Hrvatska Pcela

Djelomični tekstovi i razgovori vezani uz časopis Hrvatskog pčelarskog saveza: HRVATSKA PČELA

Hrvatska Pcela

PostPostao/la p-a-j-o » 05 pro 2010, 15:16

Zanima me vase misljenje o kvaliteti naseg pčelarskog glasila,pa navalite
p-a-j-o
Stara faca
Stara faca

Re: Hrvatska Pcela

PostPostao/la zbedenik » 05 pro 2010, 16:52

Moj odgovor je: ne kupujem ga već godinu dana..... :!:
zbedenik
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la amikola » 05 pro 2010, 23:32

Glasilo je vrlo dobro (4+), sa zanimljivim stvarima. Naravno da može i bolje, ali je OK.
Nađe se i pokoji tekst (ili savjet) o kojem bi se dalo raspravljati. Evo primjerice čitam (i ne vjerujem), u zadnjem broju, tekst ("Ekološko biodinamičko pčelarstvo") ekološkog pčelara Lovre Krnića, u kojem navodi, citiram: "Prilikom izrade satnih osnova ne smiju se upotrebljavati nikakva pomoćna kemijska sredstva, koja se upotrebljavaju prilikom izrade konvencionalnih satnih osnova (primjer-prašak za pranje rublja)".
Dakle, po gospodinu, kod konvencionalnih pčelara (kakav sam i ja), satna osnova je doslovce "čista"... :?: O čemu on to trkelja?
"Pčela voli letjeti..."
amikola
Legenda
Legenda

PostPostao/la medun-vučko » 06 pro 2010, 08:00

Moj odgovor je da je dobra,može biti i bolja.
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la darko&antonija » 06 pro 2010, 11:00

.......pokoji dobar tekst za prosječnog pčelara iz područja tehnologije pčelarenja(ukoliko se isti ne ponavljaju),ostalo se svodi na tekstove ne znam za čiju korist :?:....koja je razina populacije kojoj je namijenjen i koja ga dijelom financira :znanstvena ili praktična :?:
.....osvrnuo bih se na nedavni tekst kako se obična vrcaljka uredi u elektrificiranu,s kojom, ako vas već u izradi ne ubije struja možete "revolucionarno" unaprijediti svoje pčelarstvo.....doduše,stoje upozorbe samog urednika da je to "opak stroj" :lol:....ali mislim da danas takav tekst nema što tražiti u Pčeli,kao i mnogi drugi.......zapisnike sjednica UO ,koga zanima može pročitati na službenim stranicama HPS-a........mislim da je potrebno više tekstova o tehnologiji pčelarenja i prvenstveno o suzbijanju varoe i svim radovima na način da se isti ne objavljuju kada je "prošla baka s kolačima" što je česti slučaj s kvalitetnim tekstovima koji izađu broj kasnije.......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la p-a-j-o » 06 pro 2010, 17:41

cekao sam darkov odgovor,

nazalost pcela je katastrofa teme nemaju veze za pcelara,u usporedbi sa srpskim pcelarom nije ni sjena...

teme su najbolje od pcelara-dopisnika al i oni su u manjini(jedino gosp. Jacimovic ima donekle zanimljive clanke o tehnologiji pcelarenja),a ovi novinari sta pisu u pceli uopce ne citam njihove članke jer su u jednu ruku smjesni
p-a-j-o
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la sbucek » 06 pro 2010, 19:13

Hrvatska Pčela sramotno loš list.
sbucek
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ivan007 » 06 pro 2010, 22:33

"Pčela" nije tako loša da ne bi mogla biti bolja.
Poštovani kolege, smatram da je ova NAŠA novina odraz naših razmišljanja.Puno očekujemo a malo dajemo. :twisted:
Osvrnimo se samo na naše dijaloge na teme ovoga foruma,vidjeti će te bogatsvo promišljanja od ...do.....Zapitajmo se da li mogu dvoje novinara pogoditi naše želje i htijenje.
Spremam se već dosta dugo da nešto napišem o svome načinu pčelarenja ali svaki put kada neka svoja iskustva prikažem na forumu reakcije su takve da me prođe volja.Sada vidim kako je i našim novinarima.
Mislim da je to i glavni razlog poradi čega se ljudi teško odlučuju da napišu koji redak.
Predlažem ,da ih povremeno kontaktiramo i da im predložimo teme koje nas zanimaju a oni da ih obrade.
ivan007
Guru
Guru

