Nukleus sa matičnjakom ili sa oplođenom maticom?

Rasprava o uzgoju matica

Re: Nukleus sa matičnjakom ili sa oplođenom maticom?

PostPostao/la matko » 27 lis 2014, 22:42

lukaletunic je napisao/la:E Matko,Matko :-D molim te upiši si lokaciju u profilu da te ekipa nebi savjetovala o razvoju nukleusa na amorfi a tvoj pčelinjak na iskopinama salone :-D
A što se tiče tvoga pitanja ekomedo ti je nešto načeo u prvom postu ali iz nekog razloga nije išao do kraja :-D
Istina ti je doslovno voda duboka na kvalitetu matice utječe niz faktora i savjet bi bio da više vjeruješ vlastitim očima i vlastitim mogućnostima jer danas na tržištu ima dosta roboe sumnjive kvalitete.

Luka lokacija postavljena, i hvala na savjetu da se uzdam, kako ono kažu "use i u svoje kljuse" a ne u "trgovinu" oplođenim maticama. Izgleda da moram u svemu biti sam svoj majstor, ako želim ostvarit neki dobar rezultat, kao što je primjerice, kvalitetno uzgojena matica. Nije lako biti dobar pčelar, uvjerio sam se: ako želim dobar nukleus (opremu) moraš ga sam napravit jer je kupovni preskup, ako želiš dobru satnu osnovu moraš je sam napravit (istopit i izlit) ako želiš dobru maticu opet sam uzgojit i itd.... :roll:
Nije lako biti dobar pčelar lakše je biti trgovac, čast izuzecima...
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Buronja » 31 lis 2014, 18:24

matko je napisao/la:Interesira me objašnjenje sljedeće situacije, več nekoliko godina događa mi se sljedeća situacija. Složim nukleus sa tri ovira legla i okvir meda i okvir peluda stavim oplođenu maticu, koju sam osobno odabrao između 30-tak. Također složim isti takav nukleus i dodam matičnjak 10-12 dana star, iz svog pčelinjaka i kad se ta matica oplodi, najmanje je duplo kvalitetnija od kupljene oplođene matice. To mi se događa već nekoliko godina. Kupljena matica nije ni sjena onoj matici koja je izišla i matičnjaka. Zašto je to tako ne znam. Postoje neki odgovori tipa "oplođena matica je iz sjeverne hrvatske pa dok se aklimatizira na dalmaciju" ali takvi odgovori mi nisu dovoljno uvjerljivi, jer i dogodine je ova matica iz matičnjaka za klasu bolja. Molim iskusne pčelare da podjele svoja iskustva o ovoj situaciji. :wink:

Matko otprilike 10-15 % mladih matica ne zadovoljava uvijete suvremenog načina pčelarenja.Ove godine sam imao matice po knjizi pčelinjaka:25 iz zrilog matičnjaka ,25 od kolege iz aparata,25 od drugoga kolege i 25 kupljenih od registriranog uzgajivača.Od 100 komada nisu valjale 4 i to od registriranog matičara .
Vidi ljudino to je i razumljivo.
Registrirani radi u Zagrebu i ja čim naručin matice on trkom u oplodnjak ćapa maticu i šnjon u kavezić pa šnjome u Rovanjsku a ona možda nije zalegla desetak ćelijica pa još doživila stres u transportu ti je stavije u nukleus još je pčele isćapale dok nije izašla iz kavezića i od 10, 2-3 propanu.
Da mi je bliže matičar natira bi ga da poide i kavezić i maticu i nukleus u tom trenu al dok dođen do Zagreba u kome nikada nisan ni bije sigurno bi se oladije al čovik pametan viruje na rič pa drugon turon matica namiri što je propalo i tako radimo već godinama .
Matica iz moga matičnjaka mora valjati jer je pratim i ondje di se oplodi obično i ostaje ali kada bi broio pokušaje i uspješnost bilo bi svačega .
Jednom kolegi plaćan maticu 70 kn a blizu mi je pa zna da bi mu je nabije u guzicu zajedno sa košnicom da nije provjerena za te pare .
Ovaj drugi kolega pčelari iz gušta što je danas ritkost i poklanja mi matice sritan je ka malo dite kada matica koju mi pokloni bude super dobra .
Znači ljudino mi uglavnom svi osim ovoga hobiste robujemo količini i zaradi i zato mi njegove matice jesu najbolje.
Koliko uložimo toliko i dobijemo!
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 31 lis 2014, 21:22

