Magic eko formula protiv varroe

Razgovori vezani o ekološkom pčelarstvu

Magic eko formula protiv varroe

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 16:31

Eto eko sastav je:
170g Pčelinji vosak 170g
450g biljnog ulja
15g eteričnog ulja (eukaliptus, muškatni oraščić, metvica, thymol) - stavio bih i lavandu ali su je zabranili ove godine :roll:

Pitaj ekomedo svog kontrolora da li smiješ time u eko pčelarstvu tretirati, znam da ti ne dozvoljava šećer u prahu ne znam doduše zbog čega kad ga koriste u drugim državama no dobro ... ajde provjeri mi ako možeš ovo kaj veli on odnosno zakon.

edit: vosak bih stavio ovaj - daklem svoj (ne)eko vosak :evil:
Privitak/ci
vosak.jpg
vosak.jpg (31.26 KiB) Pogledano 12672 put/a.
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

Re: Magic eko formula protiv varroe

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 17:14

Pih zaboravil sam ono najvažnije tražeći sliku eko voska :oops:
_...--~~~-. _ _.-~~~--...__
// __...--~~- ._ !_.-~~--...__ \\
// __...--~~~- ._ !_.-~~~--...__ \\
// ___.....---~~._\ ! /_.~~----....._ \\
==========Priprema==========

1. Vosak, alzo daklem ne satnu osnovu iz dučana , (vidi sliku gore) nego dakle pčelinji vosak (čisti - proizvode ga pčele) zdrobimo na male komadiće, oni koji nemaju eko vosak neka ga samelju :evil:
2. Stavimo u posudu dodamo pripremljeno ulje, a tu posudu stavimo u drugu malo veću napunjenu do 1/2 vodom - uključimo plinski plamenik (ili eko struju)
3. Promješamo smjesu voskai ulja i dok se vosak otopi ostavimo da se malo ohladi, otprilike do stadija kada počinje kručenje površine. Vosak je još uvijek vruč, ne pehajte prstićima da se ne opečete.
4. Dodamo miješajući ulje, (jedno ili mješavimu svih)
_...--~~~-. _ _.-~~~--...__
// __...--~~- ._ !_.-~~--...__ \\
// __...--~~~- ._ !_.-~~~--...__ \\
// ___.....---~~._\ ! /_.~~----....._ \\
==========Tretman==========

Gornja receptura dovoljna je za 50 košnica ukoliko se priprema na sljedeći način:

1. Komad nečega što vam se nađe pri ruci (a da nije otrov ili dio košnice kristjana dubovca) primjerice karton, dašcica, krpa i sl....širine 2-5 cm dužine 20 cm (pojašnjenje: cm=centimetar)
2. Umočimo jednom, kada se ohladi (letvica ili krpa) i drugi puta u pripremljenu mješavinu
3. Ostavljamo oko 1 cm neutopljenog dijela za manipulaciju rikama (prstićima)
4. Gurnemo pripremljenu letvicu kroz leto duboko unutra i ostavimo da djeluje Ukoliko je košnica varozna prvi učinci tretmana vidljivi su već nakon 2-4 sata (mrtva varroa) Veće vručine daju veće efekte (brže i veće)
5. Nakon 24 sati (ili više za nižih temperatura), mrtvu varrou moguće je vidjeti i kod legla....
6.Letvicu tretman je poželjno staviti prije 9 sati ujutro za vrijeme vrućeg, sunčanog dana (ispravljena pogreška prijevoda)

*Autor članka: Jorge Murillo-Yepes - Apimondia kongres u Antwerpenu
*Preveo na lokalni jezik s english: akarlovic
*Smajliči bez teksta su trajno vlasništvo foruma HPS-a ustupljeni i kao takvi dati na korištenje besplatno od phpBB grupe.
Zadnja izmjena: akarlovic; 03 ruj 2008, 22:32; ukupno mijenjano 1 put/a.
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Neno » 03 ruj 2008, 20:27

Od svakog ulja po 15 grama ili...?
Neno

Ja sam onaj koji šverca i preprodaje vlastiti med.
Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 20:36

Ne od svakog ... ukupno, može ići samo jedno, kombinacija dva ili kao mix. Eto ja sam "nasvoju ruku" u tekst ubacio thymol ostalo je prijevod.
Ah da.....i ulje može biti kokosovo, maslinovo, suncokret ili biljno, pa recimo ono za friteze no jasno može biti i mix. Samo ne motorno. :lol:
-------------DODATAK--------------------
Preporuke:

1.Zbog prirodnih (za razliku od raznih smrtonosnih industrijskih isekticida) prirodni aktivni sastojci osiguravaju vam zanemariv postotak kontaminacije proizvoda ako je isti uopšte i moguć.

2.Nema negativnih utjecaja na leglo, maticu ili kompletnu koloniju, nema utjecaja na bilo kakvu fizička ili psihička svojstva pčela niti komunikaciju istih sa maticom, razmjena feromona je nepromjenjena i sl.

