su dvije (tri) larve.
Zašto je ovo malo vjerovatno: zato kaj pčelice očiste čeliju od suvišnih jajašaca pa ostave samo jedno, a i ovo tvoje objašnjenje je jako šturo dvije (tri) pčelice u kojem položaju su unutra bile mlade ili stare pčelice a i ti sam nisi siguran koliko ih je bilo pa vjerovatno nije priroda zakazala nego Ti (nemoj se ljutiti ali ne mislim te vrijeđati samo mislim da ti je zapažanje blo površno...
A nakon toliko vremena naravno da nisam siguran da se ne sjećam koliko ih je bilo,ali znam da jedna nije...................al nebitno,nije za raspravu,ja sam samo napisao što ssm pronašao u zatvorenom matočnjaku...................tak.
LP
delamo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la vglumac » 05 ožu 2015, 16:45

dugo me nije bilo na forumu, a vjerojatno me neće ni biti... osim kada se ne poželim od srca nasmijati i razvedriti... uglavnom se broj pčelara podvostručio u zadnjih par godina, a gluposti se nisu podvostručile nego porasle na kvadrat, čak i na 3.potenciju... nemoš bilivit, 8) :lol:
vglumac
Legenda
Legenda

PostPostao/la Zagorec » 05 ožu 2015, 22:23

:lol: :lol: :lol: ,a kaj da ti velim ....ak nisi na forumu,kak znaš kaj se piše :?: :?: :?: ...ajde nas prosvijetli malo sa svojim saznanjima... 8) 8) 8)naravno,što se tiče teme... :-D :-D :-D
Nigdar ni tak bile , da ne bi nekak bile ...
Zagorec
Majstor
Majstor

PostPostao/la ekomedo » 06 ožu 2015, 06:26

Ma nema vglumac pojma! On je samo vrhunski stručnjak (doktor) veterine, pčelar sa gotovo apsolutnim pčelarskim znanjem , ribić sa čamcem na Dravi i ljudina uvijek spremna pomoći. Puj, puj , šic sa našeg foruma! Nama takvi na forumu ne trebaju.....Circibana svetomarijskog nam dajte! :twisted:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la Nenad M » 06 ožu 2015, 07:03

Inače rubrika za upoznavanje je dolje ali ko bi se tebe nadal svaka čast pozdrav! :-D
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PrethodnaSljedeća

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.