1. Dimenzije košnice i okvira Rodna Voja

Razgovori o Rodna Voja košnicama
Pravila foruma
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o Rodna Voja košnicama.

1. Dimenzije košnice i okvira Rodna Voja

PostPostao/la Nenad » 01 lip 2010, 11:28

Otvorena je tema zato da sve bude na svojem mjestu.
Nisam vjerovao dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao da vjerujem...
Um je poput padobrana- funkcionira jedino ako je otvoren.
Nenad
Poznato lice
Poznato lice

Re: 1. Dimenzije košnice i okvira Rodna Voja

PostPostao/la Nenad » 01 lip 2010, 11:41

Spoljne mere nastavaka su 414 x 414 x 200mm a unutrašnje 374 x 374 x 200mm

zičana podnjača spoljne mere 414 x 414 x 80mm

hranilica 414 x 414 x 60mm sa istim unutrašnjim prostorom za sirup kao i za ventilaciju 144 x 374 x 55mm.

Krov je spoljne mere
470 x 470 x 100mm

ramovi satonoša 392 x 26 x 10mm, bočne 190 x 36 x 8 i donje 360 x 16-26 x 6mm.
Osim ramova svi sastavni delovi se sklapaju sa daskama od 20mm.
Nenad
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la zvones » 01 lip 2010, 14:10

Nenad je napisao/la:Spoljne mere nastavaka su 414 x 414 x 200mm a unutrašnje 374 x 374 x 200mm

zičana podnjača spoljne mere 414 x 414 x 80mm

hranilica 414 x 414 x 60mm sa istim unutrašnjim prostorom za sirup kao i za ventilaciju 144 x 374 x 55mm.

Krov je spoljne mere
470 x 470 x 100mm

ramovi satonoša 392 x 26 x 10mm, bočne 190 x 36 x 8 i donje 360 x 16-26 x 6mm.
Osim ramova svi sastavni delovi se sklapaju sa daskama od 20mm.

Obzirom da i ja imam nešto tih košnica i ove godine sam počeo punit mogu komentirat neke mjere .Mjera nastavka 414 x 414 je čini mi se
stavljena samo da se razlikuje od LR-a (412 ) i ukoliko su bočne letvice ramova 36 mm ,tada je to vjerovatno dobro jer uz zidove ima po 1 mm
prostora više nego kod LR-a.Ukoliko je to 35 mm ,kao kod mene ,tada ima znatno više prostora ,ali nedovoljno za jedan ram i moguća gradnja
zaperaka .Uočio sam problem za mjeru satonoše od 392 mm (dužina ).Ako na unutrašnju mjeru nastavka od 374 mm dodamo 20 mm ,koliko su oba
utora za satonoše dobijemo 394 mm ,što je samo 2 mm više nego što je dužina satonoše .Zapravo treba biti sve idealno da bi ram sjeo u nastavak
a kod prvih zahlađenja i naprezanja drveta moglo bi doći do problema .Zato mislim da bi bila bolja mjera za satonošu 390 mm .
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la Vojo Brstina » 08 kol 2010, 03:47

Kolega Zvone, širina bočnih letvica u ramu je 35 milimetara i posle upotrebe od samo jedne pčelarske sezone ram sa zalepljenim propolisom već ima širinu od 36 mm.
Pošto je unutrašnja širna RV nastavka 374mm ovih 14 milimetara ostaje nam za proširenje bočnih letvica koje se pod uticajem zimske vlage prošire za oko 4-5% i imamo upravo dovoljnu širinu tokom zime kolika je i unutrašnja širina nastavka. Tada možemo bez kidanja bočnih letvica i bez opterećenja izvaditi ram iz nastavka.
Tako da tokom jeseni ne moramo vaditi deseti ram iz nastavaka.

Pčele nikada ne grade zaperke pokraj bočnih stranica nastavka jer nam tokom sezone sa obe strane ostane po oko 7 milimetara.
Tokom godina rada ovaj razmak se smanjuje zbog naslaga propolisa na bočnim letvicama.

