Novosti




arhiva/novosti/gudovac2023-mala.jpg
07.02.2023 Broj:644

ODRŽAN 18. MEĐUNARODNI PČELARSKI SAJAM U GUDOVCU

Proteklog vikenda na prostoru Bjelovarskog sajam održan je 18. Međunarodni pčelarski sajam koji je i ovaj put dokazao da je tradicionalno najveći pčelarski događaj u regiji.


Sajam je i ove godine okupio brojne izlagače iz Slovenije, Italije, Poljske, Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Mađarske i Srbije. U dva dana posjetitelji pristigli iz svih krajeva Lijepe Naše ali isto tako i iz susjednih zemalja imali su priliku opskrbiti se svime potrebnim za nadolazeću pčelarski sezonu, ali isto tako kušati neke od najboljih medova bjelovarskih pčelara.




Na otvorenju sajma okupljenim pčelarima obratili su se direktor Bjelovarskog sajma Zlatko Salaj, predsjednik Pčelarskog saveza BBŽ Goran Pranjić, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Dražen Kocet, predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir, dogradonačelnik Grada Bjelovara Igor Brajdić, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Zdravko Tušek, izaslanik predsjednika Sabora Republike Hrvatske i župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić koji ujedno i službeno otvara manifestaciju.
Zdravko Tušek, Marijana Petir, Zdravko Barać i Dražen Kocet


Red Svetog Ambrozija


Tradicionalno održan je edukativan dio pčelarskog sajma koji privuće veliki broj zainteresiranih pčelara željnih novih znanja iz oblasi pčelarstva.

Već uobičajeno pod moderatorskom palicom profesora Zlatka Puškadije održana su broja zanimljiva predavanja, pa smo tako već u subotu mogli poslušati uvažene predavače: dr. sc. Peter Kozmus (Slovenija) - Pčelarstvo u Sloveniji s naglaskom na organizaciju uzgoja matica; izv. prof. dr. sc. Michele Mortarino  (Italija) – Kontrola varooe na talijanski način – istraživanja i iskustva; prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger (Hrvatska) - Najbolje prakse i inovacije za održivo pčelarstvo: B-THENET projekt; prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger (Hrvatska) – Higijena pčelinjaka i izv. prof. dr. sc. Ivana Flanjak (Hrvatska) – Pčelinji otrov.

Ništa manje zanimljiva predavanja bila su i u nedjelju: prof. dr. sc.  Zlatko Puškadija (Hrvatska) – Tehnologija pčelarenja u izazovima klimatskih promjena; mr. sc. Blagojče Najdovski (Sjeverna Makedonija) – Menadžment masnog tkiva kod pčela i proteinsko gladovanje pčela; Mato Čačić (Hrvatska) – Pravilnik o sektorskim intervencijama 2023-2027.

Izv. prof. dr. sc. Ivana Flanjak na predavanju o pčelinjem otrovu.

U sklopu ovogodišnjeg sajam održana je i radionica na kojoj su sudjelovali predstavnici pčelarskih saveza susjednih zemalja. Radionici su nazočili predstavnici pčelarskih saveza Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Hrvatske te su raspravljali o aktualnoj pčelarskoj problematici, odnosno sličnostima i razlikama u pčelarstvu. Glavni cilj i tema radionice bilo je pokretanje inicijative za osnivanjem Europskog pčelarskog saveza.