Prijelaz sa LR na RV

Razgovori o Rodna Voja košnicama
Pravila foruma
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o Rodna Voja košnicama.

Prijelaz sa LR na RV

PostPostao/la Tommy23 » 25 stu 2010, 14:36

Pitanje za gspn. Voju B. a i za sve ostale tko zna...

Na proljeće sredinom ili krajem 3. mjeseca mislim kupiti od rođaka 5 – 10 pčelinjih zajednica i preseliti ih kod sebe… kod mene u to vrijeme se događa jak proljetni razvoj (sljive, plantaze jabuke …)

Najvjerojatnije da cu priijelaz sa LR na RV obvaviti samo pretresanjem pčela sa LR okvira na RV okvire sa satnom osnovom.. da prenosim njegove LR košnice kod sebe pa da za prijelaz koristim prijelazni nastavak mi je neizvedivo zbog nekih mojih razloga, a i sto tako je i slucaj da se takav prijelaz odradi kod rođaka. Kod rođaka sam mislio obaviti pretresanje zajednica… ja bih to odradio kod rođaka na pčelinjaku i ovako…
Pretresti pčele u moje RV i poslije pretresanja, RV košnice staviti na mjesto LR košnice iz koje su pčele pretresene da bi se do kraja dana sve pčele koje su bile vani vratile u RV košnicu… poslije zalaska sunca košnice RV košnice zatvoriti i odseliti ih kod mene na pčelinjak.

Koliko je ovo ispravno?
Tomislav Androš 24
Tommy23
Poznato lice
Poznato lice

Re: Prijelaz sa LR na RV

PostPostao/la saperica » 25 stu 2010, 15:10

bolje to sve navedeno napravi na svom stacionaru.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Tommy23 » 25 stu 2010, 15:49

Kod rođaka sam to mislio napraviti zbog toga sto mislim prijevoz obaviti s autom... RV sigurno znate da je manja od LR.. pa će više stati u auto koji je ionako malog prostora (KIA pride), no kad se spuste zadnja sjedala onda se dobije veći prostor.. kad bi imo kombi onda nebi bio problem prevesti 5 - 10 LR zajednica na 2 nastavka kod sebe... i obavit prijelaz.
Nego ... evo kad bi npr. se odlucio da pretresavanje pčela odradim kod sebe, radi lakšek prijevoza dali se pčele prvo mogu svesti na jedan LR nastavak ako su npr na 2 ili 3 i onda obaviti prijevoz sa rođinog pčelinjaka na moj ... pri takvoj radnji, tj svođenja zajednice na samo 1 LR nastavak onda smatram da se oduzmu oni nastavci u kojima su okviri prazniji..logicno, jel...

lijep pozdrav!!!
Tomislav Androš 24
Tommy23
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la zvrhovski » 25 stu 2010, 17:04

Dodaj RV nastavak na LR,i razliku pokri dašćicom ili limom.Prije toga ubaciš u LR 2 okvira u koja ubaciš RV okvire i poveži žicom.Kad pčele izgrade RV okvire,izvadi ih,i dodaj druga 2 RV.Tako ti osnovna zajednica gradi RVokvire,koje prebacuješ u dodano RV nastavak.Kad budu spremne da dobiju još jedan RV nastavak,tada na LR,staviš matičnu rešetku da ti matica više nemože dolje.Kad izgrade i 2. RV nastavak,dodaj 3.i makni osnovnu LR košnicu jer u njoj više neće biti legla.
Stresanjem pčela kako si naveo,mislim da nečeš dobiti ništa.Strest češ zimsku pčelu na satne osnove,a te pčele ti žive do bagrema.Dragocjeno proljetno leglo će ti propasti u LR zajednici,i načeš imati ništa.
Radije kupi rojeve s grane,to ti je moj savjet.

pozz
zvrhovski
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Tommy23 » 25 stu 2010, 18:03

Hvala Vrhovski.. to mi je bila prva ideja..to što ste naveli da vežem okvire RV u i stavljam ih u LR nastavak... očito je da cu ja morati nagovorit svog rođaka da dok se ne obavi taj prijelaz da njegove LR zajednice budu kod mene.. i ono što poslije ostane to mu vratim..

jasno mi je da je to za pčele najmanje stresno.. i da se na taj način može sav sadržaj iz LR prenijet u RV.. od mladih i starih pčela pa do peluda, meda kolika ga bude u to vrijeme...

savjet za roj sa grane.. mislite da je takav roj najbolje kupovati zbog toga sto ima izuzetnu radišnu moć.. satna osnova etc...?
Tomislav Androš 24
Tommy23
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la zvrhovski » 25 stu 2010, 22:21