matko je napisao/la:
pero perić je napisao/la:Ja prošle godine prvi i zadnji puta kupio "selekcionirane" matice i to 10 komada od dva različita "uzgajivača"-čitaj lopova.Svaka moja matica iz matičnjaka ili mlada neoplođena s grane je najmanje 3 puta bolja kupovnih...a koji je tome razlog me ne zanima ni najmanje..s tim bi se trebao pozabaviti onaj tko je uzgajivačima/lopovima dao dozvolu i registraciju za rad.

Drago mi je da postoje kolege kojima se ista stvar dogodila, nema druge nego se naoružat znanjem i strpljenjem i dogodine sam proizvodit matice za vlastite potrebe. Svoje novce sačuvat za oplodnjake i drugu opremu.
Mislim da je metoda presađivanja ličinki vrlo dobra, pokazao mi jedan prijatelj i dogodine ću je ispraksirat, nadam se.... :wink:

Pozdrav kolega
Ja ču ti reči kao broj jedan iz Alana Forda:Star sam doduše ali poslušaj moj savjet,odjebi presađivanje ličinki i uzgoj matica na taj način! Taj način je dobar za proizvodnju matične mliječi ali za dobiti vrhunsku maticu je zakurac! Vrhunske matice mozeš dobiti jedino i samo iz rojevnih matičnjaka i to iz zajednica koje su inače vrhunske (obično ih na pčelinjaku imaš oko 5%) npr. od sto zajednica,3-5 su zaista vrhunske. No, niti to nije garancija kvalitete matica jer puno toga ovisi i o kvaliteti trutova.Znači da dobiti kvalitetne matice nije posao za jednu sezonu ,nego dugogodišnji rad na pčelinjaku i na selekciji najkvalitetnijih društava.Da zaključim: PČELINJAK moraš gledati kao JEDAN organizam kao što gledaš jednu košnicu kao organizam. Da ti dočaram: "Veliki" pčelinjak moze ugroziti samo JEDNO slabo društvo koje će biti povod za pljačku a posljedice mogu biti katastrofalne .bok
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 31 lis 2014, 21:37

cmelec je napisao/la: Da ti dočaram: "Veliki" pčelinjak moze ugroziti samo JEDNO slabo društvo koje će biti povod za pljačku a posljedice mogu biti katastrofalne .bok

Bravo čmelec,ovo je tako dobra rečenica koje se moramo svi sjetiti kad kroz ljeto planiramo što zazimiti a što razdužiti.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Buronja » 31 lis 2014, 21:41

[quote="cmelec"]

! Vrhunske matice mozeš dobiti jedino i samo iz rojevnih matičnjaka i to iz zajednica koje su inače vrhunske (obično ih na pčelinjaku imaš oko 5%) npr. od sto zajednica,3-5 su zaista vrhunske.

Tako se radilo u srednjem vijeku .
Ako je zajednica vrhunska i u njoj matica superdobra to bi podrazumjevalo i mlada u dobra pčelara zašto onda ima rojevne matičnjake.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 31 lis 2014, 21:45

Buronja je napisao/la:
cmelec je napisao/la:

! Vrhunske matice mozeš dobiti jedino i samo iz rojevnih matičnjaka i to iz zajednica koje su inače vrhunske (obično ih na pčelinjaku imaš oko 5%) npr. od sto zajednica,3-5 su zaista vrhunske.

Ako je zajednica vrhunska i u njoj matica superdobra to bi podrazumjevalo i mlada u dobra pčelara zašto onda ima rojevne matičnjake.

