Nukleus sa matičnjakom ili sa oplođenom maticom?

Rasprava o uzgoju matica

Nukleus sa matičnjakom ili sa oplođenom maticom?

PostPostao/la matko » 25 lis 2014, 21:17

Interesira me objašnjenje sljedeće situacije, več nekoliko godina događa mi se sljedeća situacija. Složim nukleus sa tri ovira legla i okvir meda i okvir peluda stavim oplođenu maticu, koju sam osobno odabrao između 30-tak. Također složim isti takav nukleus i dodam matičnjak 10-12 dana star, iz svog pčelinjaka i kad se ta matica oplodi, najmanje je duplo kvalitetnija od kupljene oplođene matice. To mi se događa već nekoliko godina. Kupljena matica nije ni sjena onoj matici koja je izišla i matičnjaka. Zašto je to tako ne znam. Postoje neki odgovori tipa "oplođena matica je iz sjeverne hrvatske pa dok se aklimatizira na dalmaciju" ali takvi odgovori mi nisu dovoljno uvjerljivi, jer i dogodine je ova matica iz matičnjaka za klasu bolja. Molim iskusne pčelare da podjele svoja iskustva o ovoj situaciji. :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Nukleus sa matičnjakom ili sa oplođenom maticom?

PostPostao/la ekomedo » 25 lis 2014, 21:36

Kupujes matice iz minioplodnjaka, nozemozne,... hrvatska kvaliteta.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la PAVO » 25 lis 2014, 21:49

Promjeni matičara.
PAVO
Legenda
Legenda

PostPostao/la matko » 25 lis 2014, 22:30

Mislim da se ne radi o bolesnim maticama i kupujem ih kod dva uzgajivača, međutim isti problem...
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la PAVO » 26 lis 2014, 09:06

Možda ti "svoju" maticu gledaš zaljubljenim očima pa joj ne vidiš mane :-D
PAVO
Legenda
Legenda

PostPostao/la ekomedo » 26 lis 2014, 09:41

Zajednica koja se sastoji od pcela, legla, mlade matice i par kila meda nije kompletna. Bioloski minimum meda zajednice, potreban za bioloski maksimum matice legla je 12 kg. Sve izmedju je kompromis i zivotarenje sa kojim pcelar ne dobije neku korist.
Cesto pcelari naprave gresku pa formiranjem nukleusa misle da su zavrsili posao.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la matko » 26 lis 2014, 15:20

U potpunosti se slažem da biološki maksimum matica može postići samo uz dovoljnu količinu meda 10tak kila i više... Ali ovdje je riječ o nukleusima koji se formiraju kroz prolječe i od njih ne očekujem puno, "samo" da donesu sebi zimnicu da ih ne moram prihranjivati. Međutim, oplođena matica se šteka i hrani je nukleus formiran iz matičnaka... Ne znam zašto je tako?
Ali nema veze, manje ćemo kupovati oplođene matice a više proizvoditi vlastite matice i to bi bilo to... Još da se povezat sa nekim dobrim uzgajivačem koji bi pomogao sa pokojim besplatnim savjetom i sve 5... :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la matko » 26 lis 2014, 15:23

PAVO je napisao/la:Možda ti "svoju" maticu gledaš zaljubljenim očima pa joj ne vidiš mane :-D

Možda, ali kad ih zazimljavam dobro ih moram fudrat medom da prezime, kupljene oplođene matice...!
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la matko » 26 lis 2014, 22:54

pero perić je napisao/la:Ja prošle godine prvi i zadnji puta kupio "selekcionirane" matice i to 10 komada od dva različita "uzgajivača"-čitaj lopova.Svaka moja matica iz matičnjaka ili mlada neoplođena s grane je najmanje 3 puta bolja kupovnih...a koji je tome razlog me ne zanima ni najmanje..s tim bi se trebao pozabaviti onaj tko je uzgajivačima/lopovima dao dozvolu i registraciju za rad.