Pa ako misliš kupovati,onda najbolje roj s grane,naravno zbog izuzetnog nagona za gradnjom,a možeš dobiti i nešto meda,ako bude paše.to ti je najjednostavnije,pošto već kupuješ pčele.Drugo ako bi imao LR otprije,pa ih sad želiš prebaciti.

pozdrav svima
zvrhovski
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la saperica » 26 stu 2010, 12:14

da ali znaj da taj roj moraš provjeriti da li matica zalježe. ako ne kupuješ maticu od selekcionera ili uzgajivača matica.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Tommy23 » 26 stu 2010, 13:49

Nisam odmah naveo da te pčelinje zajednice rođak prodaje jer se više ne može baviti pčelarstvom. čovjek je prešao 80-u godinu.. pa će te njegove LR košnice biti kod mene dok ne pređu u moje RV... i neće mu više trebati.. a ju mu ih kasnije mogu srediti i dezinficirati i prodati... normalno za njega.. dogovorit cemo se još oko detalja..

Prvo sam rekao da bi mi bilo najlakše presipati samo pčele iz LR u RV... no ipak, iako je ova druga opcija malo kompliciranija, manje je stresna za pčele, pa će ta druga opcija biti moj izbor..

A što se tiče rojeva sa grane, ne mislim ih kupovati.. a sto se tiče kupvine zjednica od rođaka.. i tu svakako mislim prije pogledati dali je zajednica zdrava i da li matica pravilno nese..

Drage kolege ako imate još kakvih korisnih savjeta..samo izvolite.... jedino ne prihvaćam savjet da me netko odgovori od RV.. :-D
Tomislav Androš 24
Tommy23
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Goldi » 26 stu 2010, 14:30

Možeš pustit te zajednice u jednom LR nastavku, u ožujku svaki dan prihranjivat s 2 dcl sirupa tako da izazoveš rojenje.
Kad se izroje rojeve streseš u RV košnice i tako ćeš imat RV i LR koje ćeš lakše prodat s pčelama (i skuplje) pogotovo ako ti se izroje čim ranije u proljeće.
Pozdrav!
Goldi
Legenda
Legenda

PostPostao/la zvones » 26 stu 2010, 14:46

Goldi je napisao/la:Možeš pustit te zajednice u jednom LR nastavku, u ožujku svaki dan prihranjivat s 2 dcl sirupa tako da izazoveš rojenje.
Kad se izroje rojeve streseš u RV košnice i tako ćeš imat RV i LR koje ćeš lakše prodat s pčelama (i skuplje) pogotovo ako ti se izroje čim ranije u proljeće.
Pozdrav!

Goldijev prijedlog je dobar ako imaš dosta vremena i sposobnosti pohvatati sve rojeve i naravno moraš imati sve spremno za prihvat.Inače pretresanje
ne valja iz razloga što te zajednice nebi imale već zaleženo leglo i trebale bi uraditi satne osnove ,tako da bi bile znatno oslabljene.Ima još jedan način,
a to je izrezivanje saća,samo to je previše petljanja .Zbog toga ,mislim da ti je najbolji prijedlog zvrhovskog ,uz mogučnost da neku zajednicu i izrojiš
kako ti je Goldi predložio .Možda bude još savjeta ...
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la zvrhovski » 26 stu 2010, 16:41

možeš pčele u lr podsticajno prihranjivati,i kad počnu gradit matičnjake sve pčele zajedno sa maticom streseš na dasku koja je postavljena ispred košnice koja se proteže od poda prema letu , ali je udaljena od leta oko10 cm.pčele će polako ići prema košnici ali neće sve vratiti.pčele predodređene za rojenje če se skupiti na kraju daske zajedno s maticom i možeš ih stresti u novu košnicu,i one će se ponašati poput prirodnog roja,a ti češbiti pošteđen dežuranja,i pentranja po drveću.
postoji negdje link nek neko postavi, sad sam u gužvi.
zvrhovski
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zvrhovski » 26 stu 2010, 17:57

zvrhovski
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zvones » 26 stu 2010, 18:50

zvrhovski je napisao/la:http://spos.info/forum/index.php?topic=7733.0

Da i ovo je dobar način , a pošto ćeš ovo već pogledati ,nadam se da imaš i knjigu Pčelarstvo - grupa autora na čelu sa Belčićem ,gdje je ovo objašnjeno
na stranicama 304 i 305 uz sliku i nosi naziv po autoru Taranov-u , Taranovljeva daska .
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la Tommy23 » 26 stu 2010, 19:30