3.Otvoreno pitanje kojeje ostalo kada staviti u košnicu. Ja bih stavio odmah nakon vađenja nastavaka sa kestenovim medom, još kada su temperature visoke radi što boljeg učinka.

-------------CIJENA--------------------

Halo bing pošto vosak? Smiješna dakle, zanemariva približno kutiji "Pozdrav iz Rovinja" za 50 košnica!!!
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la josipb » 03 ruj 2008, 20:59

Lijepo :)

Ipak imam nekoliko pitanja
a) nije da ti ne vjerujem ali da li bi mogao staviti link na original članak
b) zašto se karton gurne kroz leto? Čini mi se logičnije da ga se objesi usred legla. Možda da nije prejako za pčelu (ili leglo)? Pitanje je da li je on to govorio za košnice koje imaju klasične zatvorene podnice ili i i za antivaroa podnice (kakve nadam se svi manje više imamo) jer možda kod antivaroa podnica mnogo aktivne tvari pobjegne van iz košnice prije nego li dođe u kontakt s varoom.
c) hoće li mi netko napokon reći tko je, kada i zašto zabranio lavandin ekstrakt (imam doma jednu poveću bočicu lavandinog ulja pa ne bih želio da propadne :-D ). Ima li netko uvid u nekakav dokument u kojem je ta zabrana napisana?
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 21:36

a) ako ti stavim link da li ćeš vjerovati u to što piše prije nego li provjeriš svojim očima? upiši u google
Kod: Označi sve
varroa ‘Magic’ Formula
tekstova ne da ima nego vrvi njima ... ja ću možda probati drugu godinu pa ti javim
b) Zato jer je autor zamislio da je tako, nisam isprobavao pa ti ne mogu odgovoriti. Nije prejako ni kad se objesi jer nikakvog utjecaja na komunikaciju pčela nisu zamijetili, vjerojatno zbog načina isparavanja..tretman bez varroa podnica? ne vjerujem
c) stavljen je link na forumu i svugdje potraži ako ne možeš naći sa 22.08. mislim nastupa zabrana uz rok za neka sredstva do kojeg smiju biti u prodaji, ali ako su zabranjena što će mi ja da ih kupim pa da me kazne? no tx
EDIT: eto našao ja
The ‘Magic’ Formula is:
170g beeswax
450g coconut oil (or any vegetable cooking oil)
15g essential oil (we have tried eucalyptus, nutmeg, peppermint and spearmint)
Preparation
1. Break the beeswax into small pieces.
2. Melt in a double boiler (a large pot with water containing a small pot with the wax) with the coconut oil.
3. Stir until the wax melts completely and allow to cool to 42-45°C. If a thermometer is not available, cool until the mixture just starts to harden at the surface, but is still quite fluid.
4. At this point stir the essential oil into the mixture until thoroughly blended.
Treatment
The above mixture should be sufficient for 50 hives if applied as follows:
1. Cut strips from any of the following: bamboo, Bristol board, cardboard, plastic containers, plywood, or tins. The strips should between two and five cm wide by 20 cm long.
2. On one side of the strip spread one or two teaspoons of the miticide mixture, distributing it evenly.
3. Leave a 1 cm section at each end of the strip clean to avoid getting it on yourself.
4. Push the strip deep into the entrance of the hive undergoing treatment, preferably before 0900 hours on a hot, sunny day. If Varroa is present, the first effects of the treatment (dead or terminally ill mites on the bottom board) can be seen within 2-4 hours. Presumably the hotter and drier the weather, the faster the effects.
5. After 24 hours (longer for lower temperatures), the treatment is over and a number of dead Varroa can be seen under the brood chamber. Also, and possibly for the first time, white males can be observed dead on the bottom board or groggily walking about in a totally uncharacteristic behaviour (normally his whole life takes place within an invaded brood cell).
Zadnja izmjena: akarlovic; 03 ruj 2008, 21:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 03 ruj 2008, 21:42

Ovaj recept je samo jedan u nizu sličnih a koji na varou djeluje prvenstveno tako da joj "zatvara disanje" , naime zbog specifičnog oblika tijela i položaja dišnih cjevčica varoa je oko 20x osjetljivija od pčele na - ulja, prašinu.....

Tu činjenicu koristimo na način da tretiranjem "zauljimo" varou toliko da ona otpadne sa pčele - ugušena a da to "uljenje" ne bude toliko intenzivno da bi ugušili i pčelu.

Vjerujte - lako je pogriješiti.