Dužina satonoše je predviđena na meru od 390-392mm.

Pozdrav svima......
Vojo Brstina
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zvones » 08 kol 2010, 09:39

Vojo Brstina je napisao/la:Kolega Zvone, širina bočnih letvica u ramu je 35 milimetara i posle upotrebe od samo jedne pčelarske sezone ram sa zalepljenim propolisom već ima širinu od 36 mm.
Pošto je unutrašnja širna RV nastavka 374mm ovih 14 milimetara ostaje nam za proširenje bočnih letvica koje se pod uticajem zimske vlage prošire za oko 4-5% i imamo upravo dovoljnu širinu tokom zime kolika je i unutrašnja širina nastavka. Tada možemo bez kidanja bočnih letvica i bez opterećenja izvaditi ram iz nastavka.
Tako da tokom jeseni ne moramo vaditi deseti ram iz nastavaka.

Pčele nikada ne grade zaperke pokraj bočnih stranica nastavka jer nam tokom sezone sa obe strane ostane po oko 7 milimetara.
Tokom godina rada ovaj razmak se smanjuje zbog naslaga propolisa na bočnim letvicama.

Dužina satonoše je predviđena na meru od 390-392mm.

Pozdrav svima......

Priznajem da je moje prvo pisanje na temu "RV" bilo mala provokacija da se kolega Brstina što prije ukljući .Što se tiće konkretnog i ja sam svjestan
problema kad iz LR-a treba izvaditi ram ,pa ova 2 mm kod RV sasvim dobro dođu .Iz istog razloga je mjera od 390 mm za satonošu bolja ,ali sve zavisi
svakako od preciznosti izrade ,zar ne .Inače pratim sva tvoja pisanja sa velikim zanimanjem i potpuno svjestan da to oduzima puno vremena nadam se
da će se to produžiti i na ovom forumu .Zahvaljujem na odgovoru !
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la Vojo Brstina » 09 kol 2010, 03:35

Kolega Zvones, zadovoljstvio mi je pročitati da pratite moje radove i da se za njih interesujete.
Svakako da ću odvojiti vreme i za produžetak prezentovanja mojih rešenja i na ovom forumu.
Svi balkanski narodi trebali bi probati da rade sa ovim ponuđenim rešenjima.

Nadam se da će se mnogima svideti rad i lakoća rada sa RV i EV košnicama kao i sigurnost tokom zimovanja bez nekih posebnih pčelarevih metoda oko uzimljavanja.
U RV i EV košnicama pčele se skoro same uzimljavaju stvarajući MEDNI PUT iznad pčelinjeg klubeta tako da sigurno i bezbedno zimuju čak i sa vrlo malim količinama hrane.
Zbog konstruktivnih prednosti i ukrštanja ramova ali i pravilnog poprečnog preseka desetoramnih nastavaka tokom proleća dolazi do neverovatno brzog razvoja pčelinjih zajednica.
Ove košnice omogućavaju odlično iskorišćenje pčelinjih paša kao i višestruko umnožavanje pčelinjaka.

Zbog ovih ali i mnogih drugih prednosti ove košnice će se svakako u budućnosti širiti na račun dosadašnjih rešenja.

Biću srećan ako dočekam da se u svim balkanskim zemljama kod većine pčelara koriste RV i EV košnice kao i druga moja rešenja.

Zato ću sigurno dati sve od sebe, kao što sam to i do sada činio da se i u Hrvatskoj čuje o njima i da se počnu masovnije koristiti.

Pozdrav svima......
Vojo Brstina
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la PAVO » 10 kol 2010, 07:03

Ajde nek vam je sretno, napredak se uvijek cijeni. Posto je sezona pri kraju sad ce se vjerojatno poceti javljati pcelari koji su ove godine vrcali 200 do 300 % vise meda nego s klasičnim zastarjelim lr-kama? Naravno uz manje rada! thirsty
PAVO
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Vojo Brstina » 11 kol 2010, 03:09

Pavo, evo samo jedan primer.

