Uzgoj matičnjaka i matica u nastavku iznad matične rešetke?

Rasprava o uzgoju matica

PostPostao/la matko » 02 stu 2014, 15:45

Može li se iznad matice, uzgajat matičnjake uz uvjet da se nastavak pregradi matičnom rešekom?
Postoji li vjerojatnost da će se stara matica izrojit kad se zatvore matičnjaci u 2 nastavku?
Svi skusni pčelari su pozvani na objašnjenje...!!!
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Uzgoj matičnjaka i matica u nastavku iznad matične rešet

PostPostao/la Pirez » 02 stu 2014, 17:07

Prouči Novozelandsku metodu
Krepat ma ne molat.
Pirez
Guru
Guru

PostPostao/la matko » 02 stu 2014, 20:51

Pirez je napisao/la:Prouči Novozelandsku metodu

Malo mi je prekomplicirana, treba preradit matičnu rešetku, rotirat podnicu, zatvarat leto, spuštat nastavak i što sve ne :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la medun-vučko » 02 stu 2014, 20:54

Iznad m.reš.stavi med a iznad još jedan nastavak sa rupom i imaš to što želiš
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la matko » 02 stu 2014, 21:46

medun-vučko je napisao/la:Iznad m.reš.stavi med a iznad još jedan nastavak sa rupom i imaš to što želiš

Nisam skužio ovo zadnje, ali nema veze pokušat ću nešto sa pregradnom daskom (punom) i praznim nastavkom poviše podnice..... :roll:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la medun-vučko » 02 stu 2014, 21:49

Kako nisi m.reš.i med su barijera rupa novo leto u trečem punog legla i m.pčele
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la matko » 02 stu 2014, 21:59

medun-vučko je napisao/la:Kako nisi m.reš.i med su barijera rupa novo leto u trečem punog legla i m.pčele

Dakle, prvi nastavak matica i otvoreno leglo i m. rešetka, drugi nastavak med ( tko će ga dat u travnju) treći nastavak zatvoreno leglo i ličinke iz najbolje košnice, tako nekako??? :roll:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la medun-vučko » 02 stu 2014, 22:10

E jebi ga.....starter,finišer majstore to se nafila da kuva od rane,legla,mlade pčele.....spajanjem ,dodavanjem...jel ono Solin u travnju :wink:
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la matko » 02 stu 2014, 22:12

medun-vučko je napisao/la:E jebi ga.....starter,finišer majstore to se nafila da kuva od rane,legla,mlade pčele.....spajanjem ,dodavanjem...jel ono Solin u travnju :wink:

Je,je :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la lukaletunic » 02 stu 2014, 22:27

Matko,nemoj se mučiti sa uzgojem matica poviše MR nego napravi starter u jednom LR nastavku tako da iz svake košnice uzmeš po jedan okvir sa zrelim leglom,pčelama i nešto hrane na njemu i sve tako dok ne napuniš nastavak,zatim ga stavi na zasebno mjesto ili na neku zajednicu ali sa punom pregradom,6 dan poruši sve matičnjake a 9 dan kada je sva mlada pčela vani (a nema ličinki sa kojih bi povukle divlje matičnjake) dodaj ličinke za uzgoj matica,naravno sve ovo vrijeme unutra mora biti pogača uz svakodnevno prihranjivane sirupom,poslje ti ovaj starter posluži kao finišer i možeš dobiti vrhunske matice ako se pridržavaš svih termina i rokova u uzgoju matica.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la matko » 02 stu 2014, 22:41

lukaletunic je napisao/la:Matko,nemoj se mučiti sa uzgojem matica poviše MR nego napravi starter u jednom LR nastavku tako da iz svake košnice uzmeš po jedan okvir sa zrelim leglom,pčelama i nešto hrane na njemu i sve tako dok ne napuniš nastavak,zatim ga stavi na zasebno mjesto ili na neku zajednicu ali sa punom pregradom,6 dan poruši sve matičnjake a 9 dan kada je sva mlada pčela vani (a nema ličinki sa kojih bi povukle divlje matičnjake) dodaj ličinke za uzgoj matica,naravno sve ovo vrijeme unutra mora biti pogača uz svakodnevno prihranjivane sirupom,poslje ti ovaj starter posluži kao finišer i možeš dobiti vrhunske matice ako se pridržavaš svih termina i rokova u uzgoju matica.

Luka legendo, ti riješiš problem tako jednostavno da se samo pitam, kako meni to nije prije palo na pamet? Vidi se da si jedan od NBA igrača na ovom forumu... :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la lukaletunic » 02 stu 2014, 22:52

Pusti Matko NBA ligu :-D mene su naučili stariji i pametniji a kuda sam ja sve lutao u pokušajima i greškama bolje da ne znaš ali da možeš jednostavno dobiti kvalitetne matice to je sigurno,samo odaberi metodu za dodavanje ličinki za uzgoj,u tu svrhu ja koristim nikot aparat a tebi bi za početak sasvim dobra bila i Milerova metoda onako kako ju je modificirao Belčić,imaš o tome na netu.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la matko » 02 stu 2014, 22:57

lukaletunic je napisao/la:Pusti Matko NBA ligu :-D mene su naučili stariji i pametniji a kuda sam ja sve lutao u pokušajima i greškama bolje da ne znaš ali da možeš jednostavno dobiti kvalitetne matice to je sigurno,samo odaberi metodu za dodavanje ličinki za uzgoj,u tu svrhu ja koristim nikot aparat a tebi bi za početak sasvim dobra bila i Milerova metoda onako kako ju je modificirao Belčić,imaš o tome na netu.

Luka ASU pčelarski, mislim da ću probat presadit ličinke iz najbolje zajednice ali to je slatka briga.. ali ovaj tvoj prethodni post ću zaspisat (tetovirat :wink: ) da ga lučajno ne zaboravim. Najjednostavnija rješenja su često najbolja, tu si maher i gotovo :wink:
matko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Pirez » 14 tra 2016, 20:33

Da malo osvježimo temu pa krenemo sa maticama
http://www.pcelinjak.com/krstic2.htm
Krepat ma ne molat.
Pirez
Guru
Guru

PostPostao/la cmelec » 14 tra 2016, 21:16

matko je napisao/la:
lukaletunic je napisao/la:Matko,nemoj se mučiti sa uzgojem matica poviše MR nego napravi starter u jednom LR nastavku tako da iz svake košnice uzmeš po jedan okvir sa zrelim leglom,pčelama i nešto hrane na njemu i sve tako dok ne napuniš nastavak,zatim ga stavi na zasebno mjesto ili na neku zajednicu ali sa punom pregradom,6 dan poruši sve matičnjake a 9 dan kada je sva mlada pčela vani (a nema ličinki sa kojih bi povukle divlje matičnjake) dodaj ličinke za uzgoj matica,naravno sve ovo vrijeme unutra mora biti pogača uz svakodnevno prihranjivane sirupom,poslje ti ovaj starter posluži kao finišer i možeš dobiti vrhunske matice ako se pridržavaš svih termina i rokova u uzgoju matica.

I TO JE TO! (neke članke bi "početnici" trebali isprintati) i zalijepiti negdje na "očigled" tako da uvijek imaju PUTOKAZ! Ovo je jedan od takvih članaka! 8) 8)
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la mrkva » 14 tra 2016, 23:02

Katastrofa
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.