PostPostao/la đuro » 07 pro 2010, 07:50

slažem se u potpunosti ivan 007 ali onda se nebi moglo pljuvat ili bi makar i sami po sebi, jer izgleda da nam to jedino dobro ide.
đuro
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la lesjak » 07 pro 2010, 09:00

Prihvaćam kritike koje su utemeljenje. Manjak kvalitetnih autora kod nas je izražen jako, jako dugo. Zašto je to tako ne znam, ali je tako. Kad pogledamo pčelare u Srbiji ili Sloveniji, onda ste sigurno mogli zamjetiti da imaju mnogo autora, izdaje se više desetaka knjiga godišnje a među brojnim predavačima ima ih mnogo sa znanstvenih institucija, ali i samih pčelara. Kod nas se vrti najviše desetak predavača i autora, a najmanje onih koji bi mogli pokazati nešto o samoj tehnologiji. Kod nas je taj problem širi od Hrvatske pčele. Možda izađe jedna knjiga godišnje a isti predavači več godinama održavaju predavanja po udrugama. Možda je ivan007 na tragu tome, jer stalno kritiziramo pčelare sa novim idejama, a to je posebno izraženo ovdje na forumu. Imao sam više autora koji nakon neutemeljenih kritika na pokoji svoj tekst više neće pisati. Izrazit je i manjak autora sa znanstvenih ustanova kod nas, no uvijek se opravdavaju sa previše posla.
Što se tiče stranih autora imamo i njih, gosp. Živadinović i Kreculj iz Srbije, Branko Končar, Jurkovič i dr. više puta godišnje pišu za Hrvatsku pčelu. Opet se postavlja pitanje zašto od njih lakše dobijem tekstove nego od nekog našeg autora.
Gosp. Jaćimović je napisao u zadnjih pet godina više desetaka izvrsnih članaka o tehnologiji pčelarenja, ali nemojte misliti i da tu nije bilo brojih kritika, od toga da piše gluposti do onih na nacionalnoj osnovi. A i sam kaže da pu pomalo nestaje ideja.
Ako imate ideje za teme, javite nam ih, tako funkcioniraju svi mediji, a isto tako ako znate da netko ima nešto pametno za reći recite nam za njega ili ga uputite na nas. Jedino tako da svi zajedno ohrabrimo nove autore i predavače nešto će se pomaknuti, jer će se uskoro desiti da više nećemo imati koga čitati ili slušati na predavanjima. Evo, nedavno sam dobio molbu da nađem nekoga da piše o pčelarenju pletarama i sad tražim iskusnog pletaraša da prenese svoje znanje. Znam, reći ćete tko još pčelari sa njima, no ima ih jako puno koji žele da ima nešto pročitati i za njih, ali je one koji znaju teško nagovoriti da svoje znanje podjele sa nama.
Znam da je nemoguće zadovoljiti sve čitatelje, no trudimo se da za svakoga ima ponešto. Moramo priznati, niti kad čitamo nešto drugo, npr. novine, preskačemo mnogo teksta jer nas ne zanima, ali opet uvijek pročitamo i nešto što nam se sviđa ili sa čime se mi slažemo. Tako se ćesto i meni desi da se jave ljudi sa kritikom na neki tekst jer se ne slažu sa autorom oko tehnologije ili nećeg drugog. Ali kad je neki tekst koji oni prihvačaju ona je sve super.
Malo sam odužio...