Javlja mi se letos telefonom izvesni kolega Milan iz okoline Beograda da mi se od srca zahvali za to što je ispobao RV košnice koje je prošle godine naselio.

Čovek je imao 20 LR košnica i 4 RV košnice.
Kaže da su mu se RV zajednice ili 4 prošlogodišnja roja razvile do maksimuma pored LR košnica, samo malo brže od LRa i ako su mu LRke bile starke i zazimljene sa više hrane i pčela .

Kada je počela ovogodišnja bagremova paša RV zajednice su mu izblokirale matice i bez matične rešetke i posle paše sve četiri su bile pune meda .
Za razliku od njih LR zajednice su mu se tokom bagremove paše sve izrojile i iz njih nije ukupno izvadio meda koliko je izvadio iz ove 4 RV.

Ja ne mogu da se pohvalim ove godine za tako solidne prinose sa RV košnicama jer sam bio na košavskom terenu gde je skoro svaki dan duvao vetar i padala kiša.
A pored mene nije niko bio sa LR košnicama.

Sigurno je da sa RV košnicama pčelar ima daleko manje posla nego sa LR upravo zbog stabilnog RV plodišta čija je zapremina oko 48.000 radiličkih ćelija.
Zbog toga ove godine za celih 65 pa i do 90 dana nisam otvarao veliki broj košnica i veoma mali broj ih se izrojio dok su druge kolega sa LR košnicama imali velikih problema sa rojenjem i gotovo sve zajednice su im se rojile.

Problem je u tome što je LR plodište sa oko 67.000 radiličkih ćelija samo po sebi izvor rojevog nagona.

Sa RV nastavcima mnogo je lakši rad nego sa LR nastavcima, zato što su RV nastavci lakši ali i kraći pa su u našim rukama kada ih držimo bliže telu pa su još dodatno prihvatljiviji i lakši za naš kičmeni stub.

Na RV ramu mnogo se lakše nađe matica.
Bilo koja operacija sa RV ramom je lakša i jednostavnija od LR rama.

RV ram je konstruisan tako da ima dužinu jednaku širini od deset ramova sa ulicama pa nije potrebno nikada okretati ramove ili nastavke za 180 stepeni.

Ovde se zaista pčele same proširuju tokom proleća iz nastavka u nastavak i nije potrebno nikakvo demariranje.

SA RV košnicama zaista za isto vreme možete održavati duplo veći broj pčelinjih zajednica i to sa lakšim radom..
Svaka zajednica stiže kao razvijena na bagremovu pašu i nema stvaranja osnovnih i pomoćnih zajednica i pojačavanja osnovnih zajednica od pomoćnih.
Sa RV sve je to nepotrebno. Sve zajednice su glavne.
I na kraju RV košnice dobro iskorišćavaju i lagane paše koje samo prolete pored LR košnica.

Kada se uzmu u obzir svi parametri po jednici utrošenog rada pčelar sa RV košnicama postiže 200-300% veći prihod od rada sa LR košnicama i sve to naravno uz mnogo manje opasnosti za BRUH, PUCANJE ČIRA, IŠIJAS, LUMBAGO, Oštećenja kičme i tako dalje.

Pozdrav svima......
Vojo Brstina
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad M » 11 kol 2010, 06:28

Poštovanje Vojo!
Mislim da sad trebamo poraditi na prezentaciji za bjelovarski Sajam da ne ispadne da opet bude kasno ko prošle godine kad je već sve bilo dogovoreno i popunjeno.
Ako ste zainteresirani za prezentaciju košnice i vašek "lekića" ajde da se sad počne planirati!
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Vojo Brstina » 19 kol 2010, 21:23

Poštovani Nenade, najpre hvala Vam na pozivu za ovu manifestaciju.

