Označavanje matica pločicama u boji

Rasprava o uzgoju matica

PostPostao/la BORIS-SISAK » 31 svi 2006, 23:23

Ispričavam se što kasnim tjedan dana sa odgovorom.
Dobije se oko 80 pločica sa brojevima.
Boris-Sisak
BORIS-SISAK
Poznato lice
Poznato lice

Re: Označavanje matica pločicama u boji

PostPostao/la Kaderaš » 10 lip 2015, 16:07

Koliko dugo nakon stavljanja ljepka i pločice treba ostaviti maticu zarobljenom(nepomičnom)? Odlučil sam probat opalitnim pločicama,marker mi zbrišu pa neke moram i po nekoliko puta na godinu obilježavat...
I jeste li zadovoljni pločicama? Ne otpadaju?
Ovo ljepilo mi nekak ne uljeva povjerenje...
Zrak u ruke! Ovo je pi..a,pljačka vam materina!
Kaderaš
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 10 lip 2015, 22:16

....maticu stisneš ne otvor mreže tek dok naneseš ljepilo i staviš pločicu,te odmah oslobađaš stiska i ostavljas u tuljku bar 3,4 min da ljepilo stegne....u protivnom pčele često uklone pločicu,ponekad i na očigled....dobro zaljepljena drži dulje nego treba :wink:
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Kaderaš » 10 lip 2015, 23:32

Hvala Darko!
Zrak u ruke! Ovo je pi..a,pljačka vam materina!
Kaderaš
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 11 lip 2015, 12:09

Ljepilo je za mene (kao i npr. austrijski pčelarski institut) stvar prošlosti.
Danjašnji lakovi za nokte su totalno neškodljivi (dobro dobro , ništa nije totalno neškodljivo) tako da lak za nokte u boji godine + pripadajuća boja pločice daju neuništivu kombinaciju markiranja. Ako i slučajno padne pločica boja ostaje .....
I da, volim Vas pa Vas ništa ne košta 8)
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la Ivan 1 » 31 sij 2016, 10:19

Ja koristim bijeli korektor. Drži više od godine, a vidi se bolje od flomastera. Jedina je mana što nema boja da znamo starost matice.
Ivan 1
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la dalibor primorac » 31 sij 2016, 18:59

Uzmeš ženin lak za nokte i obilježis maticu,izdrži po par godina a i netreba više,samo moraš paziti da te žena ne skuži.
dalibor primorac
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Zdravko123 » 12 svi 2018, 17:49

Molim pčelara koji ima iskustva sa označavanje matica lakom za nokte da mi pomogne:

- koristi li se lak na "vodenoj bazi", ili s oznkom "bio", kojeg proizvođača i koja drogerija ga prodaje :?:

Flomaster nije postojan i često se izbriše prije nek prođe godina.

Hvala unaprijed,
Zdravko
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Goldi » 13 svi 2018, 16:13

U svakoj bolje opremljenoj trgovini pčelarskom opremom imaš za kupit namjensku boju za te svrhe.
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la Zdravko123 » 14 svi 2018, 19:20

Goldi je napisao/la:U svakoj bolje opremljenoj trgovini pčelarskom opremom imaš za kupit namjensku boju za te svrhe.

Goldi jesi probal sa tim flomasterima!? Ja jesam i ne valjauju. Boja se skida već za pola godine. Trebam pločice ili flourescentni lak na bio bazi bez acetona i alkohoala :!:
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Tokito1969 » 14 svi 2018, 21:00

Zdravko123 je napisao/la:Goldi jesi probal sa tim flomasterima!? Ja jesam i ne valjauju. Boja se skida već za pola godine. Trebam pločice ili flourescentni lak na bio bazi bez acetona i alkohoala :!:

Kompa, svako sredstvo ima prednosti i mane, možda nisam najkompetentnji po tom pitanju ali da iznesem svoja zapažanja:

1. svaka matica koja za pola godine skine flomaster sa sebe skinut će i pločicu...

2. za označavanje posca flomaćem trebam cca 5 sekundi za označavanje matice i još desetak sekundi da se flomać posuši držim pčele podalje od matice (da li prstom kistom olovkom dimom nebitno) nekim maticama je dovoljno jedno obilježavanje u dvije godine a onda itak ide u penziju.
VAŽNO maticu niti lovim rukama, hvataćima niti je mičem sa sača samo je piknem, na ovaj način nisam imao nijedno uklupčavanje matice. Radi same brzine rada nije mi problem ponovno označiti maticu svaka 3-4 mjeseca, s time da mlade matice ne doživljavaju toliki šok kao kad je pospremimo u neki hvatać, lulicu mrežicu i sl da ne govorimo da je miris lijepila ili laka daleko jači od ovog vodenog flomaća...

3. flourecentni lak za matice, sa njime sam probao prošle godine (doduše samo par komada), maticu trebamo barem poklopiti onim hvataćem kaj se pritisne na saće, jer se lak suši barem jednu minutu, problem je taj kaj bi si trebao napraviti neki stalak sa utegom za bočicu za lak jer samo grlo bočice jako obriše i ima veliko trenje naspram cjevčice za obilježavanje pa može doći do proljevanja laka po pčelama ali i pčelaru, nadalje matica mora biti izdvojena od pčela dok se lak ne posuši jer je u protivnom pčele cijelu zamrlje. Prednost je ta da je matica stvarno bolje uočljiva od flomaća, ali to ti itak ništ ne vredi ako imaš maticu koja se voli igrati skrivaća...

4. pločice u boji još ako je numerirana definitivno najbolja stvar za pračenje matica, i tu prestaje svaka prednost, lijepio nisam ali sam promatrao uživo, po meni mrcvarenje matice i pčelara, da se razumijemo druga su stvar uzgajivaći matica, ali za naše skromne potrebe muka koja također more pasti sa matice...

5. cijena za taj flomać u knjižari košta 10 kn dok u pčelarskim trgovinama 40, i još je daleko jeftinije nego razni lakovi i pločice...

PS kako bi se Ti osječao da ti netko zaljepi prometni znak na leđa?
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la Tokito1969 » 14 svi 2018, 21:23

https://dobranicdom.hr/trgovina/boja-za ... je-matica/

Ao ovo ti trže naši dragi međimurci (iako su međimurci nisu u nikakvoj rodbinskoj vezi sa čirom), jeftiniji ol laka za nokte i daleko praktični od laka za nokte, pronlem je sušenje i stalak za bočicu
Privitak/ci
boje-matica_Easy-Resize.com.jpg
boje-matica_Easy-Resize.com.jpg (45.04 KiB) Pogledano 208 put/a.
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la Zdravko123 » 19 svi 2018, 20:47

Fala, budem probal.
Zdravko123
Poznato lice
Poznato lice

Prethodna

Natrag na UZGOJ MATICA

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.