Dražen Kocet, novi predsjednik HPS-a sudjelovati će na okruglom stolu u organizaciji Večernjeg lista 20. svibnja 2022. godine povodom Svjetskog dana pčela.
U subotu 14. svibnja 2022. godine održana je Izborna skupština Hrvatskog pčelarskog saveza. Predsjednik je Dražen Kocet iz PU Lipa iz Popovače. Dopredsjednici su: Stanko Čuljak, Vlaho Komparak, Damir Krog, Željko Vukić i Krešimir Bronić.
U organizaciji Muzeja Brodskog Posavlja i Udruge pčelara “Zrinski” iz Slavonskog Broda, 17. svibnja 2022. godine otvoriti će se izložba pod nazivom “Marljiv kao pčela, sladak kao med”.
Pogledajte letak za identifikaciju stršljena i moguće zabune u razlikovanju gnijezda osa koji je objavljen u suradnji s Veterinarskim fakultetom u Zagrebu u Hrvatskoj pčeli broj 1/2022.
U povodu Svjetskoga dana pčela, dana 20. svibnja 2022. godine u Novskoj, i s izravnim online praćenjem, održat će se II. HRVATSKI SIMPOZIJ - PRAKTIČNA PRIMJENA APITERAPIJE. Organizatori su Grad Novska i Razvojna agencija Grada Novske, dok su suorganizatori Hrvatsko apiterapijsko društvo i Pčelarska udruga „Metvica” iz Novske.
Pregledom dostavljenih kandidatura stručna služba HPS-a utvrdila je da su unutar roka pristigle 3 (tri) kandidature za predsjednika HPS-a s programima kako slijedi:
Dana 22. travnja 2022. godine u prostorijama Pčelarskog društva Zagreb održana je osnivačka skupština Saveza pčelarskih udruga grada Zagreba. Savezu je pristupilo 5 pčelarskih udruga s područja grada Zagreba.
U očekivanju službenog naputka Ministarstva poljoprivrede o postupanju u slučaju trovanja dajemo kratke smjernice pčelarima.
Predstavnici stručnih službi Ministarstva poljoprivrede na čelu s državnim tajnikom Zdravkom Tušekom te ravnateljima Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Zdravkom Baraćem i Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Jelenom Đugum održali su u četvrtak, 21. travnja 2022. godine, u Ministarstvu poljoprivrede sastanak s predstavnicima Hrvatskog pčelarskog saveza i pčelara koji su proteklih dana u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji doživjeli pomor pčela te predstavnicima Državnog inspektorata RH koji provodi potrebne inspekcije na terenu.
Izborna skupština Hrvatskog pčelarskog saveza održati će se dana 14. svibnja 2022. godine s početkom u 11:00 sati u Hotelu Antunović. Materijali za Skupštinu poslani su na e-mail adrese predstavnika pčelarskih udruga.
Tvrtka BioGeist d.o.o. obavještava pčelare o procesu tretiranja željezničkih pruga na području Republike Hrvatske s herbicidom u idućem periodu. Tretirati će se samo otvorene pruge (ne gradovi i kolodvori). Početak tretiranja očekuje se 21. 4. 2022. a procijenjeno vrijeme trajanja je oko 10 dana.
Poštovani pčelari, svake godine prikupljamo podatke o gubitcima pčelinjih zajednica, te vas i ove godine pozivamo da sudjelujete u praćenju gubitaka na razini Hrvatske.
Stručni časopis “Hrvatska pčela” osnovalo je Hrvatsko-slavonsko pčelarsko društvo u Osijeku 1881. godine, te je u početku tiskan kao “Slavonska pčela”, zatim kao “Hrvatska pčela” i “Pčela”. Od 1994. godine ponovo nosi naziv Hrvatska pčela. To je jedan od najstarijih pčelarskih časopisa u svijetu.
Hrvatski pčelarski savez, 10 000 Zagreb, Pavla Hatza 5, 3 kat
Telefon: 00 385 1 4819-536 , Fax: 00 385 1 4852-543
E-mail: pcelarski-savez@zg.t-com.hr
WEB: www.pcela.hr
OIB: 85477657229 , MATIČNI BROJ: 3228177
IBAN ŽR: HR2524840081100687902
Hrvatski pčelarski savez je utemeljen 12. prosinca 1954. godine.
Hrvatski pčelarski savez predstavlja oblik dobrovoljnog udruživanja pčelarskih
udruga kao temeljnog institucionalnog
oblika udruživanja pčelara u Republici Hrvatskoj te njihovih
županijskih/međužupanijskih saveza kao koordinacijskih
oblika udruživanja pčelara na lokalnoj razini radi zaštite i promicanja zajedničkih
ekoloških i gospodarskih interesa i ciljeva.
U doba osnutka u Hrvatskoj je djelovalo 12 pčelarskih zadruga i 4 pčelarska društva
s oko 116.000 košnica. Jedan od osnivača i prvi
predsjednik Saveza bio je akademik Ivo Tomašec, koji je u 20 godina vođenja Saveza
mnogo učinio na razvoju pčelarstva u Hrvatskoj.
Nakon akademika Tomašeca, predsjednici Saveza bili su Mirko Brence, Stjepan Jelić,
dr. Đuro Berber, Milan Preočanin, Marinko Vignjević,
Mirko Ćuruvija, dr. Zdravko Laktić, prof. dr. Đuro Sulimanović, Josip Karšić, Mirko
Vorel, mr. sc. Zlatko Dominiković, Drago Suman,
prof. dr. Nikola Kezić, Martin Kranjec i Vladimir Bilek. Od travnja 2018. godine,
predsjednik Saveza je Željko Vrbos.
Hrvatski pčelarski savez danas ima gotovo 7000 članova iz 150 udruga.
Savez teži daljnjem povezivanju pčelara, njihovom međusobnom dijeljenju praktičnih
znanja i iskustava te promoviranju uspjeha postignutog
u pčelarskom sektoru na dobrobit svih, pčelara i potrošača pčelinjih proizvoda.
Hrvatski pčelarski savez je ponosni nositelj industrijskog dizajna i prava
intelektualnog vlasništva na
Nacionalnoj staklenki za med hrvatskog podrijetla u borbi protiv patvorina na
tržištu Republike Hrvatske.
Na sadašnjoj adresi, u ulici Pavla Hatza 5. u Zagrebu, Hrvatski pčelarski savez
djeluje od sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
Hrvatski pčelarski savez član je Međunarodne pčelarske organizacije - Apimondia.