Obzirom da sam već nekoliko puta imao ozbiljnijih zdravstvenih problemčića pa i nekoliko puta hospitalizovan zbog tih kardiovaskularnih "problemčića" mislim da bi za sada ipak bilo najbolje prezentaciju Rodne i Eko Voje kao i mojih patentiranih lekova za varou ostaviti za neki naredni period i za neko sa moje tačke gledišta zdravstveno povoljnije vreme.

Biće mi zadovoljstvo ako nam Bog da zdravlja i sreće da to uradimo u nekom budućem periodu.

Pozdrav svima......
Vojo Brstina
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad M » 29 kol 2010, 20:31

Nadam se u budučnosti-pozdrav!
Nenad Martinjak
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nenad » 27 ruj 2010, 10:57

Evo da upotpunim neka zapažanja.
dakle, prije nekoliko dana sam odradio važan projekt a odnosi se na bušenje, sastavljanje i žičenje okvira RV.
1. test
okvir sam sastavio i na spojevima stavljao ljepilo za drvo klase D3
2. test
okvir sam sastavio i na spojevima sam stavljao navedeno ljepilo + na svakom spoju čavao 40mm x 1.6 mm
3. test
-//- bez ljepila tj samo sa čavlima 40mm x 1.6 mm
4. test
okvir sam sastavio bez ljepila sa iver šaravima 30mm x 3mm.

u škripcu nakon testiranja okomitog opterećenja svakog okvira došao sam do zaključka
da je optimalno rješenje ovog problema test broj 4.
Dakle najbolje je da spojeve satonoša učvrstimo sa iver vijcima 30mm x 3mm a donju letvicu učvrstimo
sa čavlima 30-40 mm x 1.6mm.

naglašavam da kod ovog načina ljepilo nije potrebno. Dodatno korištenje ljepila znatno usporuje proces sastavljanja okvira a i poskupljuje ga. 4. test je dokazao da prije puca uho satonoše nego što se iver vijak isčupa iz bočne letvice.

Žičenje treba odraditi sa 3 žice vodoravno s tim da 1 žica mora doći na 3.5 cm od gornjeg ruba satonoše.

zašto baš 3.5cm?
zato što je iver vijak dužine 3 cm. i ostaje vam 5mm od vrha vijka do sredine rupe. tj. ako bi rupu bušili bliže satonoši npr. 2 cm, tada vam se gotovo uvijek desi da vijak točno prođe kroz izbušenu rupu i samim time onemoguću prolazak žici za užičavanje.

Ovim načinom sastavljanja i užičavanja planiram odradit ove zime preko 1 000 okvira.
nadam se da sam dobro objasnio navedene radnje...
i da, iver vijke najpovoljnije možete kupiti u firmi Akord u Gredi (stara cesta od vrbovca prema Dugom selu- zg)
a cijena je 45kn / 1 000 kom.
Nenad
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la zvones » 27 ruj 2010, 14:39

Nenad je napisao/la:Evo da upotpunim neka zapažanja.
dakle, prije nekoliko dana sam odradio važan projekt a odnosi se na bušenje, sastavljanje i žičenje okvira RV.
1. test
okvir sam sastavio i na spojevima stavljao ljepilo za drvo klase D3
2. test
okvir sam sastavio i na spojevima sam stavljao navedeno ljepilo + na svakom spoju čavao 40mm x 1.6 mm
3. test
-//- bez ljepila tj samo sa čavlima 40mm x 1.6 mm
4. test
okvir sam sastavio bez ljepila sa iver šaravima 30mm x 3mm.

u škripcu nakon testiranja okomitog opterećenja svakog okvira došao sam do zaključka
da je optimalno rješenje ovog problema test broj 4.
Dakle najbolje je da spojeve satonoša učvrstimo sa iver vijcima 30mm x 3mm a donju letvicu učvrstimo
sa čavlima 30-40 mm x 1.6mm.

naglašavam da kod ovog načina ljepilo nije potrebno. Dodatno korištenje ljepila znatno usporuje proces sastavljanja okvira a i poskupljuje ga. 4. test je dokazao da prije puca uho satonoše nego što se iver vijak isčupa iz bočne letvice.