Drago mi je da postoje kolege kojima se ista stvar dogodila, nema druge nego se naoružat znanjem i strpljenjem i dogodine sam proizvodit matice za vlastite potrebe. Svoje novce sačuvat za oplodnjake i drugu opremu.
Mislim da je metoda presađivanja ličinki vrlo dobra, pokazao mi jedan prijatelj i dogodine ću je ispraksirat, nadam se.... :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ekomedo » 26 lis 2014, 22:57

Hm, presadjivanjem licinki si na dobrom putu prema onoj kvaliteti koju postizu i ozloglaseni uzgajivaci!
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la matko » 26 lis 2014, 23:06

Koju metodu predlažeš?
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la matko » 26 lis 2014, 23:10

pero perić je napisao/la:..koje crno presađivanje,pa od jedne zarojene i na vrijeme otkrivene imaš najmanje 7-8 a nekad i duplo više matičnjaka vrhunske kvalitete...a ako to i propustiš na grani u roju drugencu imaš po nekoliko mladih neoplođenih matica isto tako vrhunske kvalitete..a ako i to propustiš obezmatiči jednu i opet će ti svaka prisilna i bez kidanja nakon 4-5 dana biti duplo bolja od one kupovne..

Znači naložit je i pustit da se zaroji... pa eto matičnjaka!!! Ne znam možda ima još koja bolja i jednostavnija metoda?? Kupit niti da mi je poklanja...
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zaky » 27 lis 2014, 14:38

Presadi 10-15 ličinki (a ne 30 kako to neki rade) stavi u jako društvo na odgajanje i neka ti oplodnjaci imaju minimum 3 LR okvira punih pčela. Takve matice i nakon tri godine legu punom parom.
zaky
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la katalenic » 27 lis 2014, 16:57

Neznam , ali ja nemam takva iskustva. Dapaće na godinu ću sve nukleuse raditi sa oplođenim maticama. Puno se brže i bolje razigraju. Stavljajući matićnjake prošle godine , a vjerujem da su to svi iskusili oplodnja je bila više nego katastrofa.
E sad matičari ko matičari isto ko i mi pčelari , ima svega.
katalenic
Guru
Guru

PostPostao/la matko » 27 lis 2014, 17:01

zaky je napisao/la:Presadi 10-15 ličinki (a ne 30 kako to neki rade) stavi u jako društvo na odgajanje i neka ti oplodnjaci imaju minimum 3 LR okvira punih pčela. Takve matice i nakon tri godine legu punom parom.

Pokušat ću kao što savjetuješ manji broj matičnjaka (10-15) i formirat jake nukleuse pa ćemo vidit razliku između presađivanja ličinki i rojevnih matičnjaka (jednu košnicu ću pustit da se zaroji). Još kad bi to sve uspio odradit krajem 4 mjeseca bilo bi :-D
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la katalenic » 27 lis 2014, 17:05

Pa u tome i je kvaka da se nukleusi naprave što prije , kamoli sreće da i matica pronese što prije. Nukleuse završim uglavnom sa bagremom, tak da se još ljepo pogoste na amorfi i na lipi.
katalenic
Guru
Guru

PostPostao/la lukaletunic » 27 lis 2014, 21:44

E Matko,Matko :-D molim te upiši si lokaciju u profilu da te ekipa nebi savjetovala o razvoju nukleusa na amorfi a tvoj pčelinjak na iskopinama salone :-D
A što se tiče tvoga pitanja ekomedo ti je nešto načeo u prvom postu ali iz nekog razloga nije išao do kraja :-D
Istina ti je doslovno voda duboka na kvalitetu matice utječe niz faktora i savjet bi bio da više vjeruješ vlastitim očima i vlastitim mogućnostima jer danas na tržištu ima dosta roboe sumnjive kvalitete.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

Sljedeća

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.