Ugodan dan svima

Vedran Lesjak
lesjak
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la segrt » 07 pro 2010, 09:45

Slažem se s gosp. Lesjakom i predlažem da se napravi jedan serijal s iskusnim pčelarom koji pčelari s LR, pa onda s AŽ, pa kako je i sam rekao s pletarama ali cijela sezona, znači od početka pa do kraja sezone, prednosti i nedostaci pojedinih tipova košnica, povode zašto baš taj tip košnice i hrpa drugih stvari i sitnica. Mislim da bi s ovim tekstom dosta pomogli mladim članovima ili onima koji bi htjeli krenuti u pčelarenje a neznaju kako i s kojim košnicama krenuti. Obradite detaljno i prateće pčelarske teme ( papirologija ) kao što su OPG ( prednosti i nedostatke, gdje se obratiti, dokumentacija itd, itd.), sustav PDV-a ( prednosti i nedostaci ), trošarine na alkohol ( propolis ) itd., itd. I nakon svega ovoga pčelarski list staviti u slobodnu prodaju na kioske, a naravno i on line izdanje.
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike.
segrt
Legenda
Legenda

PostPostao/la saperica » 07 pro 2010, 13:55

šegrt ma kako kad smo gomila kretene i neznalica :lol: :lol:
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la mudlin » 07 pro 2010, 14:06

meni se isto ne dopada pčela.. ali.. ko sam ja da sudim.... icon_e_geek
..."Čmrži klečica,
Curi žganica,
I vu zdele krampampula vri:
Primekni čašo za lubav našo,
Nek domovina z nami živi!" ...
mudlin
Legenda
Legenda

PostPostao/la dalibor » 07 pro 2010, 18:28

Prije svega bravo za p-a-j-u što je uopće pokrenuo bilo kakvu priču o Hrvatskoj pčeli.

Ja nikada nisam čitao Pčelu pa ne mogu komentirati. Mislio sam pitati kako se i po kojoj cijeni može ovdje nabaviti???

Glede pletara odlične tekstove sam čitao na stranicama SPOS-a od Miloša Milosavljevića.

podrav svima
dalibor
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la p-a-j-o » 07 pro 2010, 19:20

lesjak je napisao/la:Prihvaćam kritike koje su utemeljenje. Manjak kvalitetnih autora kod nas je izražen jako, jako dugo. Zašto je to tako ne znam, ali je tako. Kad pogledamo pčelare u Srbiji ili Sloveniji, onda ste sigurno mogli zamjetiti da imaju mnogo autora, izdaje se više desetaka knjiga godišnje a među brojnim predavačima ima ih mnogo sa znanstvenih institucija, ali i samih pčelara. Kod nas se vrti najviše desetak predavača i autora, a najmanje onih koji bi mogli pokazati nešto o samoj tehnologiji. Kod nas je taj problem širi od Hrvatske pčele. Možda izađe jedna knjiga godišnje a isti predavači več godinama održavaju predavanja po udrugama. Možda je ivan007 na tragu tome, jer stalno kritiziramo pčelare sa novim idejama, a to je posebno izraženo ovdje na forumu. Imao sam više autora koji nakon neutemeljenih kritika na pokoji svoj tekst više neće pisati. Izrazit je i manjak autora sa znanstvenih ustanova kod nas, no uvijek se opravdavaju sa previše posla.
Što se tiče stranih autora imamo i njih, gosp. Živadinović i Kreculj iz Srbije, Branko Končar, Jurkovič i dr. više puta godišnje pišu za Hrvatsku pčelu. Opet se postavlja pitanje zašto od njih lakše dobijem tekstove nego od nekog našeg autora.
Gosp. Jaćimović je napisao u zadnjih pet godina više desetaka izvrsnih članaka o tehnologiji pčelarenja, ali nemojte misliti i da tu nije bilo brojih kritika, od toga da piše gluposti do onih na nacionalnoj osnovi. A i sam kaže da pu pomalo nestaje ideja.
Ako imate ideje za teme, javite nam ih, tako funkcioniraju svi mediji, a isto tako ako znate da netko ima nešto pametno za reći recite nam za njega ili ga uputite na nas. Jedino tako da svi zajedno ohrabrimo nove autore i predavače nešto će se pomaknuti, jer će se uskoro desiti da više nećemo imati koga čitati ili slušati na predavanjima. Evo, nedavno sam dobio molbu da nađem nekoga da piše o pčelarenju pletarama i sad tražim iskusnog pletaraša da prenese svoje znanje. Znam, reći ćete tko još pčelari sa njima, no ima ih jako puno koji žele da ima nešto pročitati i za njih, ali je one koji znaju teško nagovoriti da svoje znanje podjele sa nama.
Znam da je nemoguće zadovoljiti sve čitatelje, no trudimo se da za svakoga ima ponešto. Moramo priznati, niti kad čitamo nešto drugo, npr. novine, preskačemo mnogo teksta jer nas ne zanima, ali opet uvijek pročitamo i nešto što nam se sviđa ili sa čime se mi slažemo. Tako se ćesto i meni desi da se jave ljudi sa kritikom na neki tekst jer se ne slažu sa autorom oko tehnologije ili nećeg drugog. Ali kad je neki tekst koji oni prihvačaju ona je sve super.
Malo sam odužio...