Pa baš zato što je predobra čmelec je ne stigne pratiti sa osnovom i nastavcima pa ona hoće u rojenje :-D :-D :-D
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la matko » 31 lis 2014, 22:43

Buronja je napisao/la:
matko je napisao/la:Interesira me objašnjenje sljedeće situacije, več nekoliko godina događa mi se sljedeća situacija. Složim nukleus sa tri ovira legla i okvir meda i okvir peluda stavim oplođenu maticu, koju sam osobno odabrao između 30-tak. Također složim isti takav nukleus i dodam matičnjak 10-12 dana star, iz svog pčelinjaka i kad se ta matica oplodi, najmanje je duplo kvalitetnija od kupljene oplođene matice. To mi se događa već nekoliko godina. Kupljena matica nije ni sjena onoj matici koja je izišla i matičnjaka. Zašto je to tako ne znam. Postoje neki odgovori tipa "oplođena matica je iz sjeverne hrvatske pa dok se aklimatizira na dalmaciju" ali takvi odgovori mi nisu dovoljno uvjerljivi, jer i dogodine je ova matica iz matičnjaka za klasu bolja. Molim iskusne pčelare da podjele svoja iskustva o ovoj situaciji. :wink:

Matko otprilike 10-15 % mladih matica ne zadovoljava uvijete suvremenog načina pčelarenja.Ove godine sam imao matice po knjizi pčelinjaka:25 iz zrilog matičnjaka ,25 od kolege iz aparata,25 od drugoga kolege i 25 kupljenih od registriranog uzgajivača.Od 100 komada nisu valjale 4 i to od registriranog matičara .
Vidi ljudino to je i razumljivo.
Registrirani radi u Zagrebu i ja čim naručin matice on trkom u oplodnjak ćapa maticu i šnjon u kavezić pa šnjome u Rovanjsku a ona možda nije zalegla desetak ćelijica pa još doživila stres u transportu ti je stavije u nukleus još je pčele isćapale dok nije izašla iz kavezića i od 10, 2-3 propanu.
Da mi je bliže matičar natira bi ga da poide i kavezić i maticu i nukleus u tom trenu al dok dođen do Zagreba u kome nikada nisan ni bije sigurno bi se oladije al čovik pametan viruje na rič pa drugon turon matica namiri što je propalo i tako radimo već godinama .
Matica iz moga matičnjaka mora valjati jer je pratim i ondje di se oplodi obično i ostaje ali kada bi broio pokušaje i uspješnost bilo bi svačega .
Jednom kolegi plaćan maticu 70 kn a blizu mi je pa zna da bi mu je nabije u guzicu zajedno sa košnicom da nije provjerena za te pare .
Ovaj drugi kolega pčelari iz gušta što je danas ritkost i poklanja mi matice sritan je ka malo dite kada matica koju mi pokloni bude super dobra .
Znači ljudino mi uglavnom svi osim ovoga hobiste robujemo količini i zaradi i zato mi njegove matice jesu najbolje.
Koliko uložimo toliko i dobijemo!

To mi se sviđa, "KOLIKO ULOŽIMO TOLIKO I DOBIJEMO" mislim da su ljubav uz znanje glavni preduvjeti za odlične matice, a ono što kupujemo je cijena koju plačamo ukolko nam fali LJUBAVI I ZNANJA..................... Malo sam se prefilozofirao............... :roll: :roll: :roll:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la matko » 31 lis 2014, 22:52

Pozdrav kolega
Ja ču ti reči kao broj jedan iz Alana Forda:Star sam doduše ali poslušaj moj savjet,odjebi presađivanje ličinki i uzgoj matica na taj način! Taj način je dobar za proizvodnju matične mliječi ali za dobiti vrhunsku maticu je zakurac! Vrhunske matice mozeš dobiti jedino i samo iz rojevnih matičnjaka i to iz zajednica koje su inače vrhunske (obično ih na pčelinjaku imaš oko 5%) npr. od sto zajednica,3-5 su zaista vrhunske. No, niti to nije garancija kvalitete matica jer puno toga ovisi i o kvaliteti trutova.Znači da dobiti kvalitetne matice nije posao za jednu sezonu ,nego dugogodišnji rad na pčelinjaku i na selekciji najkvalitetnijih društava.Da zaključim: PČELINJAK moraš gledati kao JEDAN organizam kao što gledaš jednu košnicu kao organizam. Da ti dočaram: "Veliki" pčelinjak moze ugroziti samo JEDNO slabo društvo koje će biti povod za pljačku a posljedice mogu biti katastrofalne .bok[/quote]