Žičenje treba odraditi sa 3 žice vodoravno s tim da 1 žica mora doći na 3.5 cm od gornjeg ruba satonoše.

zašto baš 3.5cm?
zato što je iver vijak dužine 3 cm. i ostaje vam 5mm od vrha vijka do sredine rupe. tj. ako bi rupu bušili bliže satonoši npr. 2 cm, tada vam se gotovo uvijek desi da vijak točno prođe kroz izbušenu rupu i samim time onemoguću prolazak žici za užičavanje.

Ovim načinom sastavljanja i užičavanja planiram odradit ove zime preko 1 000 okvira.
nadam se da sam dobro objasnio navedene radnje...
i da, iver vijke najpovoljnije možete kupiti u firmi Akord u Gredi (stara cesta od vrbovca prema Dugom selu- zg)
a cijena je 45kn / 1 000 kom.

Odlično urađeno testiranje .Meni se, također najviše sviđa test broj 4 .Mislim da bi na donjoj letvici ,zbog neznatnog opterečenja ,bio dovoljan i
znatno manji čavao .Zanima me jeli ti satonoša 10 mm i imaš li utor za satnu osnovu ,te dali si direktno uvrtao šaraf ili si prethodno bušio borerom.
Obzirom da sam radio i vertikalno žičenje (na tim okvirima ),došao sam do zaključka da je brže i jednostavnije raditi upravo kako si napisao sa tri
horizontalne žice ,dakle ukupno bolje .
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la Nenad » 28 ruj 2010, 11:43

- Satonoša je 10 mm bez utora. taj utor sam zbog nepraktičnosti odbacio još prije nekoliko godina na Lr okvirima. Utor nema nikakvu značajnu funkciju a prilikom čišćenja okvira znatno otežava stvar.

- Šaraf uvrćem direktno bez predhodnog bušenja rupe a neki dan sam napravio jednu manju seriju u kojoj sam doljnju letvicu učvrstio sa čavlima 30 mm. gotovo ista čvrstoća je postignuta kao i sa 40 mm čavlima.

da, nakon što el. transformatorom utopim satnu osnovu uzmem crkvenu svijeću i nakapam(zaljepim) nekoliko kapi na satnu osnovu i gornju satonošu okvira.
s tim postupkom izbjegnem u potpunosti izvijanje gornjeg dijela satne osnove.
neki pčelari su me popljuvali zbog pretjeranog "črčkanja" oko tog ali pošto
te sve radnje radim u dugim zimskim večerima pokraj tople peći, to mi uopće nije teško.
zanimljivo da baš ti "mudri" pčelari dođu kod mene u proljeće kupit okvire sa ugrađenom satnom osnovom.
kažu: jooj, roj mi je na grani a nisam pripremio okvire..." 8)

.Mislim da bi na donjoj letvici ,zbog neznatnog opterečenja ,bio dovoljan i
znatno manji čavao .Zanima me jeli ti satonoša 10 mm i imaš li utor za satnu osnovu ,te dali si direktno uvrtao šaraf ili si prethodno bušio borerom.
Nenad
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Nenad » 28 ruj 2010, 11:45

- Satonoša je 10 mm bez utora. taj utor sam zbog nepraktičnosti odbacio još prije nekoliko godina na Lr okvirima. Utor nema nikakvu značajnu funkciju a prilikom čišćenja okvira znatno otežava stvar.