Dva su osnovna načina korištenja ovih "lubrikanata"

1. Aplikacija zamagljivanjem - čestice moraju biti manje od 8 mikrona
2. Aplikacija zauljenim trakama, špagama,.....
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 21:46

Pitanje je bilo da li je u RH ovakav tretman prihvatljiv za eko pčelarstvo ili ne? Znaš i sam da sam ja neekološki pčelar sa ekološkim navikama pa radije pitam. :lol:
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 03 ruj 2008, 21:48

akarlovic je napisao/la:Pitanje je bilo da li je u RH ovakav tretman prihvatljiv za eko pčelarstvo ili ne? Znaš i sam da sam ja neekološki pčelar sa ekološkim navikama pa radije pitam. :lol:

U gužvi sam pa ne stignem tražiti stručno mišljenje. :roll:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 21:49

Pa nisam ni mislio danas , nooo ... možda .... negdje ... poslije ponoći oko 0:02h nađeš vremana :oops:
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la josipb » 03 ruj 2008, 22:10

ekomedo je napisao/la:Ovaj recept je samo jedan u nizu sličnih a koji na varou djeluje prvenstveno tako da joj "zatvara disanje" , naime zbog specifičnog oblika tijela i položaja dišnih cjevčica varoa je oko 20x osjetljivija od pčele na - ulja, prašinu.....

Tu činjenicu koristimo na način da tretiranjem "zauljimo" varou toliko da ona otpadne sa pčele - ugušena a da to "uljenje" ne bude toliko intenzivno da bi ugušili i pčelu.

Ok, pod "zauljimo" si pretpostavljam mislio na mirisno djelovanje aktivnih esencijalnih ulja a ne na direktan efekt ulja - masnoća

Iako mi se ovaj recept sviđa na prvu loptu, budući da ekomedo imaš "niz sličnih takvih recepata" možemo li vidjeti još koji - po mogućnosti da za njega znaš da je dozvoljen u HR pa makar nije za eko pčelarstvo
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la josipb » 03 ruj 2008, 22:26

Jedan ispravak akarlovicu, jer čini mi se da si jednu sitnicu krivo preveo, valjda zbog brzine:
Push the strip deep into the entrance of the hive undergoing treatment, preferably before 0900 hours on a hot, sunny day

si preveo kao
Letvica tretman ostaje u košnici 900 sati odnosno oko mjesec dana.

a trebalo je
"Gurnite traku duboko u košnicu kroz donje leto, poželjno prije 9 sati ujutro za vrijeme vrućeg, sunčanog dana."
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 22:31

Ma brvisimo, eto dokaz da je forum sve bolji i bolji iako nekima smeta kao takav no sve u svemu prihvaćena kritika / ispravak. :oops:
No ko radi taj i griješi znači ja sam danas malo i radio :idea:
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la josipb » 03 ruj 2008, 22:38

ma sve je super, hvala tebi na tome što si nam ukazao na tu magičnu formulu. Valja će i ekomedo nabaciti još koju kad se već hvali da ih zna nekoliko :-D
Ipak tekstu ne piše koliko tu traku treba držati. Ne znam izdrže li ta isparavanja cijeli ciklus do izlazka pčele iz legla. Treba valjda probati u praksi pa ćemo znati ili još malo proguglati
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Lala » 03 ruj 2008, 22:39

Evo ja sam se registrovao na forumu da bih ukazao na tu grešku u prevodu u vezi vremena postavljanja aplikatora (09:00h) i trajanja tretmana (24h ili duže ako je hladno vreme tj. niske temperature). Uzgred, čitam vas već duže vreme.
The beekeeper is all too often the worst enemy of the bees.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 22:45

Otklili bi je mi prije ili kasnije no u svakom slučaju dobro da si se ako išta drugo registrirao i stavio post (inače se briše registracija) Dobro došao dakle Lala. Sviđa ti se receptura i da li si je koristio možda jer nije baš nova.
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Lala » 03 ruj 2008, 22:55

Zahvaljujem na dobrodošlici.

Ova receptura mi deluje OK, lično sam najviše zainteresovan za recepte koji sadrže timol (mislim da se zbog grabeži treba biti oprezan sa količinom timola i načinom kako se reguliše isparavanje) te da se mogu jednostavno napraviti u kućnoj režiji.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la kristijandubravac » 03 ruj 2008, 22:58

nešto slično smo probali ove godine ali smo dodavali to u vrečice i mješali s palentom
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la akarlovic » 03 ruj 2008, 23:02

Lala thymol sam ja dodao (tako sam i napisao) jer mislim da bi i on porušio kao ova ulja. Količine su male kao što vidiš , uostalom sa svim treba biti oprezan i vrućim voskom :lol:
Isparavanje je ako sam dobro shvatio riješeno dodavanjem ulja i voska koji kao "glume gel" (oni su baza)
Šteta što nitko nije probao , no ima vremena ja ću sigurno drugu godinu odvojiti desetak košnica na praznoj lokaciji pa da vidim. Ako je dobro sve 5 super, ako nije uvijek mogu nakon toga staviti mravlju.
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Lala » 04 ruj 2008, 00:45

@Akarlović
Da li možda imaš neki recept sa timolom koji je već isproban kod tebe na pčelinjaku (Timovar se ne računa :))?

@Kristijan
Ako ti nije problem molim te objasni malo detaljnije koje si sastojke koristio, kako ste radili-aplicirali i kakvi su rezultati.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

Sljedeća

Natrag na EKOLOŠKO PČELARSTVO

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.