Ugodan dan svima

Vedran Lesjak

mogli ste objavit u pceli da bi ljudi i reagirali da fali priloga od samih pcelara,pa eto u sljedecoj pceli bi to mogli objavit,kao apel pcelarima

da se razumimo ne zelim uvrjedit redakciju pcele samo zelim da u pceli bude vise tema vezanih za samo pcelarstvo
p-a-j-o
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la vlajo » 09 pro 2010, 22:19

Uvijek može biti bolje. Hvala bogu da je imamo, bolje ikakva nego nikakva. Biti će bolja jednog dana...nadam se...
vlajo
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mudlin » 10 pro 2010, 13:45

ima hrpa vrsnih pčelara, da se objavi potreba za dopisnim autorima... vjerujem da ima ljudi koji bi svoje znanje podjelili s drugima.. a i nebi bilo loše malo više inovacija prezentirati u pčeli, nažalost, malo nas je informatički pismeno :-)
..."Čmrži klečica,
Curi žganica,
I vu zdele krampampula vri:
Primekni čašo za lubav našo,
Nek domovina z nami živi!" ...
mudlin
Legenda
Legenda

PostPostao/la lesjak » 10 pro 2010, 14:14

Hvala na dobronamjernim kritikama.
Istina, objaviti ćemo da imamo potrebu za novim autorima. Često od dobrih i iskusnih pčelara čujem da bi oni podjelili znanje a onda dobijem odgovor "ne znam ti ja pisat", pa ih onda jedva nagovorim. Nitko se ne mora bojati da ne zna pisati. Neka napiše kako zna pa ćemo onda u dogovoru uobličiti tekst.
Molio bi sve koji imaju neke inovacije ili saznanja o pčelarima a koji imaju nešto prezentirati neka mi jave o kome se radi pa ću ih rado kontaktirati.
Možete mi javiti na mail vlesjak@pcela.hr ili na 099/4819-539.
lesjak
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Nenad M » 13 pro 2010, 11:43

Vedrane treba u Pčelu uvrstiti vremensku prognozu za taj mjesec iz kojeg je Pčela.Nekad je bilo izvješče kakvoje vrijeme bilo
što sam ja kritizirao jer mene interesira kakvo če vrijeme biti a ne kakvo je bilo jer sam to vidio.
Povežite se sa g Vučetićem on radi agronomsku prognozu i stavite na prvu stranu nakon naslovnice jer je to nama najvažnije da možemo planirati radove!
Usput ako ste zainteresirani za za inovacije ja nikako da napišem članak o mom otklapaču na flaks i kako stvari stoje još i dugo neču!
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la franevrs » 13 pro 2010, 22:22

Imam jedno pitanje za kolegu Lesjaka, naime osnovali smo pčelarsku udrugu na Braču ( Kaduja Brač ).U postupku smo kod tijela Državne Uprave i upisa u registar udruga, pa bi molio kolegu sa foruma da mi kaže do kada je krajnji rok za članarinu pčelarskom savezu a time i pretplata za list Pčela za 2011.g. da mogu prenjeti članovima.
unaprijed hvala.

predsj udruge

Frane Vrsalović

brački!
Frane Vrsalović
franevrs
Majstor
Majstor

Sljedeća

Natrag na HRVATSKA PČELA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.