- Šaraf uvrćem direktno bez predhodnog bušenja rupe a neki dan sam napravio jednu manju seriju u kojoj sam doljnju letvicu učvrstio sa čavlima 30 mm. gotovo ista čvrstoća je postignuta kao i sa 40 mm čavlima.

da, nakon što el. transformatorom utopim satnu osnovu uzmem crkvenu svijeću i nakapam(zaljepim) nekoliko kapi na satnu osnovu i gornju satonošu okvira.
s tim postupkom izbjegnem u potpunosti izvijanje gornjeg dijela satne osnove.
neki pčelari su me popljuvali zbog pretjeranog "črčkanja" oko tog ali pošto
te sve radnje radim u dugim zimskim večerima pokraj tople peći, to mi uopće nije teško.
zanimljivo da baš ti "mudri" pčelari dođu kod mene u proljeće kupit okvire sa ugrađenom satnom osnovom.
kažu: jooj, roj mi je na grani a nisam pripremio okvire..."
e, onda ja njima lijepo naplatim to svoje "črčkanje"... 8)

cijena ti je ta, ako hoćeš uzmi ako ne , nemoj!
Nenad
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la zvones » 28 ruj 2010, 15:01

Nenad je napisao/la:- Satonoša je 10 mm bez utora. taj utor sam zbog nepraktičnosti odbacio još prije nekoliko godina na Lr okvirima. Utor nema nikakvu značajnu funkciju a prilikom čišćenja okvira znatno otežava stvar.

- Šaraf uvrćem direktno bez predhodnog bušenja rupe a neki dan sam napravio jednu manju seriju u kojoj sam doljnju letvicu učvrstio sa čavlima 30 mm. gotovo ista čvrstoća je postignuta kao i sa 40 mm čavlima.!

Ja na LR okviru u donju letvicu zakivam čavao od 20 mm i nisam nikad imao problema .Zato i mislim da na RV ,obzirom na donju letvicu od 5 mm.,
netreba veći od 15 do 20 mm.Na donju letvicu sam pokušao uvrtati i šaraf (direktno ) i dolazilo je do pucanja,te je zbog toga moje prethodno pitanje.
Prije nekoliko godina ponesen jednom diskusijom ,gdje je bio savjet da se satna osnova spusti do donje letvice ,ja sam čitavu seriju tako uradio .Desilo
se zbog otezanja po vertikali (što je normalno kod horizontalnog žičenja ) da je saće u donjem dijelu iskrivljeno ,a uz to su pčele uz donju letvicu često
znale izgristi satnu osnovu .Zbog toga se, ako je satna knap po visini, mora uvući u utor kako bi bila nekoliko mm.udaljena u donje letvice.Upravo iz tog
razloga sam kod naruđbe za RV osnove (također nemam utor )tražio da mi urade kraće.
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la Vojo Brstina » 07 lis 2010, 00:16

Kod mene se za RV ramove proizvode satne osnove 340 puta 165 milimetara.
Do prošle godine satane osnove u proizvodnji su bile 340X170 ali zbog različite izrade ramova od strane stolara, sa proizvožačem satnih osnova dogovoreno je da satne osnove budu 340X165mm.

U ovom uslovima nema više savijanja saća u ramovima.

Ako je u proizvedenoj osnovi malo veća količina parafina (što se po nekad dešava iz razno raznih razloga) onda je tih prvobitnih 4mm slobodnog prostora od osnove do donje letvice zaista malo i pošto se izgrađeno saće pod uticajem temperature spusti do donje letvice i pre nego je komplet izgrađeno tada dolazi do savijanja i iskrivljenja izgrađenog saća.
Da se to nikada više ne bi dešavalo dogovorio sam proizvodnju RV osnova po novim merama kao što sam gore naveo.

Sada je od satne osnove do donje letvice 9mm razmaka i ako koji milimetar posle "istezanja osnove" ostane to pčele popune svojim voskom i izgrade svoje prirodno saće.