Kolega sviđa mi se što si izravan i iskren, jednu ću najjaču zajednicu stisnut i naložit i "dežurat da ne izleti na granu" :wink: ali moram pokušat presadit bar 8-10 ličinki da se uvjerim u ono što ti tvrdiš da su rojevni matičnjaci klasa za sebe. Također i ja vidim pčelinak kao jedan organizam koji se usavršava iz godine u godinu... :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la cmelec » 01 stu 2014, 00:31

Ako je zajednica vrhunska i u njoj matica superdobra to bi podrazumjevalo i mlada u dobra pčelara zašto onda ima rojevne matičnjake.[/quote]

E moj Velebitski sine! Jedan Amer je davno pisao da je imao maticu staru devet godina i svake godine je to društvo donjelo preko sto kila meda.Na kraju su pčele napravile "tihu izmjenu" i stara matica je neko vrijeme legla zajedno sa mladom i u jesen je nestala.Osobno mislim da je mjenjanje matica svaku godinu ili svake dvije, pizdarija nad pizdarijama! Ono što je novo ne znači da je i dobro i ono što je staro ne znači da ne valja! Nekad su cure rađale sa petnaest a danas sa 35!bok
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Zagorec » 01 stu 2014, 00:40

Pletara je zakon za rojevne matičnjake...još ako je zajednica mirna i marljiva... :-D :-D :-D
Nigdar ni tak bile , da ne bi nekak bile ...
Zagorec
Majstor
Majstor

PostPostao/la matko » 01 stu 2014, 09:03

cmelec je napisao/la:Tako se radilo u srednjem vijeku .

E moj Velebitski sine! Jedan Amer je davno pisao da je imao maticu staru devet godina i svake godine je to društvo donjelo preko sto kila meda.Na kraju su pčele napravile "tihu izmjenu" i stara matica je neko vrijeme legla zajedno sa mladom i u jesen je nestala.Osobno mislim da je mjenjanje matica svaku godinu ili svake dvije, pizdarija nad pizdarijama! Ono što je novo ne znači da je i dobro i ono što je staro ne znači da ne valja! Nekad su cure rađale sa petnaest a danas sa 35!bok[/quote]

Znaći nema stare i malade matice več samo DOBRA I LOŠA, zar ne :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Buronja » 01 stu 2014, 11:42

cmelec je napisao/la:Tako se radilo u srednjem vijeku .

E moj Velebitski sine! Jedan Amer je davno pisao da je imao maticu staru devet godina i svake godine je to društvo donjelo preko sto kila meda.Na kraju su pčele napravile "tihu izmjenu" i stara matica je neko vrijeme legla zajedno sa mladom i u jesen je nestala.Osobno mislim da je mjenjanje matica svaku godinu ili svake dvije, pizdarija nad pizdarijama! Ono što je novo ne znači da je i dobro i ono što je staro ne znači da ne valja! Nekad su cure rađale sa petnaest a danas sa 35!bok[/quote]

Puzdra magareća.
Prdoklačina!

Znači što starija to bolja .
Kako bi bilo ljudino da malo odmoriš od tipkovnice.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nenad M » 01 stu 2014, 12:15

Što smo stariji gledamo samo starije ,,,,,,ja bum baš obrnuto samo mlađe -gledal naravno. :lol:
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la matko » 01 stu 2014, 18:13

Nenad M je napisao/la:Što smo stariji gledamo samo starije ,,,,,,ja bum baš obrnuto samo mlađe -gledal naravno. :lol:

Nistarija ni mlađa, nego dobra ili loša Matica :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Ivan 1 » 14 svi 2015, 23:11

Mislim da ovo generaliziranje nije dobro, ako ste negdije kupili lošu maticu navedite proizvođača. Nitko nas ne tjera da kupujemo matice. Ja ih ne kupujem jer moja tehnologija nije dosegla nivo da bih znao iskoristiti kvalitetnu maticu, a ne zato što mislim da su loše. LP
Ivan 1
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la noinaArka » 17 svi 2015, 07:22

U potpunosti se slazem s cmelcem i mislim da je to ok nacin rszmisljanja
Onaj tko radi kao pcela moze postic velika djela
noinaArka
Stara faca
Stara faca

Prethodna

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.