Imam knjigu Pčelarstvo od Beličića i ostalih... isprintanu, no to je to..
Sistem preseljenja pčela sa vezanjem RV okvira unutar LR kovira cu sigurno iskoristiti.. a ovaj sistem sa Taranovom daskom je jednostavan i vrlo primamljiv da ga se isproba...
ma drage kolege, bas vam hvala na informacijama.. osim mene siguran sam da ima još mladih pčelara koji su čitali ovo i tako opet naučili nesto novo i posve jednostavno a vrlo korisno...

jedva cekam proljeće... :-D :-D
Tomislav Androš 24
Tommy23
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Goldi » 26 stu 2010, 19:56

Tommy23 je napisao/la:Sistem preseljenja pčela sa vezanjem RV okvira unutar LR kovira cu sigurno iskoristiti.

Nemam iskustva s pašnim uvjetima u tvom kraju ali ako bude kišno i hladno vrijeme u proljeće morat ćeš prihranjivat zajednice ( sirup u većim količinama), da bi ti izgrađivale saće. Mislim da bi bolje prošao ako bi društva doveo u rojevo stanje, istresao roj na Taranovljev način, RV košnice stavio na mjesto gdje su bile LR-ke, tako bi pojačao rojeve i spriječio daljnje rojenje u LR-kama, roj ima veću snagu ili volju za rad pa bi bilo i meda za njih a i za tebe.
Pozdrav!
Goldi
Legenda
Legenda

PostPostao/la Tommy23 » 27 stu 2010, 14:29

Goldi... jasno mi je... kad sve na proljeće 2011. krene snalazit cu se u kakvoj situaciji budem bio... sto vi predlazete je ustavri da LR-ke svedem na jedan nastavak, i da ih lagano prihranjujem sa 2 dcL savko predvecerje u ozujku i onda s T-daskom prebacim u Rv košnice... ponavljam ono sto ste vec naveli... sviđa mi se to.. a, sto da napravim sa viškom nastavka, okvirima u nastavku kojeg uklanjam... normalno pri uklanjanju okvira, uklanjao bih one najpraznije...

lijep pozdrav! :-D
Tomislav Androš 24
Tommy23
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Goldi » 27 stu 2010, 19:03

Tommy23 je napisao/la: sto da napravim sa viškom nastavka, okvirima u nastavku kojeg uklanjam.

Spremi ih, sačuvaj saće da ti ne napadne moljac, trebat će ti kad pronesu mlade matice. :wink:
Pozdrav!
Goldi
Legenda
Legenda

PostPostao/la Tommy23 » 27 stu 2010, 20:13

ok, za cuvanje saca dobre su one sumpor trakice ako se ne varam.. još da dodam.. pri pčelarenju sa RV košnicama nema čuvanja saca od strane covjeka, za to se pčele brinu, tako sto se medisni nastavak poslije zadnjeg vrcanja prvo da na poliranje kod pčela na mjesto s kojeg je skinut i onda se drugi dan stavlja ispod plodista i tako čeka proljeće.. sto vise ukriženih nastavaka ispod zimskog pčelinjeg klupka to bolje prezimljavanje.. jer svi stetni plinovi (da li pčele prde..naravno) koji su teski padaju na podnjaću, a vise nastavka znaci da je klupko udaljenije od takvih plinova....
Tomislav Androš 24
Tommy23
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Goldi » 28 stu 2010, 17:40

Tommy23 je napisao/la: pri pčelarenju sa RV košnicama nema čuvanja saca od strane covjeka, za to se pčele brinu

Da tako želiš napravit u kontra smjeru tj. iz RV u LR (ili neki drugi tip košnice) tj da pčele koje su smještene u RV košnici prisilno dovedeš u rojevo stanje isto bi imao "viška"saća koje bi morao zaštitit od voskovog moljca.
Ta priča nema veze s tipom košnice već o načinu pčelarenja.
Pozdrav!
Goldi
Legenda
Legenda

PostPostao/la Tommy23 » 28 stu 2010, 20:30

Ma jasno dragi kolega Goldi.... malo sam skrenuo s teme, jer je ovdje stvar o prijelazu i cuvanju privremenog nepotrebnog saća, a ne o pripremi pčela za zimu .. zato sam napisao još da dodam i to sto sam dodao je možda trebalo biti u nekoj drugoj temi... nego ako se radi o načinu pčelarenja, a ne o tipu košnice.. ja sam mladi pčelar pa tako još imam puno za naučiti, pa onda da nesto i pitam... da li netko uzimljava svoje pčele u LR košnicama na 3,4 ili više nastavaka.. nadam se da vam nisam naporan...
Tomislav Androš 24
Tommy23
Poznato lice
Poznato lice

Sljedeća

Natrag na RODNA VOJA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.