Pozdrav svima......
Vojo Brstina
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad M » 07 lis 2010, 17:40

Ja obavezno ostavljam u gornjem djelu satne prorez a dolje spuštam do same letvice.Kad pčele ugriju satnu i kad izgrade gornji dio i naprave saće više nema uvijanja.Volim da mi je svaki okvir izgrađen od drva do drva radi strojnog uklanjanja pčela.Ako moram puhati pčelu ispod saća gubim nepotrebno snagu i vrijeme!
Nego kako vi Vojo stavljate RV bez satne osnove i kako to ide ima li nepravilnosti?
Nenad Martinjak
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Vojo Brstina » 07 lis 2010, 23:11

Nenade, mislim da nikada ne treba stavljati osnovu u poziciju da dodiruje donju letvicu. Mislim i da je 5mm nesigurno i da raspon od osnove do donje letvice trebada je veći.

Kad ubacim RV ram sa prohromskom žicom tada pčele saće grade sa žice i tu izgradnju saća počinju na 7-8 mesta kada je zajednica jaka. U tim uslovima žica određuje pravac i saće bude više nego odlično izgrađeno. Saće u takvim ramovima nikada se ne lomi i ulice su prilično jednake širine.

Ako ubacujem ram bez žice i naravno bez osnove tada ram treba ubaciti između ramova sa već izgrađenim saćem i pčele ga ako je ubačen u medište izgrade komplet do donje letvice. Takvo izgrađeno saće u RV ramovima takođe se ne lomi prilikom ceđenja meda i u centrifugi se ponaša kao da ima žicu. Neki tako izgrađeni ramovi stari su mi već nekoliko godina.
Ako u takvim ramovima ima dosta trutovskih ćelija takve ramove postavljam na drugo i deveto mesto i nikako na 6 centralnih položaja u pravcu kretanja pčelinjeg legla.

Ako prazne RV ramove ubacujemo u plodište opet treba da vodimo računa da se oni postavljaju između ramova sa već izgrađenim saćem i nikada dva prazna jedan do drugog.
Ako je zajednica slabija a ram ubačen u plodište tada saće neće biti izgrađeno do donje letvice sve dok zajednica značajno ne ojača.
Ako u plodištu želimo imati potpuno prirodno saće izgrađeno do donje letvice tada je bolje kvalitetno saće sa dosta radiličkog legla a koje je su pčele već izgradile u medištu spustiti u plodište.

Obično kada vidim da mi neki ram sa leglom u plodištu nije izgrađen do donje letvice takav ram ako je leglo zatvoreno podignem u medište i to u sredinu gornjeg nastavka i pčele ga ako ima imalo paše vrlo brzo popune saćem to jest saće izgrade i povežu sa donjom letvicom.
Takav ram se posle ceđenja meda može ponovo spustiti u plodište i tu ostaviti za naredne godine.

Pozdrav svima.....
Vojo Brstina
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad M » 08 lis 2010, 19:09

Shvatio sam bit a ove godine naselio 6 RV samo radi probe.
Pčelarim AŽ košnicama dvojakim tj osim klasičnih i modificiranih imam i AŽ nastavljače.Moje žičenje počelo je poprečnim žičenjem koje sam brzo napustio radi uvijanja saća kod velikih vručina i punih okvira.
Približno 20 godina radim vertikalno žičenje i ni jedan okvir na 150 košnica nije dobio pregib.Prije sam radio sa prorezom no več duže vrijeme bez proreza u donjem djelu ali gore ostavljam prorez kojeg pčele poslje zatvore i saće je od drva do drva.Ako se desi da mi pojedu satnu osnovu u donjem djelu kod AŽ košnica moguče je okrenuti saće za 180 st i taj problem sa na paši rješi.Moje iskustvo je pozitivno i neču ga sigurno mjenjati jer sam zadovoljan sa tim a mjenjaču ono sa čim nisam zadovoljan.Pozdrav!
Nenad Martinjak
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

Sljedeća

Natrag na RODNA VOJA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.