Jesam na.ebo !!!

Šaljiva strana pčelarstva

Jesam na.ebo !!!

PostPostao/la antoniog » 24 svi 2012, 21:52

Sobzirom da sam pčelar početnik ,i nemam nikakvog iskustv u pčelarenju ,ali moj punac je stari pčelar ,ali mi neče poklonit niti jednu košnicu .
Para nema da kupim ,i onda mi je poklonio tri prazna nukleusa da si hvatam pčelce sa grana.S obzirom da je moje selo krcato amorfom i dolaze pčelari iz dosta krajeva na pašu.
Itako moje kolege znaju da bi se počeo baviti pčelarstvom ,nazvali me danas da se spustio roj u selo na Lipu.
I normalno ja u auto uzeo neku lovačku jaknu za vjetar ,pčelarsku kapu i rukavice za bauštelu .
došo ja pred kuču gdje su pčele gledam gore nije visoko nemase kako lagano popeti jer suse spustile u rašlje debljine šake,i sad kreču muke ,uzmeme plastični amper popnem se drvenim ljestama na drvo pa polako do njih .
Probam ih protresti kad ono šačica upadne u kantu i toliko su me izbole po rukam da je za nevjerovat suze su mi išle na oči,nevalja ,siđem dolje ,kad jedan pčelar ide sa kontrole svojih pčela i vidi mene kako skidam roj, i da mi savjet da stavim osnovu i da nakapam meda u osnovu i tu osnovu da prislonim na roj da pčele same uđu u amper .
Ali pčele nisu ušle u amper nego samo na osnovu ,i nekako ja siđem stim pčelama na osnovi ,i isteresem u nukleus ,kad dolazi gazda kuče i zove na piče ,pitam ga šta se slavi ,kaže on kupio Đondira polovnog ,kad dođe drugi komšija treči komšija i mi popijemo koje pivo a,a ja po domačoj delivari i po kulinu i šunke.Odma sam te poljoprivrednike pito šta treba za OPG ,pošto imam više životinja nego oni ,oni se samo gromoglasno nasmijaše. Kad se roj smirio vidim ja on se opet nakupio gore ,popnem se gore otresem, sad ,sa metlicom sve u amper i opet me izbodu u ruke preko bauštelskih rukavica,i istresem ja u nukleus ,kad su onda počele letati kao lude ,kad vidim gore smanjio se roja na grani ,odem i skinem i taj mali roj.kad me odjednom počela vačat mučnina i povračanje i proljev ja sam misli da ču umrt,odem ja popijem još koju čašu delivare i odma ozdravi :-D . Kad predvečer se sve spustile u košnicu ja prezadovoljan i presretan kako sam teškom muko skinu roj sa grane i odvezem nukleus kod mene u bašču .
I tako ja sutra krečem u pčelarstvo.
Ja sam pčelar početnik !
antoniog
Poznato lice
Poznato lice

Re: Jesam na.ebo !!!

PostPostao/la lukaletunic » 24 svi 2012, 22:11

Čestitam,dobro si ti danas i preživio od tolikih uboda i rakije :wink: :-D
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Giga » 24 svi 2012, 22:22

Ulaj-laj... to ti je volja!
Ja bi odusto nakon dva uboda. :lol:

P.S.
E,sada vec i ja znam nesto pametno. Sutra tretiraj protiv Varoe. :wink:
Giga
Legenda
Legenda

PostPostao/la antoniog » 24 svi 2012, 22:32

Doče mi punac pregledat ,on ima samo 200 košnica ,ali su mu na kolebi i neselih.
Ja sam pčelar početnik !
antoniog
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la rokimon » 25 svi 2012, 09:29

ti ćeš bar pamtiti svoj prvi roj :lol: .....ja svoj uhvatio bez pol muke i problema(jbš to, prejednostavno je to bilo).....ali onda poslije toga malih problema....i 27 rojeva uhvaćenih u mjesec dana :)
Onaj koji pita ispadne budala pet minuta, ali onaj koji ne pita ostane budala cijeli život.
rokimon
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la TomaAkvinski » 25 svi 2012, 10:07

Lako je tako hvatat roj, pa čak i kad bodu, dok imaš protuotrov u krvi.., čitaj: rakiju... :lol: :lol: :lol:
Ako možeš, pomozi drugima; ako ne možeš pomoć drugima, barem im nemoj nauditi. Dalai Lama
TomaAkvinski
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Tomy211 » 25 svi 2012, 17:34

A imas nekog skrtog punca kad ti od tolikih nije dao nista :-D Pa treboj je barem kceri dati pod miraz nesto pčela :-D
Tomy211
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Zagorec » 25 svi 2012, 20:49

A kaj ak je punica šef... :?: :-D
Nigdar ni tak bile , da ne bi nekak bile ...
Zagorec
Majstor
Majstor

PostPostao/la lukaletunic » 25 svi 2012, 21:54

Zagorec je napisao/la:A kaj ak je punica šef... :?: :-D

Da je punica šef sigurno bi dobio nešto mukte :-D
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la rokimon » 26 svi 2012, 12:08

treba punicu voliti......a i punca(ako se baš mora) :lol:
Onaj koji pita ispadne budala pet minuta, ali onaj koji ne pita ostane budala cijeli život.
rokimon
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la darko&antonija » 26 svi 2012, 22:06

......taj john deere roj ima da preore svu amorfu po merolinu i sve do guševca i da dovuče zmajevku meda..... 8) ......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nenad M » 27 svi 2012, 06:18

Svaki početak je težak a znanje se plača nekad i ovako kao kod vas-pozdrav!
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 21 stu 2012, 23:39

darko&antonija je napisao/la:......taj john deere roj ima da preore svu amorfu po merolinu i sve do guševca i da dovuče zmajevku meda..... 8) ......

Na tu temu moze onaj bećarac;
Ne voli me punica, ne voli me punac,ne volim ni ja njih,baš me boli Ku..c :lol: :lol: !
cmelec
Guru matica
Guru matica

Natrag na MED NA KRAJU

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.